Reklama

Niedziela Legnicka

Ku upamiętnieniu księdza

Najpierw uroczystości Zakładach Górniczych „Rudna”, a potem prawie 7 kilometrowy bieg z metą przy kościele św. Barbary w Polkowicach. Tak uczczono 23 października pamięć o śp. ks. Jerzym Gniatczyku.

2021-11-01 14:22

[ TEMATY ]

bieg

Polkowice

ks. Jerzy Gniatczyk

Rudna

ks. Piotr Nowosielski

Wam wejść nie wolno

„Dalej wam wejść nie wolno, bo to jest miejsce święte”. Te słowa wypowiedziane pod adresem ZOMO-wców, 14 grudnia 1981 r. w drzwiach kościoła św. Barbary, przez rosłego księdza, zagradzającego wejście oddziałom które pacyfikowały strajkujących górników, były tego dnia powtarzane wielokrotnie. Wspominali to wydarzenie uczestnicy biegu, górnicy, przedstawiciele kopalni władz i duchowieństwa. Wszystko to było związane z protestem górników kopalni przeciwko wprowadzeniu Stanu Wojennego. 14 grudnia 1981 r., ustalono że górnicy wyjdą z kopalni ale na własnych warunkach. Kiedy to zrobili okazało się że czekały na nich uzbrojone oddziały ZOMO i wojska, które zaczęły rzucać granaty hukowe, użyły też gazów łzawiących i armatek wodnych. Strajkujący zaczęli uciekać w kierunku centrum miasta i tam schronili się we wspomnianym kościele.

Reklama

Człowiek symbol

- Można powiedzieć że ks. Gniatczyk jest takim symbolem tego schronienia dla górników - mówi o tym wydarzeniu obecny proboszcz parafii św. Michała ks. Jarosław Święcicki, do której należy wspomniany kościół jako świątynia pomocnicza – Nie pozwolił wejść pacyfikującym, zasłaniając sobą wejście. Uczestnicy tego wydarzenia wspominają, że podczas odprawionej przez niego Mszy św., na ołtarzu złożono wśród darów ofiarnych także zebrane łuski po kulach, którymi strzelano do górników.

- Byłem ministrantem w tamtych czasach gdy ks. Jerzy był wikarym, Zawsze śmialiśmy się że ma 2 metry wzrostu i półtora metra wagi, wysportowany, wcześniej grywał w siatkówkę, a z nami w piłkę nożną stając na bramce. Można sobie wyobrazić jak przy jego posturze, cała bramka była „zajęta”. Samych wydarzeń nie widziałem bo miałem wtedy 17 lat, ale pamiętam to wszystko co było potem. A więc zainicjowana przez niego pomoc dla tych co stracili pracę, pomoc rodzinom osób internowanych – jednym słowem to osoba niepowtarzalna, to dusza-chłop to którego wszyscy lgnęli - wspomina księdza Janusz Białocki

Reklama

Bieg

W tegorocznym Biegu wystartowało 250 zawodników z całej Polski. Przebiegli trasę sprzed kopalni ZG Rudna do centrum miasta. Do pokonania mieli ok. 7 km, biegnąc tą trasą, którą górnicy uciekali przed oddziałami ZOMO, milicji i wojska. Miejsce mety - centrum miasta obok kościoła Św. Barbary też było nie przypadkowe, bo jak już wiemy w tym kościele schronienie znaleźli uciekający górnicy.

Pierwszy na mecie zameldował się Kamil Makuś z Bolesławca. Natomiast wśród kobiet najlepszą okazała się Katarzyna Ptaszuk z Białorusi. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale.

Organizatorem jest TKKF "Start" Polkowice oraz Zakłady Górnicze Rudna.

Ks. Jerzy Gniatczyk zmarł 19 października 2015 r. Do tej pory biegi upamiętniające kapelana górniczej Solidarności odbywały się w grudniu, od tego roku organizowane są w pierwszy weekend po rocznicy śmierci kapłana. 

PS. Treść wywiadów na stronach diecezjalnego Radia Plus Legnica: www.legnica.fm 
Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Z Chrystusem i Jego Matką w nowy rok liturgiczny

2021-11-28 17:15

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec

Wychowankowie sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza spotkali się 28 listopada na modlitwie różańcowej i Eucharystii pod „Czwórką”. Spotkanie wpisuje się w dwudniowe sympozjum poświęcone „Wujkowi”. Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec.

W słowie powitania ks. prał. Andrzej Dziełak zachęcił do wspólnej modlitwy, prosząc by ta Najświętsza Ofiara była wyrazem naszej wdzięczności za „Wujka”, ale też za innych duszpasterzy. – Wielu z nas wzywa wstawiennictwa „Wujka” w codziennych sprawach – zdrowotnych, kłopotach ale i w radościach. Prosimy, by ksiądz biskup wszystkie te intencje wraz z nami zaniósł w tej Najświętszej Ofierze do Pana Boga – mówił ksiądz prałat.  

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Odnaleziono groby polskich dzieci – ofiar niemieckiego obozu

2021-11-29 11:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Muzeum Dzieci Polskich

Historycy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu odkryli nieznane od czasów wojny miejsca pochówków dziecięcych ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi. Zamęczone polskie dzieci pochowano na terenie cmentarza rzymskokatolickiego św. Wojciecha w Łodzi. Naukowcy zlokalizowali na razie 77 takich miejsc. Zachowały się dwa groby, a w przypadku 75 ofiar – w miejscu ich pochówku znajdują się dzisiaj groby innych osób. Decyzję o dalszych krokach podejmie Instytut Pamięci Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję