Reklama

Niedziela Lubelska

Wszystko z miłości. 10-lecie ingresu abp. Stanisława Budzika do katedry lubelskiej

Karol Kapica

Biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz świeccy dziękowali Bogu za dar św. Jana Pawła II oraz za posługę abp. Stanisława Budzika w 10. rocznicę ingresu do katedry lubelskiej.

W piątkowy wieczór, 22 października, archikatedrę wypełniła wdzięczna modlitwa za dar pasterzy. - We wspomnienie św. Jana Pawła II dziękujemy Bogu za dar świętego papieża dla całego świata, dla Kościoła i naszej ojczyzny. Modlimy się o wierność w kroczeniu drogą naszej wiary i zawierzania Chrystusowi, byśmy otwierali drzwi naszych serc i sumień w mocy Jego słowa światła miłości. Dziś mija 10 lat, kiedy abp. Stanisław Budzik wkraczał do katedry, obejmując urząd metropolity lubelskiego. Dziękujemy Bogu za obecność i posługę w naszej archidiecezji. Modlitwą obejmujemy posługiwanie; dalszą służbę powierzamy wstawiennictwu wielkiego orędownika w niebie, św. Jana Pawła II - powiedział we wstępie do liturgii ks. Adam Lewandowski, proboszcz katedry.

Reklama

W homilii abp Stanisław Budzik dzielił się radością spotkania z papieżem Franciszkiem podczas niedawnej wizyty ad limina apostolorum. Jak przypomniał, w czasie pielgrzymki do Rzymu m.in. celebrował Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II. - Przy grobie naszego wielkiego rodaka od 16 lat modlą się ludzie różnych narodów, licznie pielgrzymują tam Polacy. Dzięki św. Janowi Pawłowi II Rzym i Watykan stał się nam bardzo bliski, a w bazylice św. Piotra czujemy się jak u siebie, jak w domu. W osobie Jana Pawła II odnajdujemy bezcenną cząstkę najnowszej historii naszej ojczyzny i Kościoła w Polsce - powiedział ksiądz arcybiskup. W rocznicę inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II, drugiego co do długości w dziejach Kościoła, metropolita przywołał słowa papieskiej homilii i wyznanie wiary, powtórzone za św. Piotrem: „Ty jesteś Chrystus, Syn Boga żywego”. - Papież był dla nas skałą, światłem nadziei, niezmordowanym głosicielem Dobrej Nowiny. Głosił ją ponad 26 lat spiesząc tam, gdzie trzeba było dawać świadectwo o Chrystusie Odkupicielu człowieka. Jego głos rozlegał się z niezwykłą mocą i świeżością. Pod koniec życia, kiedy utrudzone stopy odmówiły mu posłuszeństwa, kiedy głos brzmiał niedosłyszalnie, przyszła kolej na świadectwo cierpienia. Jan Paweł II został w ostatnich latach życia przybity do krzyża cierpienia jak Piotr, jak Chrystus. Nie uciekał od krzyża, nie krył się ze słabością i cierpieniem; od tego cierpienia bił blask niezwykłego świadectwa - mówił abp Budzik. Przypomniał, że papież Franciszek podczas kanonizacji nazwał go „papieżem rodziny”, który podkreślał sens stworzenia człowieka jako mężczyzny i kobiety; ukazywał małżeństwo jako nierozerwalny związek dwojga ludzi, którzy z miłością otwierają się na życie, a rodzinę jako fundament społeczeństwa. - Podczas inauguracji Jan Paweł II wołał, by otworzyć drzwi Chrystusowi. Sam otworzył niezliczone drzwi ludzkich serc. Dziś chce otworzyć nasze ręce, by wyciągały się do bliźnich z darem miłości, miłosierdzia i przebaczenia; chce umocnić nasze stopy, aby spieszyły ze słowem Dobrej Nowiny o zbawieniu, aby przybliżały Królestwo Boże na ziemi; chce otworzyć serca, abyśmy budowali świętą komunię Kościoła, byli gotowi uczestniczyć w jego trudach oraz czuli się posłani, aby słowem i czynem głosić Ewangelię. Chce otworzyć nasze usta, abyśmy powtarzali za św. Piotrem: Panie, Ty wszystko wiesz; Ty wiesz że Cię kocham - powiedział ksiądz arcybiskup.

Podczas Liturgii bp Adam Bab w imieniu Kościoła w Lublinie złożył życzenia abp. Stanisławowi Budzikowi. - Rozmowa św. Piotra z Mistrzem otworzyła nie tylko papieski pontyfikat, ale i historię twojego posługiwania w naszej diecezji. 10 lat temu wyznanie wiary św. Piotra, wyznanie miłości wobec Mistrza i Jego owczarni, uczyniłeś swoim. Dziękujemy za lata pasterskiej miłości, codzienne żmudne posługiwanie, za trud pasterski i za dzieła miłości, które zrodziły się z miłości do owczarni, której na imię diecezji lubelska, jako ważne wydarzenia w historii, jak projekt ewangelizacyjny „Źródło”, przyjęcie tysięcy młodych w ramach Światowych Dni Młodzieży czy III Synod Archidiecezji Lubelskiej. Wszystko z miłości do Jezusa i Jego owczarni, do nas. Dziękując za dobro i miłość, życzmy by Duch Święty, Dawca Miłości, rozlewał ją hojnie w sercu, by z tej miłości rodziła się dalsza troska. Życzymy łaski zdrowia i możliwości udźwignięcia pasterskich trudów. Zapewniamy o modlitewnym wsparciu i swojej dyspozycyjności w wypełnianiu misji powierzonej przez Chrystusa. Bóg zapłać za posługiwanie, za miłość, za świadectwo wiary - powiedział ksiądz biskup.

Abp Stanisław Budzik urodził się 25 kwietnia 1952 r. Łękawicy k. Tarnowa. Święcenia kapłańskie przyjął 29 kwietnia 1977 r., a sakrę biskupią 3 kwietnia 2004 r. w Tarnowie. 26 września 2011 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą lubelskim. Ingres odbył się w pierwsze liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II, 22 października 2011 r.

2021-10-25 05:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Posłani w pokoju Chrystusa” – dziś rozpoczął się kolejny rok programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii

2021-11-28 12:57

[ TEMATY ]

Eucharystia

rok liturgiczny

Adobe Stock

Wraz z rozpoczęciem Adwentu i nowego roku liturgicznego – w niedzielę 28 listopada – Kościół w Polsce wchodzi w ostatni etap trzyletniego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii. Jak wyjaśnia przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, bp Andrzej Czaja, hasło trzeciego roku tego programu – „Posłani w pokoju Chrystusa” - prowadzić ma do szukania odpowiedzi na pytania, jak żyć Eucharystią na co dzień i jak dzielić się tym z innymi. Ukazuje tez społeczny wymiar Eucharystii.

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowany jest pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Autorzy programu, korzystając z metodologii przyjętej przez Benedykta XVI w adhortacji apostolskiej „Sacramentum caritatis”, zaproponowali, by w kolejnych latach skoncentrować się na Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej i wreszcie – Eucharystii jako tajemnicy posłania i chrześcijańskiego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: papież Franciszek nie dąży do wyparcia liturgii trydenckiej

2021-11-27 11:49

[ TEMATY ]

Franciszek

kard. Robert Sarah

Msza trydencka

Michał Firlej/www.missa.pl

Celem papieża Franciszka „nie jest absolutnie wyparcie dawnej liturgii" - powiedział kardynał Robert Sarah w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro” udzielonym z okazji publikacji swej najnowszej książki o kapłaństwie, odnosząc się do motu proprio „Traditionis custodes".

Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał, że papież Franciszek jasno wyjaśnił swoje intencje rozmawiając z biskupami francuskimi i polskimi przybywającymi w ramach wizyt ad limina Apostolorum.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Odnaleziono groby polskich dzieci – ofiar niemieckiego obozu

2021-11-29 11:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Muzeum Dzieci Polskich

Historycy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu odkryli nieznane od czasów wojny miejsca pochówków dziecięcych ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi. Zamęczone polskie dzieci pochowano na terenie cmentarza rzymskokatolickiego św. Wojciecha w Łodzi. Naukowcy zlokalizowali na razie 77 takich miejsc. Zachowały się dwa groby, a w przypadku 75 ofiar – w miejscu ich pochówku znajdują się dzisiaj groby innych osób. Decyzję o dalszych krokach podejmie Instytut Pamięci Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję