Reklama

Niedziela Lubelska

Nie ma jak rodzina! Antoniańskie Dni Rodziny

Ewa Kamińska

Antoniańskim Dniom Rodziny, które odbyły się 8-10 października w parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, przyświecało hasło „Nie ma jak rodzina, w niej tkwi moc i siła”. Był to błogosławiony czas nie tylko dla poszczególnych rodzin, ale dla parafii – rodziny rodzin. W ich organizację zaangażowało się wiele wspólnot m.in. Domowy Kościół, Neokatechumenat, Przyjaciele Oblubieńca, Rodzina Różańcowa, Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej, Harcerze i Harcerki z FSE, a przede wszystkim dzieci, które wprowadzały radosną atmosferę i brały udział różnych zajęciach. Pierwsze zadanie, które było przygotowaniem do Antoniańskich Dni Rodziny, to pokolorowanie obrazka z kościołem św. Antoniego i dorysowanie własnej rodziny zmierzającej do niego. Ich wystawa towarzyszyła spotkaniom w dolnym kościele.

Te niezwykłe dni rozpoczęły się w piątek nabożeństwem różańcowym w intencji rodzin i Mszą św. Ks. Proboszcz Marek Urban w homilii podkreślił znaczenie miłości małżeńskiej i rodzinnej wbrew krytyce, wyśmiewaniu i deptaniu wartości wierności w sakramencie małżeństwa i wiary w Boga. Bóg jest miłością i włożył w każdego z nas pragnienie upodobniania do Niego w miłości, byśmy sami stawali się miłością. Otwarcie się na Ducha Świętego może pomóc w odkrywaniu wyjątkowej relacji między kobietą a mężczyzną oraz w zbliżeniu między członkami rodziny.

Reklama

Po Mszy św. w dolnym kościele Edyta i Rafał Dyrkowie poprowadzili Twórczą Pracownię – z uśmiechem o rodzinie. Rodziny wraz z duszpasterzami rozwiązywały zadania dotyczące interpretacji otrzymanego cytatu i odpowiadały na konkretne pytania. Dzieci czynnie brały udział w tych zajęciach, podawały własne definicje rodziny np. rodzinę się kocha, a znajomych się lubi, lub określenie więzi – to serce przy sercu. Takie pojęcie jak i inne: wsparcie, zaufanie, miłość, więź, dziedzictwo były zobrazowane w formie żywych rzeźb wywołując przy tym żywe emocje. Szczególnie dzieci świetnie się bawiły.

W sobotę ADR rozpoczęły się panelem pt. Jaka jesteś rodzino? Zaproszeni goście psycholog i psychoterapeuta dr Iwona Ulfik-Jaworska oraz Michał Bator z Inicjatywy Tata.Net. Poprowadzili warsztaty – Trudne emocje w wychowaniu czyli jak być wystarczająco dobrym rodzicem oraz Sekrety efektywnych ojców. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani w czasie warsztatów, które pozwoliły im uświadomić sobie, że nie ma złych emocji, że ich źródłem są niezaspokojone potrzeby, że można sobie z nimi radzić. Z kolei panowie mogli dowiedzieć, jak wielka jest ich rola w kształtowaniu silnej osobowości dziecka, dzięki czemu lepiej sobie ono radzi w trudnych sytuacjach, jak ważne jest budowanie relacji z nim i więzi. W czasie warsztatów dzieci miały różne zabawy, zajęcia plastyczne, gry planszowe pod okiem opiekunów.

Po podsumowaniu i wymianie spostrzeżeń, przyszedł czas na nabożeństwo różańcowe i Mszę św. Ks. Radosław Matraszek w homilii zwrócił uwagę na znaczenie Pisma Świętego w rodzinie. Nawiązując do Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 11, 27) „Szczęśliwi są bardziej ci, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą je”, podkreślił, że lektura Pisma Świętego jest wielką pomocą w codziennym życiu. Świadczą o tym dwa przytoczone przez ks. Radosława świadectwa Marka: lektura Pisma Świętego daje mi wewnętrzny pokój i siłę do codziennego zmagania z życiem oraz Kasi - Na modlitwie z Pismem Świętym, Jezus pokazywał mi, kim jestem dla Niego, pokazywał mi, ile dla Niego znaczę; oddawałam Jezusowi czas, który wydawał mi się najlepszy, żeby Jego słuchać, żeby do Niego mówić, żeby odpowiadać na Jego Słowo.

Reklama

Po Eucharystii, w czasie której śpiewała Kapela Turobińska, w Dolnym Kościele odbył pełen dynamizmu i werwy jej koncert. Mimo że trwał ponad godzinę, nikt nie czuł znużenia. Kapela Turobińska imponowała dużą ilością instrumentów oraz wysokim profesjonalizmem śpiewających. Większość kapeli, to młodzież i dzieci. Można było podziwiać i wytrwałość poszczególnych członków, zwłaszcza pani dyrygent, którzy w czasie występu wszystko dawali z siebie. Kapela działa przy Szkole Podstawowej w Czernięcinie. Wśród różnorodnych piosenek wykonywane były m.in. utwory ludowe, a także Barka, Gdyby wiara twa, Polka Dziadek.

Niedziela była trzecim dniem poświęconym rodzinie. Oprawę zapewnił parafialny chór „Inspirante”. Rezydent ks. Tadeusz Fac w swoim kazaniu podkreślił znaczenie Dekalogu, którego przestrzeganie zapewnia szczęście rodzinne.

O 15.00 parafianie spotkali się na Koronce do Miłosierdzia Bożego w intencji rodzin. Następnie drużynowy Jarosław Murat zachęcił rodziny do udziału w grze miejskiej. Zadaniem uczestników gry było przeprowadzenie śledztwa dotyczącego porwania Kardynała Stefana Wyszyńskiego przez UB. Gra polegała na odczytaniu położenia z mapy zaszyfrowanej wiadomości, na rozszyfrowaniu jej, opatrzenie oddziału osób, które walczyły z UB oraz pokonanie samych komunistów w strategicznej potyczce.

Na rodziców i dzieci utrudzonych grą czekała gorąca kiełbaska, herbata oraz ciastka. Piknik pod chmurką przy kościele przyciągnął wielu chętnych. Był to czas na rozmowy rodzin i wspólnot, na zawarcie nowych znajomości. Ks. Proboszcz i księża wikariusze chętnie odpowiadali na pytania parafian, byli dyspozycyjni dla nich.

Uwieńczeniem Antoniańskich Dni Rodziny była wieczorna procesja różańcowa ulicami parafii. Prowadził ją ks. Daniel Mazurek, a rozważania do poszczególnych tajemnic napisane przez bł. Prymasa, czytała główna zelatorka parafialnego Żywego Różańca - Alfreda Tudruj. W procesji wzięło udział wiele dzieci ze swoimi rodzicami i młodzież. Śpiew w czasie procesji prowadził Łukasz Hapka grając na gitarze. Ks. Proboszcz dziękując wszystkim organizatorom i uczestnikom wyraził nadzieję, że w przyszłym roku odbędą się II Antoniańskie Dni Rodziny. Te pierwsze okazały się bardzo udane, dlatego warto je kontynuować.

2021-10-24 18:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto się spowiadać

[ TEMATY ]

świadectwo

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Uwielbiali w Oławie

2021-11-29 09:59

Aleksandra Rożniatowska

o. Maksymilian Stępień, paulin

o. Maksymilian Stępień, paulin

Adwentowy Wieczór Uwielbienia w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła gromadzi wiernych nie tylko z Oławy, ale także z okolicznych miejscowości i różnych zakątków archidiecezji. Tym razem podczas spotkania konferencję wygłosił o. Maksymilian Stępień OSPPE, który na co dzień pełni posługę egzorcysty w Archidiecezji Wrocławskiej.

Paulin oprócz konferencji poprowadził też modlitwę o uzdrowienie. Podczas wygłoszonego słowa kapłan wskazał jak na istotną rolę Maryi w życiu człowieka. Opowiedział historię spotkania księdza z młodym chłopakiem który, był uzależniony od różnych używek, że mimo więzienia zachował dziecinną niewinność. Została również przywołana postać świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która odwiedziła go nawet w celi. Najważniejszymi słowami młodego chłopaka, było wyznanie, że jako nastolatek chciał zostać świętym. Zakonnik wskazał, że jedyną przeszkodą do świętości jest pycha, a nade wszystko pycha duchowa. Postawił wiernym pytania „Czy istnieje droga świętości dla tych którzy są biedni i słabi? Czy mogą zostać świętymi? Czy prosili o to Pana Boga? Całość konferencji została poprowadzona pod tematem dążenia do świętości, odkrycia miłości Boga. Oławskie Wieczory Uwielbienia przyciągają nie tylko wiernych z okolicznych parafii. Podczas wydarzenia był również obecny prowincjał Salwatorianów, kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję