Reklama

Niedziela Lubelska

III LO w Lublinie. Więcej niż szkoła

Archiwum szkoły

III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie świętuje stulecie istnienia.

„Choćbyście unicestwili wszystkie nasze świadectwa, to nawet nieme słoje drzew, to nawet nasze nieme kości powiedzą w jakich czasach żyliśmy” - wiersz Ryszarda Krynickiego zdobi fronton jednej z najstarszych lubelskich szkół, Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej, obchodzące stulecie działalności. Obok widnieją strofy Marcina Świetlickiego, absolwenta Unii.

Reklama

Misja Gostyńskiego

Trudno sobie wyobrazić początki powszechnej oświaty lubelskiej bez bł. ks. Kazimierza Gostyńskiego, męczennika zagazowanego przez Niemców na zamku w Hartheim. Przynajmniej cztery najważniejsze do dzisiaj licea w Lublinie zawdzięczają swoje powstanie bądź rozwój ks. Gostyńskiemu. Założył i kierował przez 18 lat męskim gimnazjum (obecnie liceum) im. J. Zamojskiego, ukończył budowę Biskupiaka, w gimnazjum Staszica przez wiele lat nauczał łaciny. Wreszcie w październiku 1921 r. zorganizował gimnazjum dla dziewcząt im. Unii Lubelskiej. Po latach silnej rusyfikacji potrzeba dobrych polskich szkół była ogromna, zwłaszcza na terenach dawnego zaboru rosyjskiego, gdzie analfabetyzm był znacznie wyższy niż pod okupacją pruską czy austriacką. Szczególnie kulała edukacja dziewcząt; pokutowało przekonanie, że wystarczy jak będą umiały dobrze gotować, sprzątać i dbać o dzieci. Ks. Gostyński, wspierany przez bp. Mariana Fulmana, widział konieczność kształcenia inteligentnych i patriotycznie uformowanych Polek.

Brakuje tylko biskupa

Reklama

Proroczy duch ks. Kazimierza Gostyńskiego dobrze obrazuje poczet absolwentek Unii, naprawdę wybitnych patriotek, pisarek i artystek. Słynne liceum ukończyła przed wojną Anna Kamieńska, tłumaczka biblijnych psalmów, autorka znakomitych wierszy i powieści religijnych. Przed wojną w Unii uczyła się również Hanna Malewska, kierująca wydawnictwem „Znak” w latach świetności tej oficyny oraz Julia Hartwig, żołnierz Armii Krajowej i znana poetka. Dominacja kobiet wśród kończących lubelską szkołę nie dziwi, bowiem przez pierwsze 50 lat istnienia było to najpierw gimnazjum, a potem liceum żeńskie. Dopiero w 1970 r. wprowadzono koedukację. Wśród chłopców kończących po raz pierwszy „damską szkołę” jest Alfred Wierzbicki, dziś ksiądz profesor na KUL. W sumie maturą „unijną” może pochwalić się kilkunastu kapłanów. Brakuje tylko biskupa, a takiego ma wśród swoich wychowanków rywal Unii, Liceum Ogólnokształcące im. Zamojskiego (bp Adam Bab), także założone przez bł. K. Gostyńskiego. Pod jeszcze jednym względem szkoła lideruje wśród innych; obecna siedziba przy pl. Wolności jest już ósmą z kolei, co jednak nie zaszkodziło jej renomie.

Pierwszy dyrektor

Grzegorz Lech jest dopiero jedenastym dyrektorem w historii Unii, kieruje placówką od 12 lat. Ma prawo mówić o niej „moja szkoła”, ponieważ zdał tu maturę. Jego najdalszym poprzednikiem był Marceli Opitz, zasłużony działacz szkolnictwa lubelskiego i wykładowca niemieckiego na KUL. Dyrekcja, nauczyciele i cała obsada liceum stara się dbać o duszę ogólniaka. Już ponad ćwierć wieku śpiewa w nim „Kantylena”, uznany chór młodzieżowy, wcześniej działający przy lubelskiej Oazie. Nieprzerwanie kieruje nim prof. Małgorzata Nowak. Szkolny Klub Wolontariusza aktywnie udziela się z pomocą w Bractwie św. Brata Alberta i katolickim stowarzyszeniu „Agape”, ratującym osoby uzależnione.

Stulatek ma się nadal dobrze. Dziś wizytówką szkoły jest stała obecność wśród najlepszych polskich liceów, w tzw. „Złotej Setce”; świetnie przeprowadzane są tu również debaty oksfordzkie. Jedna z absolwentek, Anna Łyczewska, doktor kardiologii w Aninie, powiedziała: - „Unia to o wiele więcej niż szkoła!”. O to chyba też chodziło założycielowi bł. Kazimierzowi Gostyńskiemu.

2021-10-24 18:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legion Maryi świętuje swoje stulecie

2021-11-28 15:54

Ks. Wojciech Kania

W pierwszą niedzielę Adwentu, w Sanktuarium Matki Bożej w Radomyślu nad Sanem odbyły się uroczystości z okazji 100 – lecia powstania Legionu Maryi.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali wraz nim ks. kan. Józef Turoń, kustosz sanktuarium, ks. Rafał Cudziło, duchowy opiekun Legionu Maryi oraz przybyli kapłani, którzy w parafiach sprawują opiekę nad grupami. We wspólnej modlitwie ze względów epidemicznych uczestniczyli tylko przedstawiciele prezydiów działających w Diecezji Sandomierskiej.

CZYTAJ DALEJ

#AdwentoweInspiracje: jeszcze bliżej Jezusa!

2021-11-28 08:28

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

#AdwentoweInspiracje

foto: canva

W ten Adwent redakcja portalu niedziela.pl pragnie towarzyszyć ci jeszcze bliżej niż w poprzednich latach. Nie chcemy cię pouczać i nakazywać, chcemy pokazać przykłady, świadectwa, inspiracje, które być może zachęcą cię do lepszego.

Najlepszym motywatorem do pozytywnych zmian, co sami zauważamy w swoim życiu, jest żywe świadectwo, ukazujące Bożą moc i miłość.

CZYTAJ DALEJ

Podejmij modlitwę za kapłanów

2021-11-29 13:20

mat. pras

Na czas Adwentu wiele osób podejmuje postanowienia, które mają zmienić danego człowieka. Do wspólnej modlitwy za kapłanów i samych siebie zapraszają twórcy Dzieła Duchowej Adopcji Kapłanów.

Motywacją do działania modlitewnego jest potrzeba świętych kapłanów. Sama inicjatywa zrodziła się 2 lipca 2010 roku. Jej twórczynią jest Sandra Kwiecień z Bytomia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję