Reklama

Niedziela Lubelska

Puławy. Pod znakiem Różańca

Agnieszka Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Październik od wieków poświęcony jest Maryi. Polacy szczególnie ukochali Matkę Bożą Różańcową i z wielką gorliwością przyjęli Jej prośby o codzienną modlitwę na różańcu w intencji nawrócenia grzeszników.

Duszpasterze parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach, jak co roku przed odpustem, zaprosili wiernych na trzydniowe rekolekcje pod hasłem „Matko obejmij nas”, poświęcone modlitwie różańcowej. Rozważania prowadził o. Rafał Kupczak OMI, który w pierwszej konferencji zachęcał do porzucenia postawy narzekania i odnalezienia radości i nadziei płynącej z rozważania tajemnic różańcowych. Podkreślił, że chrześcijanin nie może zatrzymać się na śmierci Jezusa, ale musi przejść do zmartwychwstania i dzielić się płynącą z niego radością. Przytaczając słowa św. Urszuli Ledóchowskiej, o. Rafał zachęcał do apostolstwa uśmiechu w stosunku do naszych najbliższych, sąsiadów i każdego człowieka, którego spotykamy. Drugą konferencję o. Kupczak poświęcił znaczeniu modlitwy w życiu chrześcijanina. Nauczał, że modlitwa musi wypływać z głębi serca i prowadzić do rozeznania Bożej woli, a nie sprowadzać się do przedstawiania Bogu naszych planów i pragnień. To Bóg jest tym, który widzi całość naszego życia i najlepszą drogę, która ma nas prowadzić do zbawienia, a nasze plany często oddalają nas od tego ostatecznego celu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej odbyły się w niedzielę, 10 października, w połączeniu z dziękczynieniem za stulecie istnienia świątyni oraz wizytacją kanoniczną abp. Stanisława Budzika. Metropolita przybył do Puław, aby modlić się z wiernymi, spotkać się z grupami duszpasterskimi działającymi przy parafii oraz przekazać zgromadzonym błogosławieństwo papieża Franciszka otrzymane w czasie wizyty ad limina w Rzymie. Na początku wizytacji abp Budzik zawierzył parafię Matce Bożej Różańcowej, zaś ks. kan. Piotr Trela przedstawił sprawozdanie z działalności parafii. Podkreślił, że w świątyni gromadzą się nie tylko parafianie, ale, ze względu na jej umiejscowienie w środku miasta, także mieszkańcy Puław i okolic. Szczególnym rysem parafii jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz codzienna posługa kapłanów w konfesjonale, z której wierni chętnie korzystają. Parafia prowadzi także rekolekcje ewangelizacyjne, jak „Thalita cum – obudźmy radość” i „Effatha – otwórz się na radość”. Dużą pomocą dla osób starszych i chorych jest transmisja Mszy św. przez telewizję kablową.

Reklama

W homilii niedzielnej abp Stanisław Budzik nauczał o wartości modlitwy, w której, na wzór króla Salomona, powinniśmy prosić o dobra duchowe, pośród których jest mądrość. Nawiązując do pytania ewangelicznego młodzieńca, ksiądz arcybiskup wskazał, że jedyną drogą do zbawienia jest Chrystus. Podkreślał, że na tej drodze powinniśmy pozbyć się przywiązania do dóbr materialnych, gdyż to przywiązanie pozbawia człowieka wolności, oddala od Boga i odgradza od innych ludzi. Dobra materialne są dane i zadane, dlatego każdy będzie rozliczony z ich właściwego używania, z dzielenia się z innymi tym, co posiadamy, a przed Bogiem i tak staniemy z pustymi rękami.

Częścią wizytacji były spotkania z grupami parafialnymi, jak Rada Parafialna, Koła Różańcowe, Wojownicy Maryi czy Wspólnota Galilea. Arcybiskup przybliżył zebranym postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i jego związki z archidiecezją lubelską oraz prowadził dialog z członkami wspólnot, słuchając z uwagą wypowiedzi o ich działalności i troskach związanych z codziennością parafian, szczególnie w dobie pandemii. Warto podkreślić, że członkowie wspólnot czynnie zaangażowali się w przygotowanie niedzielnych liturgii.

Szczególnie uroczystą oprawę miała Eucharystia odpustowa, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. Przybyli na nią zarówno księża rodacy, jak i poprzedni proboszczowie parafii Matki Bożej Różańcowej oraz kapłani z dekanatu puławskiego. Na odpust przybył również proboszcz parafii prawosławnej ks. Michał Doroszkiewicz. Obecni byli także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz puławskiego biznesu, którzy wspierali parafię finansowo na przestrzeni lat, parafianie i wierni z całego dekanatu. Na wstępie ks. Piotr Trela powitał zgromadzonych gości i parafian. Abp Budzik przekazał zebranym pozdrowienia od papieża Franciszka i zachęcił do modlitwy w intencji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej i zaangażowania w budowanie domu komunii, którą ma być wspólnota Kościoła. W homilii metropolita skupił się na istocie modlitwy różańcowej, która jest rozważeniem tajemnic z życia Chrystusa. Zaznaczył, że rozpoczynając Różaniec od znaku krzyża odwołujemy się do tajemnicy Trójcy Świętej; domawiając Skład Apostolski podkreślamy zakorzenienie naszej wiary w wierze apostołów w Jezusa Chrystusa; Modlitwa Pańska daje poczucie powszechnego braterstwa w Kościele i nadaje Różańcowi charakter wspólnotowy, eklezjalny; Pozdrowienie Anielskie wyraża podziw wobec Maryi i wielkich dzieł, jakie dokonał w Niej Bóg, ale jednocześnie w centrum tej modlitwy stawiamy Jezusa, błogosławiony owoc łona Maryi.

Reklama

Nawiązując do 100-lecia istnienia świątyni Matki Bożej Różańcowej w Puławach, abp Stanisław Budzik podziękował parafianom za troskę materialną o tę świątynię, ale przede wszystkim za budowanie wspólnoty duchowej, za tworzenie Kościoła, w którego centrum jest Chrystus spełniający swoją obietnicę, że pozostanie z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Na koniec zachęcił do dziękczynienia za to, że jesteśmy świątynią Ducha Świętego wskazującego drogę do świętości, która jest powołaniem każdego człowieka. Po Eucharystii zgromadzeni udali się na procesję różańcową ulicami parafii. Rozważania do poszczególnych tajemnic prowadził o. Rafał, zaś modlitwę - członkowie wspólnot parafialnych. Po uroczystym Te Deum i pasterskim błogosławieństwie wszyscy rozeszli się do domów z posłaniem, by głosić Chrystusa i budować wspólnotę komunii swoim codziennym życiem.

Kościół Matki Bożej Różańcowej powstał w 1921 r. dla potrzeb garnizonu Puławy z przebudowanej cerkwi prawosławnej pw. Świętej Trójcy. Z wnętrza świątyni usunięto cerkiewne wrota i ikonostasy, a w ich miejsce wstawiono ołtarz i ambonę. Świątynia pw. Zmartwychwstania Pańskiego została konsekrowana 25 października 1921 r. Pierwszy kapelan, którego nazwisko jest znane, to ks. Zygmunt Adamczewski, który był puławskim prefektem od 1924 r. W kościele umieszczono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej ze zniszczonego po bitwie pod Kaniowem sztandaru 2. Pułku Inżynieryjnego II Korpusu Polskiego na Wschodzie, ocalony przez mjr. Artura Górskiego. Swój obecny kształt świątynia zawdzięcza przebudowie w latach 1938-1939. W czasie wojny odprawiano tam również Msze św. dla ludności cywilnej ze względu na zniszczenia w innych puławskich kościołach, jednak był to nieustannie kościół garnizonowy. Dopiero 18 lutego 1998 r. abp Bolesław Pylak erygował parafię cywilną (za: Zbigniew Kiełb, Dzieje Kościoła Parafialnego pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach Fotografią Pisane, Puławy 2021).

2021-10-24 17:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości odpustowe w Czerwieńsku

2024-04-24 10:54

[ TEMATY ]

Czerwieńsk

parafia św. Wojciecha

Waldemar Napora

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Parafianie z Czerwieńska 23 kwietnia przeżywali odpust ku czci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję