Reklama

Niedziela Lubelska

Puławy. Pod znakiem Różańca

Agnieszka Marek

Październik od wieków poświęcony jest Maryi. Polacy szczególnie ukochali Matkę Bożą Różańcową i z wielką gorliwością przyjęli Jej prośby o codzienną modlitwę na różańcu w intencji nawrócenia grzeszników.

Duszpasterze parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach, jak co roku przed odpustem, zaprosili wiernych na trzydniowe rekolekcje pod hasłem „Matko obejmij nas”, poświęcone modlitwie różańcowej. Rozważania prowadził o. Rafał Kupczak OMI, który w pierwszej konferencji zachęcał do porzucenia postawy narzekania i odnalezienia radości i nadziei płynącej z rozważania tajemnic różańcowych. Podkreślił, że chrześcijanin nie może zatrzymać się na śmierci Jezusa, ale musi przejść do zmartwychwstania i dzielić się płynącą z niego radością. Przytaczając słowa św. Urszuli Ledóchowskiej, o. Rafał zachęcał do apostolstwa uśmiechu w stosunku do naszych najbliższych, sąsiadów i każdego człowieka, którego spotykamy. Drugą konferencję o. Kupczak poświęcił znaczeniu modlitwy w życiu chrześcijanina. Nauczał, że modlitwa musi wypływać z głębi serca i prowadzić do rozeznania Bożej woli, a nie sprowadzać się do przedstawiania Bogu naszych planów i pragnień. To Bóg jest tym, który widzi całość naszego życia i najlepszą drogę, która ma nas prowadzić do zbawienia, a nasze plany często oddalają nas od tego ostatecznego celu.

Reklama

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej odbyły się w niedzielę, 10 października, w połączeniu z dziękczynieniem za stulecie istnienia świątyni oraz wizytacją kanoniczną abp. Stanisława Budzika. Metropolita przybył do Puław, aby modlić się z wiernymi, spotkać się z grupami duszpasterskimi działającymi przy parafii oraz przekazać zgromadzonym błogosławieństwo papieża Franciszka otrzymane w czasie wizyty ad limina w Rzymie. Na początku wizytacji abp Budzik zawierzył parafię Matce Bożej Różańcowej, zaś ks. kan. Piotr Trela przedstawił sprawozdanie z działalności parafii. Podkreślił, że w świątyni gromadzą się nie tylko parafianie, ale, ze względu na jej umiejscowienie w środku miasta, także mieszkańcy Puław i okolic. Szczególnym rysem parafii jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz codzienna posługa kapłanów w konfesjonale, z której wierni chętnie korzystają. Parafia prowadzi także rekolekcje ewangelizacyjne, jak „Thalita cum – obudźmy radość” i „Effatha – otwórz się na radość”. Dużą pomocą dla osób starszych i chorych jest transmisja Mszy św. przez telewizję kablową.

W homilii niedzielnej abp Stanisław Budzik nauczał o wartości modlitwy, w której, na wzór króla Salomona, powinniśmy prosić o dobra duchowe, pośród których jest mądrość. Nawiązując do pytania ewangelicznego młodzieńca, ksiądz arcybiskup wskazał, że jedyną drogą do zbawienia jest Chrystus. Podkreślał, że na tej drodze powinniśmy pozbyć się przywiązania do dóbr materialnych, gdyż to przywiązanie pozbawia człowieka wolności, oddala od Boga i odgradza od innych ludzi. Dobra materialne są dane i zadane, dlatego każdy będzie rozliczony z ich właściwego używania, z dzielenia się z innymi tym, co posiadamy, a przed Bogiem i tak staniemy z pustymi rękami.

Częścią wizytacji były spotkania z grupami parafialnymi, jak Rada Parafialna, Koła Różańcowe, Wojownicy Maryi czy Wspólnota Galilea. Arcybiskup przybliżył zebranym postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i jego związki z archidiecezją lubelską oraz prowadził dialog z członkami wspólnot, słuchając z uwagą wypowiedzi o ich działalności i troskach związanych z codziennością parafian, szczególnie w dobie pandemii. Warto podkreślić, że członkowie wspólnot czynnie zaangażowali się w przygotowanie niedzielnych liturgii.

Reklama

Szczególnie uroczystą oprawę miała Eucharystia odpustowa, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. Przybyli na nią zarówno księża rodacy, jak i poprzedni proboszczowie parafii Matki Bożej Różańcowej oraz kapłani z dekanatu puławskiego. Na odpust przybył również proboszcz parafii prawosławnej ks. Michał Doroszkiewicz. Obecni byli także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz puławskiego biznesu, którzy wspierali parafię finansowo na przestrzeni lat, parafianie i wierni z całego dekanatu. Na wstępie ks. Piotr Trela powitał zgromadzonych gości i parafian. Abp Budzik przekazał zebranym pozdrowienia od papieża Franciszka i zachęcił do modlitwy w intencji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej i zaangażowania w budowanie domu komunii, którą ma być wspólnota Kościoła. W homilii metropolita skupił się na istocie modlitwy różańcowej, która jest rozważeniem tajemnic z życia Chrystusa. Zaznaczył, że rozpoczynając Różaniec od znaku krzyża odwołujemy się do tajemnicy Trójcy Świętej; domawiając Skład Apostolski podkreślamy zakorzenienie naszej wiary w wierze apostołów w Jezusa Chrystusa; Modlitwa Pańska daje poczucie powszechnego braterstwa w Kościele i nadaje Różańcowi charakter wspólnotowy, eklezjalny; Pozdrowienie Anielskie wyraża podziw wobec Maryi i wielkich dzieł, jakie dokonał w Niej Bóg, ale jednocześnie w centrum tej modlitwy stawiamy Jezusa, błogosławiony owoc łona Maryi.

Nawiązując do 100-lecia istnienia świątyni Matki Bożej Różańcowej w Puławach, abp Stanisław Budzik podziękował parafianom za troskę materialną o tę świątynię, ale przede wszystkim za budowanie wspólnoty duchowej, za tworzenie Kościoła, w którego centrum jest Chrystus spełniający swoją obietnicę, że pozostanie z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Na koniec zachęcił do dziękczynienia za to, że jesteśmy świątynią Ducha Świętego wskazującego drogę do świętości, która jest powołaniem każdego człowieka. Po Eucharystii zgromadzeni udali się na procesję różańcową ulicami parafii. Rozważania do poszczególnych tajemnic prowadził o. Rafał, zaś modlitwę - członkowie wspólnot parafialnych. Po uroczystym Te Deum i pasterskim błogosławieństwie wszyscy rozeszli się do domów z posłaniem, by głosić Chrystusa i budować wspólnotę komunii swoim codziennym życiem.

Kościół Matki Bożej Różańcowej powstał w 1921 r. dla potrzeb garnizonu Puławy z przebudowanej cerkwi prawosławnej pw. Świętej Trójcy. Z wnętrza świątyni usunięto cerkiewne wrota i ikonostasy, a w ich miejsce wstawiono ołtarz i ambonę. Świątynia pw. Zmartwychwstania Pańskiego została konsekrowana 25 października 1921 r. Pierwszy kapelan, którego nazwisko jest znane, to ks. Zygmunt Adamczewski, który był puławskim prefektem od 1924 r. W kościele umieszczono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej ze zniszczonego po bitwie pod Kaniowem sztandaru 2. Pułku Inżynieryjnego II Korpusu Polskiego na Wschodzie, ocalony przez mjr. Artura Górskiego. Swój obecny kształt świątynia zawdzięcza przebudowie w latach 1938-1939. W czasie wojny odprawiano tam również Msze św. dla ludności cywilnej ze względu na zniszczenia w innych puławskich kościołach, jednak był to nieustannie kościół garnizonowy. Dopiero 18 lutego 1998 r. abp Bolesław Pylak erygował parafię cywilną (za: Zbigniew Kiełb, Dzieje Kościoła Parafialnego pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach Fotografią Pisane, Puławy 2021).

2021-10-24 17:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Posłani w pokoju Chrystusa” – dziś rozpoczął się kolejny rok programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii

2021-11-28 12:57

[ TEMATY ]

Eucharystia

rok liturgiczny

Adobe Stock

Wraz z rozpoczęciem Adwentu i nowego roku liturgicznego – w niedzielę 28 listopada – Kościół w Polsce wchodzi w ostatni etap trzyletniego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii. Jak wyjaśnia przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP, bp Andrzej Czaja, hasło trzeciego roku tego programu – „Posłani w pokoju Chrystusa” - prowadzić ma do szukania odpowiedzi na pytania, jak żyć Eucharystią na co dzień i jak dzielić się tym z innymi. Ukazuje tez społeczny wymiar Eucharystii.

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowany jest pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Autorzy programu, korzystając z metodologii przyjętej przez Benedykta XVI w adhortacji apostolskiej „Sacramentum caritatis”, zaproponowali, by w kolejnych latach skoncentrować się na Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej i wreszcie – Eucharystii jako tajemnicy posłania i chrześcijańskiego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia będą dot. m.in. kościołów

2021-11-29 14:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

obostrzenia

Adam Niedzielski

twitter.com/MZ_GOV_PL

Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia do 75 proc. osób zostaną zmniejszone do 50 proc. - dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów, i obiektów sportowych. Limity te jednak nie dotyczą osób zaszczepionych - podał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej dotyczącej przywrócenia obostrzeń sanitarnych w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - Omikron.

Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny - od 8. dnia po teście PCR - poinformował szef MZ Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: nie wyobrażam sobie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19

2021-11-29 14:40

[ TEMATY ]

szczepienie

Andrzej Duda

PAP/Mateusz Marek

Znając podejście moich rodaków, nie wyobrażam sobie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 - powiedział w poniedziałek w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie zaapelował, by podejść do sprawy "jak najrozsądniej" i ze szczepienia skorzystać.

W poniedziałek Andrzej Duda w Budapeszcie spotkał się z przywódcami państw V4 - prezydentem Węgier Janoszem Aderem oraz prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą. Ze względów zdrowotnych nieobecny był prezydent Czech Milosz Zeman.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję