Reklama

Niedziela Świdnicka

Ad limina Apostolorum 2021

Watykan: Dziś bp Marek Mendyk przemówi w imieniu polskich biskupów

W trzecim dniu wizyty Ad limina Apostolorum biskupi z Polski, w tym biskupi diecezji świdnickiej, uczestniczyli we Mszy św. w bazylice Matki Bożej Większej.

[ TEMATY ]

Watykan

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

ad limina

bp Adam Bałabuch

ad limina Apostolorum

ks. Arkadiusz Harbar

xah

Bp Adam Bałabuch i bp Marek Mendyk w Bazylice Matki Bożej Większej

Bp Adam Bałabuch i bp Marek Mendyk w Bazylice Matki Bożej Większej

Eucharystii, której przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, była sprawowana w kaplicy, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ratunek Ludu Rzymskiego).

- Przybywamy, aby zawierzać Maryi dzieci i młodzież, która coraz bardziej wydaje się tracić wiarę i oddalać od Boga, wybierać drogi, które nie wydają się drogami Bożymi. (…) Przybywamy, aby Jej zawierzać nasze polskie rodziny, doświadczane szczególnymi trudnościami. (…) Przybywamy, aby przepraszać Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy i skandale, słabości i uzależnienia, nałogi i grzechy osobiste, rodzinne i społeczne. Wiemy, że one osłabiają wiarę i dlatego do Niej zwracamy się o pomoc. Ufamy i wierzymy, że Ona nas wspomoże. Ona jako Matka najlepiej wie, jak nam pomóc – mówił w czasie homilii abp Wojda.

Na dziś przewidziane jest spotkanie biskupów w Kongregacji Wychowania Katolickiego. Właśnie w tej kongregacji relatorem będzie bp Marek Mendyk - biskup świdnicki, który w imieniu polskich biskupów przedstawi sprawy wychowania religijnego dzieci i młodzieży.

archiwum prywatne

Biskupi ze Świdnicy z kapłanami diecezji świdnickiej studiującymi w Rzymie

Biskupi ze Świdnicy z kapłanami diecezji świdnickiej studiującymi w Rzymie

Reklama

Jak relacjonuje nasz watykański korespondent, miejscowy doktorant ks. Arkadiusz Harbar, biskupi mają się bardzo dobrze i choć plan dnia jest dość napięty i intensywny biskupi są zadowoleni i zbudowani różnymi spotkaniami i wizytami w kongregacjach. Podczas dzisiejszej liturgii w bazylice Matki Bożej Większej, funkcję ceremoniarza pełnił drugi z naszych rzymskich studentów ks. Łukasz Bankowski, student historii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

xah

ks. Łukasz Bankowski, student historii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, podczas Mszy św.

ks. Łukasz Bankowski, student historii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, podczas Mszy św.

- Nasi biskupi mieszkają w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie, tam gdzie księża studenci. W ten sposób mamy okazję do widywania się i do rozmów – relacjonuje dla Niedzieli Świdnickiej ks. Harbar podkreślając dobrą i przyjazną atmosferę.

W czwartek biskupi będą sprawować Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

kep

kep

xah

kep

xah

2021-10-13 10:29

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na odpuście w Dziećmorowicach o miłości i św. Janie

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

Dziećmorowice

Stanisław Bałabuch

Na zakończenie Mszy biskup pobłogosławił wino na cześć św. Jana, które wierni następnie degustować

Na zakończenie Mszy biskup pobłogosławił wino na cześć św. Jana, które wierni następnie degustować

W naszej diecezji jest tylko jedna parafia mająca za patrona św. Jana Apostoła i Ewangelistę. W doroczną uroczystość odpustową miejscową wspólnotę odwiedził bp Adam Bałabuch.

Przypomnijmy, że od 13 lat na czele miejscowej parafii stoi proboszcz ks. Jarosław Zabłocki, wspierany prze wikariusza ks. Bartłomieja Pichetę i rezydenta ks. Mirosława Sowińskiego. 27 grudnia Mszy św. odpustowej na zaproszenie księdza proboszcza przewodniczył bp Adam Bałabuch.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję