Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz rok po jubileuszu. „Traugutt” świętuje 100-lecie

– Nauczyciel ma coś z kapłana, a szkoła ze świątyni – powiedział ks. Stanisław Rospondek w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie. Duchowny przewodniczył Mszy św. w intencji żyjących i zmarłych nauczycieli, absolwentów, pracowników i uczniów II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie z okazji jubileuszu 100-lecia szkoły.

Przy ołtarzu stanęli absolwenci szkoły. Eucharystię koncelebrowali: ks. Stanisław Wróblewski, ks. Tadeusz Bijata, ks. Andrzej Sobota, ks. Paweł Sobuś i ks. Grzegorz Szumera.

Maciej Orman/Niedziela

Uczestnicy liturgii modlili się przez wstawiennictwo absolwenta szkoły, bł. ks. Ludwika Rocha Gietyngiera, męczennika niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, beatyfikowanego przez św. Jana Pawła II.

Obchody jubileuszu zaplanowane na 2020 r. nie odbyły się z powodu pandemii.

– Z dziedzictwa kultury narodowej i powszechnej wywodzi się niczym przestroga i nakaz niezłomny, by o nauczycielach, jak o matce i ojcu, mówić zawsze w terminach najwznioślejszych: powołania i misji. Nauczyciel nie mógłby się spotkać z pochyloną przed nim głową w hołdzie, gdyby nie odważył się na ów niezbędny krok, który ma trzy strofy: uczę, służę i kocham – podkreślił w kazaniu ks. Rospondek.

Maciej Orman/Niedziela

Zwracając się do profesorów II LO, duchowny zwrócił uwagę, że znajdują się oni „w pierwszym szeregu szlachetnych wojowników o człowieka walczących białą bronią wiedzy i moralności”. – Nauczyciel ma coś z kapłana, a szkoła ze świątyni – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez poczet sztandarowy, przemaszerowali pod budynek szkoły, gdzie dyrektor Małgorzata Jackowska złożyła kwiaty pod popiersiem Romualda Traugutta. Przyznała, że ten gest jest nie tylko wyrazem czci wobec patrona, ale także „przypomnieniem jego przesłania dla nas, przesłania reprezentowanego przez trzech absolwentów uwiecznionych trzema tablicami za popiersiem”. Wskazała na osoby Mariusza Wodzickiego, lotnika, który zginął w czasie II wojny światowej podczas lotu bojowego do Polski; bł. Ludwika Rocha Gietyngiera, „przykład pobożności i wierności przekonaniom” oraz na pisarza Władysława Terleckiego.

Z okazji jubileuszu Małgorzata Jackowska życzyła kolejnym pokoleniom absolwentów: przekazywania przesłania Romualda Traugutta, kultywowania patriotyzmu, pobożności, wierności przekonaniom i pracy dla dobra społeczeństwa w czasach pokoju.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Patrzymy w przeszłość, dlatego że podtrzymujemy tradycję budowaną od zarania tej szkoły, a patrzymy w przyszłość, bo szkoła rozwija się i modernizuje, ale się nie zmienia. To jest cały czas ten sam „Traugutt” z wysokimi wynikami nauczania, ze świetną atmosferą, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi ucznia i z rodzinnością, która zaowocowała tymi spotkaniami. Patrzę teraz na wchodzących do szkoły absolwentów i widzę mamy przychodzące z synami. Pamiętam, że uczyłam i mamy, i synów – powiedziała „Niedzieli” dyrektor II LO.

Małgorzata Jackowska jest absolwentką szkoły i jej wieloletnią nauczycielką. – Wróciłam do niej bezpośrednio po studiach, więc mogę powiedzieć, że całe życie chodzę do „Traugutta”. Jestem nie tylko Traugucianką, ale córką, siostrą i matką Trauguciaka. To jest moja rodzina – dodała.

Po części oficjalnej przyszedł czas na spotkania absolwentów w klasach. Rozegrano również mecze koszykówki pomiędzy żeńskimi i męskimi drużynami absolwentów i uczniów. Ostatnim punktem dnia był wieczorny koncert jazzowy, który w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie dali Marek Walarowski Trio i Damian Hyra Quartet.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 8 października uroczystym koncertem i galą w Filharmonii Częstochowskiej. Wystąpili: Maria Tyszkiewicz, Jerzy Grzechnik z zespołem oraz chór II LO. Wieczorem odbył się bal absolwentów w Hotelu Arche.

Uroczystości zwieńczy w szkole 14 października otwarcie autorskiej galerii obrazów Elżbiety Ledeckiej, które ofiarowała ona II LO z okazji jubileuszu.

Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta powstało 7 sierpnia 1920 r. jako gimnazjum męskie. Szkołą koedukacyjną stało się w 1964 r.

2021-10-09 20:32

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: sympozjum ogólnopolskie o życiu chrześcijańskim w łączności z Maryją Niepokalaną

„Życie chrześcijańskie – w łączności z Maryją Niepokalaną” – to temat ogólnopolskiego sympozjum naukowego, które odbędzie się 6 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Sympozjum z okazji 300-lecia koronacji wizerunku Maryi Jasnogórskiej, 100-lecia objawień w Fatimie i 100-lecia istnienia Rycerstwa Niepokalanej organizuje Kleryckie Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję