Reklama

Kościół

Zapraszamy przedsiębiorców na Jasną Górę

„Przyjdźcie do mnie wszyscy” – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej Pielgrzymki Przedsiębiorców, która odbędzie się 3 października.

2021-09-27 09:47

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiciele biznesu po raz trzeci spotkają się na Jasnej Górze, aby wspólnie pokazać, że łączy ich ufność w Boga i fakt, że w swojej pracy starają się postępować jak prawdziwi chrześcijanie. Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów.

Aby jednoczyć się

Reklama

Hasło tegorocznej edycji pielgrzymki wskazuje na bezkres miłosierdzia Boga, który przyjmuje pod swoją opiekę każdego człowieka. Stanowi ono również wezwanie i zarazem wyzwanie dla nas wszystkich, by pozostać otwartym na drugą osobę, aby jednoczyć się, a nie dzielić. Uczestnictwo w pielgrzymce, to szansa na to, żeby przedsiębiorcy stali się wspólnotą, a nie tylko tworzyli grupę zawodową, środowisko czy społeczność. Nie wystarczy jedynie być „wspólnotą interesów”, która z natury rzeczy trwa tyle czasu, jak długo przynosi konkretne korzyści. Przede wszystkim potrzebna jest rzeczywista wspólnota oparta o wspólne zasady i ideały.

Spotkanie na Jasnej Górze stwarza możliwość poznania ludzi, którzy w swojej pracy pielęgnują chrześcijańskie wartości, budując świadomy i etyczny biznes. Jest to bardzo ważne teraz, kiedy wiele firm walczy o utrzymanie się na rynku. Prowadzące je osoby potrzebują wsparcia od tych, którzy wierzą i myślą podobnie.

Program III Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców:

Reklama

W auli Jana Pawła II pielgrzymów powita metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny. Zebrani wysłuchają wystąpień gości specjalnych: ks. prof. UJK dr. hab. Rafała Dudały i dr. Andrzeja Soleckiego. Niezwykle ważnym komponentem spotkania będą świadectwa wygłoszone przez samych przedsiębiorców.

Centralnym wydarzeniem pielgrzymki będzie Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

By sprostać wyzwaniom

Polscy przedsiębiorcy stanowią ogromną grupę społeczną, a udział w pielgrzymce wzmocni ich duchowo. Jest to potrzebne, by sprostali wyzwaniom, które stawia przed nimi sytuacja w kraju. Nie można przecież zapominać, że to ich kreatywność, przedsiębiorczość właśnie, talent i kompetencje, wreszcie praca i nierzadko związane z nią ogromne poświęcenie, kreują i zasilają źródło utrzymania dla całej rzeszy ludzi. Obecny rok, to niełatwy czas, ale tym bardziej zachęca do szukania jedności w poczuciu znaczenia pracy dla kraju, dla Polaków, dla samych pracodawców, dla rodzin i pracowników. Zgodnie w przeświadczeniem, że „powołaniem i drogą do świętości” staje się dla przedsiębiorców „praca z innymi i dla innych”.

Zgłoszenia i szczegółowe informacje:

Pielgrzymka przedsiębiorców

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądźmy narodem życia!

Kopia Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” peregrynuje przez świat - od Władywostoku do Fatimy - w obronie życia. Wędrówka ta rozpoczęła się w Rosji, przebiega przez Azję i Europę - ze Wschodu na Zachód. Matka Boża w kopii Jasnogórskiego Obrazu ma odwiedzić 23 kraje i pokonać 18 tys. km. Zanim jednak Maryja Jasnogórska wyruszyła na szlak peregrynacji, Obraz Nawiedzenia został poświęcony i przyłożony do oryginału podczas uroczystości na Jasnej Górze 28 stycznia 2012 r. Peregrynacja obrazu Matki Bożej przygotowana została przez ruchy obrony życia, zrzeszone w Human Life International.
W dniach 12-26 sierpnia przebywała w Polsce. Na trasie zaplanowano odwiedzenie 9 katedr, 14 sanktuariów i wielu parafii w 22 miejscowościach.
22 sierpnia, w święto Matki Bożej Królowej, kopia Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” dotarła na Jasną Górę. Została ustawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie odprawiono uroczyste Nieszpory z udziałem ojców i braci paulinów, na czele z przeorem Sanktuarium o. Romanem Majewskim.
- Modlimy się przy tej Ikonie o świętość życia ludzkiego i o poszanowanie jego świętości - powiedział o. Roman Majewski. - Dziękujemy wszystkim, którzy tę Ikonę z szacunkiem przenoszą z miasta do miasta, pokonując wiele różnych trudności, wszystkim obrońcom życia z 14 krajów świata, którzy tu, na Jasnej Górze, podjęli taką decyzję, aby obraz Matki Bożej poruszył sumienia w Europie, a być może w przyszłości i na innych kontynentach.
Na Szczycie Jasnogórskim tego dnia była sprawowana kolejna - szósta Msza św. w ramach Nowenny Narodowej przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W czasie tej Eucharystii, sprawowanej w intencji obrony ludzkiego życia, przy ołtarzu została wystawiona kopia Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”. Modlitwie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a koncelebrowali m.in.: o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów i o. Roman Majewski - przeor Jasnej Góry oraz kapłani częstochowskich parafii, którzy wraz ze swoimi wiernymi przybyli na Jasną Górę. Zebranych powitał podprzeor Sanktuarium o. Mieczysław Polak. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro-life.
W homilii abp Depo mówił: - Kiedy w dzisiejsze święto Maryi Królowej uczestniczymy w modlitwie dziękczynnej za wielkie dzieła Boże, które dokonały się przez Maryję - Matkę i Królową - chcemy mocno zaznaczyć, że te dzieła dzieją się nadal w pojedynczych sercach czy wspólnotach, które zawierzą Bogu. Tak dzieje się od 55 lat poprzez dzieło ewangelii pielgrzymującej, którą jest peregrynacja kopii Obrazu Jasnogórskiego na ziemi polskiej. Tak dzieje się poprzez światową peregrynację Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej „Od Oceanu do Oceanu” w intencji obrony życia ludzkiego. I niech się tak dzieje! Niech ona trwa! Metropolita przypomniał za Janem Pawłem II: „Maryja musi znajdować się na wszystkich drogach codziennego życia Kościoła”.
- Życie człowieka od momentu narodzenia aż do naturalnej śmierci jest darem Boga, a nie własnością czy rzeczą, którą można dowolnie manipulować, decydując o jego pojawieniu się i jego końcu - zaznaczył abp Depo. - Przebaczenie, które idzie od Chrystusa przez wstawiennictwo Maryi, w której oblicze wpatrujemy się, aby podprowadziła nas do swojego Syna, zwłaszcza w dramacie osób, które przeżyły przerwanie życia pod ich sercem. Przebaczenie jest dowodem na to, że miłość Boga jest potężniejsza od naszego grzechu, że miłość Boga jest większa od naszego serca i potężniejsza od śmierci - podkreślił Metropolita Częstochowski. - Pragniemy w tym dniu podziękować Bogu za wielki dar Jego dobroci, jakim nas obdarzył w Maryi, Matce Kościoła i Matce Miłosierdzia. Pragniemy prosić Go, aby postawił Maryję na naszej drodze jako światło, które pomaga nam, abyśmy i my stali się światłem i nieśli je przez noce ciemności dla tych, którzy jeszcze trwają w ciemności, żeby ujrzeli światło, którym jest Chrystus - powiedział. Na zakończenie Liturgii abp Depo skierował do wszystkich zebranych wezwanie: „Bądźmy narodem życia”.
Modlitwę Apelu Jasnogórskiego o godz. 21 prowadził w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o. Włodzimierz Ogorzałek, paulin, delegat Jasnej Góry ds. peregrynacji Ikony Częstochowskiej, który towarzyszy Obrazowi na terenie Polski.
Przez całą noc w Kaplicy Matki Bożej trwało modlitewne czuwanie. Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu” opuściła Jasną Górę 23 sierpnia i została przewieziona do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich. Następnego dnia nawiedziła klasztor Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie, a 25 sierpnia była m.in. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Zatrzymała się też w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także w Wadowicach. Ostatnie miejsce, które nawiedziła Ikona Częstochowska „Od Oceanu do Oceanu” podczas polskiego etapu pielgrzymki w obronie życia, to Bielsko-Biała, skąd 26 sierpnia została przekazana do Czech.

CZYTAJ DALEJ

Jak dobrze się modlić?

2021-10-19 13:47

Niedziela Ogólnopolska 43/2021, str. VII

[ TEMATY ]

modlitwa

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Jak dobrze się modlić?

CZYTAJ DALEJ

Wybierz się na barkę!

2021-10-25 00:02

Maria Fortuna- Sudor

    Wydarzenia inaugurujące Tydzień Misyjny w Krakowie rozpoczęły się w sobotę 23 października, przed Niedzielą Misyjną na barce Aquarius (przy Moście Dębnickim na Wiśle).

    W samo południe została tu odprawiona Msza św. której przewodniczył ks. Tadeusz Dziedzic - dyr. Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Na ołtarzu zostały wyeksponowane relikwie pierwszego stopnia patronki Dzieła Współpracy Misyjnej w Polsce - błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej. Wspólną modlitwę kontynuowano podczas rejsu Wisłą na barce Nimfa, gdzie adorację Najświętszego Sakramentu prowadziła wspólnota Jaspis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję