Reklama

Niedziela Częstochowska

Tak dla życia i rodziny

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

19 września przeszedł on ulicami Częstochowy pod hasłem: ,,Czas to Miłość” i zakończył się Mszą św. w archikatedrze Świętej Rodziny, gdzie wypuszczono w niebo 100 białych balonów. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo. – Dostrzegam sensowność naszego głosu, naszego przemarszu i uderzenia w dzwon ,,Głos Nienarodzonych”. Nawet pojedynczy głos liczy się przed Bogiem. Każdy człowiek jest miłowany przez Boga i dlatego powołany do życia – mówił do zebranych abp Wacław. I wyjaśniał, że „Słowo Boże jest zwierciadłem, w którym się przeglądamy”, a symbol tego dzwonu mówi nam o niepokoju serca, a przede wszystkim wzywa do odpowiedzialności przed Bogiem za swoje życie i życie innych. W tym kontekście zwrócił uwagę na to, że żyjemy w czasach sporu o życie i ścierania się kultury życia i kultury śmierci, o tym mówił św. Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita częstochowski mocno podkreślił, że Bóg jest Stwórcą: – Fundamentalna linia tego sporu przebiega wokół elementarnego rozumienia, czym jest życie, czy jest darem wolnym i bezinteresownym, który otrzymujemy od Boga. Życie jest darem i nie można go uważać za prywatną własność. Zachęcał do przyjęcia głosu odpowiedzialności głosu pasterzy Kościoła papieża seniora Benedykta z jego książki „Prawdziwa Europa Tożsamość i misja”: „Po zalegalizowaniu w 16 krajach europejskich małżeństw homoseksualnych temat małżeństwa i rodziny nabrał nowego wymiaru i nie można go ignorować. Jesteśmy świadkami deformacji sumień, co dotyczy również katolików. Pojęcie małżeństwa homoseksualnego jest sprzeczne we wszystkimi kulturami, jakie do dziś istniały, i stanowi rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości”. A także papieża Franciszka: „Bądźcie opiekunami Bożych darów. W każdej epoce dzieją są herodowie, który knują plany śmierci, niszczą i oszpecają oblicze mężczyzny i kobiety. Bądźcie opiekunami stworzenia, Bożego planu wpisanego w naturze”.

Reklama

Po liturgii odbyła się modlitwa przy dzwonie ,,Głos Nienarodzonych”. Każdy chętny mógł uderzyć w dzwon; podobnie jak po każdej Mszy św. tego dnia (godz. 10.00, 11.00, 12.00).

Marsz odbył się dzięki wspólnemu współdziałaniu Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II, Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret”, dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, rodziców i uczniów częstochowskich szkół, młodzieży, dzieci, osób życia konsekrowanego, członków wspólnot działających na terenie miasta.

Wśród wędrujących z błoni jasnogórskich do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny były przede wszystkim rodziny z dziećmi. Byli to ci, którzy szanują, bronią, troszczą się i docenią życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci, a także pragną, by nasze parafie, nasze miasto, nasza archidiecezja i cała Polska były silne rodziną, którzy wiedzą, że rodzina jest jedyną bezpieczną przestrzenią dla życia i rozwoju człowieka. Wszyscy dali świadectwo, jak piękne jest życie i jak piękna jest rodzina.

Państwo Izabela i Mateusz wędrujący z trójką dzieci Marysią, Asią i Hanią, przyszli przede wszystkim, aby zamanifestować swoje poparcie dla życia i rodziny. – Życie jest najlepszym cudem, jaki jest nam dany od Pana Boga. I w imieniu tego życie trzeba występować wszędzie gdzie się da – powiedziała „Niedzieli” pani Izabela. A pani Małgorzata dodała: – Myślę, że każdy powinien dotknąć tego dzwonu i przez uderzenie powiedzieć, że jesteśmy solidarni i odzywamy się głosem tych, którzy nie są w stanie się tego zrobić, czyli głosem nienarodzonych.

Reklama

Marsze dla Życia i Rodziny

Są organizowane w celu publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. Marsze mają pozytywny, radosny i afirmatywny wymiar. Ze względu na zmieniającą się rzeczywistość społeczno-polityczną, jak również dla uwypuklenia najważniejszych aspektów obrony życia i rodziny, każdego roku organizowane są pod innym hasłem. Zawsze jednak wyrażają oczekiwanie takich zmian społeczno-prawnych, które zapewnią pełną ochronę życia ludzkiego i praw rodziny w naszym kraju.

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 r. w Warszawie. Na przestrzeni 13 lat, organizacji Marszu podjęło się ponad 150 miast i miejscowości, a z każdym rokiem ta liczba się powiększa.

Koordynatorem Marszów dla Życia i Rodziny jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny. Za organizacją Marszów w Polsce stoją osoby, grupy, wspólnoty i organizacje, które łączy przekonanie, że szacunek dla życia i rodziny stanowi fundament ładu społecznego. W 2012 r. organizatorzy Marszów dla Życia i Rodziny z kilkudziesięciu miast przyjęli deklarację, która określa fundamenty i cel współpracy podejmowania wspólnego wysiłku na rzecz rozwoju Ruchu Marszowego w Polsce.

Deklaracja na rzecz życia i rodziny

Polska potrzebuje zmiany! Zmiany, która sprawi, że nasze i przyszłe pokolenia będą wzrastały w otoczeniu umożliwiającym nieskrępowany rozwój, poczucie wartości i korzystanie z owoców swojej pracy. Uważamy, że podstawy nowego ładu powinny opierać się na szacunku do życia ludzkiego oraz uznaniu rodziny za centralną instytucję porządku społecznego.

Uznajemy również, że istnieje potrzeba konsekwentnej i wytężonej pracy na rzecz promocji tych wartości. Znaczenie silnej rodziny dla kształtowania zdrowego ładu kulturowego, społecznego i ekonomicznego musi być dostrzeżone i dowartościowane.

Reklama

Dlatego wyrażamy chęć współpracy w realizacji projektów mających na celu takie kształtowanie porządku społeczno-prawnego, które zagwarantuje pełną ochronę życia ludzkiego i szacunek dla rodziny.

Źródło https://marsz.org/


Dzwon ,,Głos Nienarodzonych”

„Głos Nienarodzonych” to inicjatywa Fundacji „Życiu Tak”, którego realizacją zajęła się pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Dzwon, ważący ponad tonę, ma przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka i pobudzać Polaków i świat, aby usłyszeli głos nienarodzonych i Boga w tej kwestii. Dzwon został odlany 26 sierpnia 2020 r., w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, i w swej szacie jest otoczony dwoma kodami DNA, symbolizującymi rodziców: ojca i matkę. Na jednym z boków umieszczone zostało USG dziecka poczętego i dwaj cherubini strzegący oraz symbolizujący obecność Boga w każdym poczęciu człowieka. Drugi bok przedstawia tablice kamienne symbolizujące X przykazań Bożych. Na pierwszej z nich znajdą się słowa Jezusa Chrystusa: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo”, na drugiej V przykazanie: „Nie będziesz zabijał”. Na kolejnej płaszczyźnie umieszczone są słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki ,,Życie Dziecka zaczyna się pod sercem Matki’’.

Dzwon ,,Głos Nienarodzonych’’ na co dzień stacjonuje w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Swoje pielgrzymowanie rozpoczął od Rzymu, gdzie 23 września 2020 r. na pl. św. Piotra papież Franciszek jako pierwszy dokonał symbolicznego uderzenia, wypowiadając znamienne słowa: ,,Niech ten dzwon budzi sumienia stanowiących prawo w Polsce i na świecie, a także ludzi dobrej woli”.

Ten dzwon przemawia w imieniu tych, którym zabrano głos przez aborcję. Niesie ze sobą przesłanie, że dzieci nienarodzone nie mogły zapłakać, ani wypowiedzieć się. Dlatego już samo imię dzwonu upomina, budzi sumienia i mówi w imieniu nienarodzonych.

Źródło: zyciacud.pl

2021-09-19 21:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: poza Bogiem nie będzie pokoju

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Boże Ciało

Karol Porwich/Niedziela

– Prawda o nas, prawda o człowieku została raz na zawsze określona przez Chrystusa, a poza Chrystusem nie ma prawdziwej wolności, nie ma prawdziwego prawa do decydowania o sobie – mówił przy jednym z ołtarzy abp Wacław Depo, który przewodniczył w czwartek uroczystości Bożego Ciała.

Procesja eucharystyczna przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę, a poprzedziła ją Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego odprawiona w archikatedrze Świętej Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Minister zdrowia: od 1 czerwca ruszamy z finansowaniem metody in vitro

2024-03-18 12:50

[ TEMATY ]

in vitro

Adobe Stock

Od 1 czerwca wracamy do finansowania metody in vitro; obecnie zespół ekspertów w ministerstwie opracowuje zasady konkursowe dla placówek medycznych - przekazała w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas otwarcia warszawskiej poradni leczenia niepłodności.

Szefowa MZ na konferencji prasowej z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim podkreśliła, że nowo powstałe centrum leczenia niepłodności w Szpitalu Południowym, będzie oferowało m.in. zastosowanie metody in vitro. Podziękowała prezydentowi stolicy za tę inwestycję.

CZYTAJ DALEJ

Spojrzenie na krzyż i przylgnięcie do niego może mnie uratować

2024-03-19 06:45

[ TEMATY ]

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Wędrówka po pustyni (Lb 21, 4-9) na pewno nie należała do łatwych, ale była drogą z niewoli do wolności, a to zawsze kosztuje. Bóg troszczył się o swój lud, jednak byli tacy, którzy wciąż znajdowali powód do narzekania… Aby ich tego oduczyć, Bóg wybrał dra- styczną karę: zesłał jadowite węże. Ratunkiem dla ludzi stała się podobizna węża. Gdy ukąszony spojrzał na miedzianego węża umieszczonego na wysokim palu, zostawał przy życiu (okazja do rachunku sumienia czy ja narzekam). Jezus powiedział: „Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wówczas poznacie, że Ja jestem i że niczego nie czynię sam z siebie” (J 8, 28). On wisiał na krzyżu, na wzgórzu Golgoty, wszyscy Go widzieli. Gdy upadam w grzech, tracę siły, nadzieję, życie… Spojrzenie na krzyż i przylgnięcie do niego może mnie uratować. Czy/jak korzystam z tej szansy?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję