Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 31/2003

AG/AP/Plinio Lepri

Ojciec Święty podczas modlitwy "Anioł Pański" w Castel Gandolfo, 20 lipca 2003 r.

Ojciec Święty podczas modlitwy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół wie, że jego zainteresowanie Europą wypływa z samej jego misji, gdyż będąc depozytariuszem, zawsze promował te wartości, które sprawiły, że kultura europejska jest powszechnie ceniona. Tego dziedzictwa nie wolno zaprzepaścić, a nawet więcej - będzie łatwiej budować nową Europę, jeśli będą ożywiane korzenie chrześcijańskie, które leżą u jej początków.
Jan Paweł II - papież
(Z rozważań przed modlitwą Anioł Pański - 20 lipca 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

O umieszczenie w tekście przyszłego Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej odniesienia do chrześcijaństwa upomniał się Ojciec Święty Jan Paweł II. W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 20 lipca na dziedzińcu swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo zacytował fragment adhortacji Ecclesia in Europa, mówiącej, że nasz kontynent jest szeroko i dogłębnie przesiąknięty chrześcijaństwem.
"W ostatnich miesiącach pracowano intensywnie nad zredagowaniem nowej Konstytucji Europejskiej, której wersję ostateczną zatwierdzi konferencja międzyrządowa na początku października" - powiedział Papież. Podkreślił, że do tego ważnego zadania, "interesującego wszystkie składniki społeczeństwa europejskiego", Kościół także pragnie wnieść własny wkład. Jan Paweł II przypomniał fragment swej najnowszej adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa, mówiący o tym, iż chrześcijaństwo szeroko i głęboko wniknęło w nasz kontynent, stanowiąc centralny i jakościowo ważny jego składnik, który w ciągu wieków stale się umacniał na fundamencie dziedzictwa klasycznego i różnych wpływów etniczno-kulturowych.
Można więc powiedzieć, że wiara chrześcijańska naznaczyła kulturę Europy, tworząc całość z jej historią i - mimo bolesnego podziału między Wschodem a Zachodem - chrześcijaństwo stało się "religią samych Europejczyków" - powiedział Papież. Zaznaczył, że wpływ chrześcijaństwa jest nadal znaczący także w naszych czasach, mimo silnego i szerzącego się zjawiska zeświecczenia.
Na zakończenie rozważań Jan Paweł II prosił Maryję, Matkę Nadziei, aby czuwała nad Kościołem na naszym kontynencie, aby Europa stawała się coraz bardziej "przezroczysta na Ewangelię" i była miejscem, "gdzie umacniają się wspólnota i jedność, tak by oblicze Chrystusa zajaśniało w całym swym blasku dla pokoju i radości każdego mieszkańca kontynentu".
Po wygłoszeniu rozważań, odmówieniu modlitwy i udzieleniu wszystkim zgromadzonym na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego Bożego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał postać papieża Leona XIII w związku z przypadającą w tym dniu setną rocznicą jego śmierci. Podkreślił jego zasługi dla narodzin i rozwoju katolickiej nauki społecznej, a także studiów tomistycznych i wspierania życia duchowego ludu chrześcijańskiego. Przypomniał też, że papież ten poświęcił aż 10 encyklik Różańcowi.

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

"Serdecznie pozdrawiam obecnych tu moich Rodaków: grupy pielgrzymów, młodzież i dzieci, zwłaszcza zespół taneczny z Rzeszowa i Oazę Dzieci Bożych z Warki oraz Aleksandrowa Kujawskiego. Cieszę się z Waszej wizyty w Castel Gandolfo. Czas Waszych wakacji polecam Najświętszej Maryi Pannie. Odpoczywając, nabierajcie sił do dalszej pracy. Tym, którzy nie mogą wyjechać na wakacje, życzę, aby znaleźli wytchnienie i radość w swoim otoczeniu i w gronie przyjaciół.
Także w chwilach odpoczynku należy pamiętać o Bogu. Psalm rozważany w dzisiejszej katechezie przypomina, że «podobają się Panu ci, którzy się Go boją, którzy oczekują Jego łaski».
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 23 lipca 2003 r.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Kolonii

W Kolonii, która jest organizatorem Światowych Dni Młodzieży w 2005 r., przebywał z wizytą ks. prał. Renato Boccardo, organizator pielgrzymek Papieża Jana Pawła II. Papieski wysłannik odwiedził miejsca, w których będą się odbywały spotkania w ramach tego wydarzenia.
Na miejsce celebracji Mszy św. kończącej ŚDM ks. prał. Boccardo zaproponował lotnisko w St. Augustin-Hangelar, odległe o kilkanaście kilometrów od Kolonii.
Natomiast Msza św. otwierająca ŚDM, której będzie przewodniczył metropolita Kolonii - kard. Joachim Meisner, oraz uroczystość powitania Ojca Świętego będą miały miejsce prawdopodobnie na rozległych terenach zielonych w dzielnicy Poll w Kolonii. Organizatorzy zapewnili, że ok. 80 tys. młodych ludzi, którzy ze wszystkich kontynentów przybędą na spotkanie z Janem Pawłem II, zmieści się na łąkach Poll, skąd dobrze będzie widać Papieża. To miejsce, jak podkreślono, jest też dogodne z punktu widzenia bezpieczeństwa.
Ks. prał. Boccardo propozycje z Niemiec przedstawi w Watykanie Papieskiej Radzie ds. Świeckich. Ostateczna decyzja odnośnie do miejsc papieskiej celebry i spotkań w ramach ŚDM zapadnie we wrześniu.

Reklama

37. Światowy Dzień Pokoju

Prawo międzynarodowe drogą do pokoju - takie będzie hasło najbliższego, 37. Światowego Dnia Pokoju, obchodzonego 1 stycznia 2004 r. Informację podało 17 lipca Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, zaznaczając, że niedawna wojna w Iraku pokazała całą kruchość prawa międzynarodowego, zwłaszcza gdy chodzi o funkcjonowanie Narodów Zjednoczonych. Podkreślono, że temat najbliższego ŚDP zwraca uwagę na znaczenie prawa jako gwaranta stosunków międzynarodowych, ukierunkowanych na wspieranie pokoju między narodami.
Temat przyszłorocznego Dnia nawiązuje do słów Papieża wypowiedzianych w 1997 r. do dyplomatów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Ojciec Święty powiedział wówczas, że prawo międzynarodowe przez długi czas oznaczało prawo wojny i pokoju, tymczasem powinno ono coraz bardziej stawać się wyłącznie prawem pokoju, mającym działać w służbie sprawiedliwości i solidarności.
Komunikat watykański stwierdza, że ludzkość znajduje się dzisiaj w obliczu podstawowego wyzwania: Jeśli nie uda się powołać instytucji prawdziwie skutecznych dla zażegnania groźby wojny, istnieje ryzyko, że prawo siły zatriumfuje nad siłą prawa.
W wymiarze światowym prawo międzynarodowe jest powołane, aby być narzędziem sprawiedliwości, zdolnym do tworzenia owoców pokoju - podkreśla Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Powinno więc regulować harmonijnie rzeczywistość międzynarodową, aby rozwiązywać konflikty bez stosowania broni, ale za pośrednictwem mechanizmów i struktur mogących zapewnić sprawiedliwość.

Reklama

"Uniwersytety i Kościół w Europie"

19 lipca w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo Ojciec Święty przyjął na audiencji prywatnej uczestników sympozjum Uniwersytety i Kościół w Europie, zorganizowanego z okazji 700-lecia istnienia rzymskiego Uniwersytetu "La Sapienza".
Zastanawiając się nad zależnością między uniwersytetem a Kościołem na początku trzeciego tysiąclecia, o czym dyskutowali uczestnicy sympozjum, Ojciec Święty powiedział, że "zależność ta prowadzi nas wprost do serca Europy, gdzie jej cywilizacja potrafiła się wyrazić w jednej z najbardziej znaczących instytucji". Przypomniał, że na przełomie XIII i XIV wieku, wraz z zaistnieniem uniwersytetu, ukształtował się humanizm - "szczęśliwa synteza wiedzy teologicznej, filozoficznej i innych dziedzin". "Jest ona nie do pomyślenia bez chrześcijaństwa, a zatem bez wielowiekowego dzieła ewangelizacji prowadzonej przez Kościół w spotkaniu z różnymi realiami etnicznymi i kulturalnymi kontynentu" - stwierdził Jan Paweł II. Jego zdaniem, należy o tym pamiętać, aby tworzyć kulturalną perspektywę Europy na dziś i na jutro, w której budowaniu uniwersytet ma do odegrania niezastąpioną rolę. "Podobnie jak nie da się zaplanować nowej Europy z pominięciem jej korzeni, tak samo nie można od nich oderwać uniwersytetu nowej Europy. Jest on bowiem sam w sobie miejscem poszukiwania prawdy i odpowiedniego analizowania zjawisk w stałym dążeniu do coraz lepszych i owocniejszych syntez" - powiedział Ojciec Święty.
"Tak jak Europy nie można sprowadzać do rynku, tak też uniwersytetu, chociaż musi on być wpisany w tkankę społeczną i gospodarczą, nie można podporządkowywać jej wymogom, jeśli się nie chce zagubić jego własnej natury, która pozostaje głównie kulturalna. "W ten właśnie sposób Kościół spoglądał zawsze na uniwersytet: z szacunkiem i ufnością, starając się wnieść tutaj własny wieloraki wkład" - powiedział Ojciec Święty.

Żona prezydenta Tajwanu odwiedziła Ojca Świętego

Małżonka prezydenta Republiki Chińskiej na Tajwanie - Wu Shu-chen odwiedziła 20 lipca Jana Pawła II w jego letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Na zakończenie niedzielnej modlitwy Anioł Pański z udziałem wiernych pierwsza dama tego kraju, która od czasu wypadku w 1985 r. porusza się na wózku inwalidzkim, podjechała do Ojca Świętego i przekazała mu specjalne orędzie od męża - prezydenta Chen Shui-biana z okazji 25-lecia Pontyfikatu.
Prezydent Republiki Chińskiej na Tajwanie wyraził uznanie dla Papieża za jego niezmordowane wysiłki na rzecz pokoju światowego i solidarności między ludźmi. Podkreślił również, że Jan Paweł II przyćmił wszystkich swych poprzedników liczbą odbytych podróży zagranicznych, spotkań z wiernymi i stopniem zaangażowania na rzecz pokoju na świecie.
Szef państwa tajwańskiego poinformował ponadto, że jego rząd przekaże 100 tys. dolarów na specjalny watykański fundusz pomocy Irakowi - w odpowiedzi na papieską troskę o dobrobyt tego narodu i o powojenną odbudowę tego kraju. Zarówno rząd, jak i naród Tajwanu podarowały już wiele środków i dóbr na pomoc dla uchodźców irackich.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, wśród uczestników ostatni weterani

2024-05-18 08:19

[ TEMATY ]

Monte Cassino

armia gen. Andersa

Witold Gudyś

Po 80 latach od pamiętnej Bitwy o Monte Cassino na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na tym wzgórzu spotkają się przedstawiciele władz Polski na czele z Prezydentem RP, Marszałkiem Senatu i Wicemarszałkiem Sejmu, kombatanci, rodziny żołnierzy, a także ostatni żyjący weterani 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa. Główne uroczystości odbędą się w sobotę 18 maja. Ich organizatorem jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.

Jednym z uczestników obchodów rocznicowych jest 99-letni Józef Skrzynecki. Już jako 16-latek wstąpił do armii gen. Andersa. W czasie walk o Monte Cassino był czołgistą w 4 Pułku Pancernym „Skorpion”. Walczył też o wyzwolenie Bolonii i Ankony, a po wojnie wrócił do Polski.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

[ TEMATY ]

religia

religia w szkołach

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Spotkanie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego KEP miało miejsce pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Głównym tematem były kwestie związane z wprowadzanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianami w organizacji lekcji religii w szkole. „Komisja Wychowania Katolickiego wciąż przypomina, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi” - czytamy w komunikacie po obradach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję