Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileuszowe spotkanie na Śnieżce

Dzień św. Wawrzyńca, obchodzony 10 sierpnia, jest w naszej diecezji dniem patronalnym miasta Karpacza, oraz ludzi gór. Okazją do tego, jest istniejąca już od ponad 300 lat na szczycie Karkonoszy – Śnieżce, kaplica poświęcona temu męczennikowi.

[ TEMATY ]

kaplica

św. Wawrzyniec

Śnieżka

święto ludzi gór

ks. Piotr Nowosielski

Dzień ludzi gór

Przed 40 laty, została tuż zainicjowana przez Jerzego Pokoja, modlitwa ludzi związanych z górami: ratowników, przewodników, służby granicznej, strażników Parku Narodowego. Z czasem do modlitwy Polaków, dołączyli też ze swoimi służbami sąsiedzi zza miedzy – z Czech.

Reklama

Tegoroczna Msza św., sprawowana była na szczycie Śnieżki pod przewodnictwem nowego biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Koncelebransami byli natomiast biskup Hradec Kralove Jan Vokál, o raz księża z Polski i Czech. Liturgia słowa sprawowana była również w tych językach.

Wszystkich przybyłych, powitał proboszcz parafii ks. Paweł Oskwarek. Zaznaczył też obecność profesor Alicji Chybickiej, dyrektorki wrocławskiego Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”. Ofiary zbierane podczas tej uroczystości, zostały przeznaczone na działalność tej kliniki.

Homilię wygłosił bp Siemieniewski, opierając ją na biblijnych słowach: „Szczyty gór do Niego należą”.

Reklama

- Dziś na tej górze, stanowimy jeden lud Boży. Dziedzictwo tylu wieków, wydarzenia od czasów św. Wawrzyńca, po czasy współczesne, po wydarzenia naszego życia, spotykają się dziś, tutaj na wielkim dziękczynieniu. Za to, że pozwolił nam Pan Bóg w tym roku dostąpić tej chwalebnej chwili i że Bóg może na nas zlać całą obfitość swej łaski. Tutaj uczymy się Bożej bliskości, doświadczamy obfitości łaski w sercach, a stąd, z tej góry, schodzimy jako uczniowie, którzy chcą być i są ludźmi pokoju, wyciągniętej ręki, ciekawi drugiego człowieka – mówił bp Siemieniewski.

Podziękowania i życzenia

Podczas tego modlitewnego spotkania, biskup Hredec Kralove na ręce biskupa legnickiego u progu jego pasterskiego posługiwania, złożył swoje życzenia.

Z kolei proboszcz parafii, z okazji 40.lecia spotkań ludzi gór, przygotował okolicznościowe pamiątki, dla ludzi związanych z tym wydarzeniem i troską o to miejsce. Wśród nagrodzonych znaleźli się: ks. Zenon Stoń – obecnie proboszcz parafii w Ścięgnach, a poprzednio długoletni proboszcz parafii w Karpaczu; Cyryl Jurczyszak – były dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, który przyczynił się do wyremontowania kaplicy, po katastrofalnym w skutkach huraganie na przełomie roku 1975/76; Sławomir Czubak – Naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR; Andrzej Raj – Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego i oczywiście Jerzy Pokój który zainicjował te spotkania. Wszyscy zaś uczestnicy otrzymali pamiątkowe, ozdobne magnesy. Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój:

- Przyjaciele. 40 lat, to fragment życia każdego z nas. Ale to nie koniec. Spotykamy się tu po to, aby pokazać że ta góra, jest opoką na którą w chodzimy z nadzieją i poszukiwaniem. Kręgi osób które otaczają ten ołtarz, świadczą o tym, że jej doświadczamy, a podanie sobie ręki, daje jeszcze większą nadzieję na przyszłość.

Życzył też wszystkim długich jeszcze lat i spotkań na Śnieżce.

Od 40 lat

Zwyczaj spotkań na Śnieżce, został zapoczątkowany w 1981 r. W tym czasie przypadała 300. rocznica poświęcenia kaplicy św. Wawrzyńca, która stanęła na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce (1602 m n.p.m.), w XVII w. z inicjatywy ówczesnego opata krzeszowskiego Bernarda Rosy. Z pomysłem ustanowienia dla przewodników sudeckich takiego święta i zwyczaju, wystąpił wspomniany Jerzy Pokój, z ówczesnego Zarządu Koła Przewodników Sudeckich. Tym samym zwyczaj spotkania na modlitwie w samo południe, każdego dnia 10 sierpnia, trwa do dziś.


     


(Publikacja w numerze 34/2021 Niedzieli legnickiej)
2021-08-14 20:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję