Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Tadeusz Bronakowski na jubileuszu apostolstwa trzeźwości

W niedzielę 8 sierpnia w parafii Narodzenia NMP w Warcie Bolesławieckiej gościł bp Tadeusz Bronakowski,

ks. Waldemar Wesołowski

przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Episkopacie Polski.

Przybył na zaproszenie apostolatu trzeźwości, proboszcza ks. Franciszka Woźniaka i duszpasterza AT ks. Bronisława Piśnickiego. AT w tej parafii działa już od 25 lat. Obecność gościa była okazją do wspólnej modlitwy i spotkania osób, które doświadczyły tragicznych skutków uzależnienia, a dziś są na drodze trzeźwości i troszczą się o trzeźwość.

Reklama

Przed rozpoczęciem Mszy św. Daniela Połetek przedstawiła sprawozdanie z działalności apostolstwa. Podkreśliła, że powstało ono w 1995 roku, aby nieść pomoc i nadzieję tym którzy pogrążeni są w różnych uzależnieniach, a szczególnie od alkoholu. - Apostolat trzeźwości promuje życie w szeroko pojętej trzeźwości wskazując na nieodpowiednie, a wręcz szkodliwe nadużywanie i używanie uzależniających środków chemicznych, praktykowanie wróżbiarstwa, zabobonów, ostrzega przed sektami i psychomanipulacją , uzależnieniem od mediów, Internetu, gier hazardowych itd. Niesie również pomoc we wspieraniu i motywowaniu do leczenia uzależnienia i współuzależnienia, informowaniu o działalności placówek odwykowych oraz grup samopomocowych, prowadzi prelekcje, konferencje dla grup zorganizowanych na temat różnych uzależnień i form pomocy – mówiła.

Apostolstwo wraz z duszpasterzami prowadzi także formację religijną, organizuje pielgrzymki, spotkania i modlitwy. Członkowie apostolstwa dzielą się swoim świadectwem przy różnych okazjach. Szczególną okazją są spotkania z dziećmi, młodzieżą i rodzinami.

Po Eucharystii w świetlicy odbyło się spotkanie z ks. Biskupem, który wygłosił konferencję. Był też czas na integrację.

Reklama

Więcej na ten temat w kolejnych wydaniach Niedzieli legnickiej

Foto


2021-08-09 19:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję