Reklama

Niedziela Wrocławska

Tradycja zamknięta w rezerwatach [FELIETON]

Kiedy 2 tygodnie temu pisałem felieton pt. „Wara od Summorum Pontificum”, nie sądziłem, że papież Franciszek podniesie rękę na owy dokument Benedykta XVI tak szybko i w tak surowy sposób. Także dla mądrzejszych i bardziej ode mnie obeznanych w temacie, decyzja ta była jak grom z jasnego nieba.

Archiwum

Wspólny kierunek modlitwy podkreśla priorytet odniesienia się do Boga

Wspólny kierunek modlitwy podkreśla priorytet odniesienia się do Boga

Traditionis Custodes, a więc motu proprio wydane przez ojca świętego Franciszka zmieniło diametralnie sytuację środowisk tradycji katolickiej oraz miejsce samej nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego w Kościele. Od tej pory (bez nawet najmniejszego vacatio legis) jedynym wyrazem lex orandi (normy modlitwy) rytu rzymskiego stała się tzw. nowa Msza.

Jest to odwrót o 180 stopni od podejścia Benedykta XVI, który stwierdził, że równocześnie obok siebie powinny funkcjonować forma zwyczajna i nadzwyczajna będące wyrazem tej samej lex orandi.

Zapisy motu proprio ojca świętego Franciszka są więc jawnym uderzeniem w koncepcję papieża seniora, któremu dodatkowo przypisuje się błędne intencje, jakoby jedynym celem Summorum Pontificum było wyciągnięcie ręki do lefebrystów.

Podziel się cytatem

Reklama

W wyniku nowych uregulowań nie będą mogły powstawać nowe wspólnoty tradycjonalistyczne, a w każdej diecezji będzie mogło być tylko jedno miejsce celebracji starszej formy rytu rzymskiego oraz jeden celebrans. Nowo wyświęcani księża, aby sprawować taką Mszę będą musieli uzyskać akceptację samej Stolicy Apostolskiej. Ponadto Msze trydenckie nie będą już mogły być sprawowane w kościołach parafialnych. Wierni przywiązani do takiej liturgii zostali zatem zamknięci w swoistych rezerwatach, gdzie duchowość trydencka ma ostatecznie wymrzeć. Taki jest cel Traditionis Custodes wyrażony wprost – całkowite wyrugowanie przedsoborowej Mszy.

Niezrozumiałym jest, iż papież Franciszek, będący człowiekiem dialogu i różnorodności (wydaje się, że nieraz nawet przesadnego), teraz okazuje tak daleko idącą surowość w stosunku do tradycjonalistów, którzy przecież zachowują komunię z ojcem świętym. Chcą pozostać na łonie Kościoła i nie odchodzą do schizmatyckich grup. Po nowym zarządzeniu niestety może się to zmienić. Skąd taka niekonsekwencja i podwójne standardy?

Z całą pewnością niepokojące zjawiska w środowiskach tradycjonalistycznych mają miejsce. Jednak czy inne grupy są od tego wolne? Czy bez skazy jest neokatechumenat bądź niektóre charyzmatyczne wspólnoty? Jaka była reakcja papieża na nadużycia w tych środowiskach? Większość niemieckiego Kościoła odrzuca katolicką moralność seksualną – czy Watykan podjął wobec tego tak ostre kroki? Skąd zatem takie napiętnowanie jednej grupy?

Reklama

Warty podkreślenia jest chyba jedyny pozytywny aspekt rozporządzenia Franciszka. Chodzi mianowicie o wezwanie do przestrzegania przepisów liturgicznych podczas wszystkich Mszy Świętych. Skoro więc dostęp do Mszy trydenckiej będzie ograniczony, spróbujmy uczynić zwyczajną formę rytu rzymskiego jeszcze piękniejszą – zgodną z zapisami soborowej konstytucji o liturgii Sacrosanctum concilium oraz Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego. Przywróćmy chorał gregoriański, wprowadźmy łacinę choćby w pewnych częściach, używajmy Kanonu Rzymskiego w niedziele i święta oraz przywróćmy krzyżowi należne miejsce na środku ołtarza. Niech choćby takie będą dobre owoce Traditionis Custodes.

Wielu wydawać się może, że tekst ten jest pasmem krytyki Franciszka, litanią zarzutów wobec niego i aspirowaniem szarego człowieczka, aby być świętszym od papieża. Jednak skrajne ograniczenie Mszy trydenckiej, chociaż dotkliwe, przykre i bolesne, nie zmienia tego, że papieża miłuję, modlę się za niego i jestem mu posłuszny. Św. kard. Newman stwierdził jednak kiedyś, że zanim wzniósłby toast za papieża, najpierw wypiłby go za sumienie. Stąd też taki, a nie inny, gorzki wydźwięk tego felietonu. Zarówno sumienie, jak i rozum podpowiadają mi, że nie można odcinać swoich korzeni, których integralną część stanowi liturgia trydencka.

2021-07-25 09:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19. W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fałszywych wiadomości (fake newsów), które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję