Reklama

Aktualności

Papież po wypisaniu z Gemelli udał się do bazyliki Santa Maria Maggiore

Bezpośrednio po wypisaniu z Kliniki Gemelli, gdzie został przyjęty 4 lipca, papież Franciszek udał się do bazylki Santa Maria Maggiore, gdzie modlił się przed obrazem Matki Bożej- Salus Populi Romani, jak to zawsze czynił przed i po każdej ze swoich podróży apostolskich, aby podziękować Matce Bożej tak drogiej Rzymianom.

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Była to jego 87. obecność w tej świątyni od początku pontyfikatu – informuje portal il sismografo.

2021-07-14 12:32

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan kontra COVID-19

Dla papieża Franciszka ważne są nie tylko walka z wirusem, ale także szukanie rozwiązań umożliwiających poradzenie sobie z problemami społeczno-gospodarczymi po pandemii.

Franciszek od miesięcy z niepokojem śledzi rozwój pandemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2, świadomy, jak wielkie będą jej społeczne, polityczne i gospodarcze konsekwencje. Papież nie zawahał się porównać skutków pandemii do skutków wojny. Wielokrotnie wypowiadał się na ten temat – zwracał się również bezpośrednio do przywódców świata, mając na względzie przede wszystkim los najbiedniejszych warstw społeczeństwa, ludzi w podeszłym wieku, dzieci oraz uchodźców. Tuż przed Wielkanocą postanowił powołać do życia w Watykanie specjalną komisję ds. COVID-19, która ma towarzyszyć Kościołom lokalnym w tym dramatycznym momencie historii i wspierać je w podejmowaniu konkretnych działań w celu zwalczania epidemii. Jej prace, którymi pokieruje prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju – kard. Peter Turkson, będą miały szerszy charakter, o czym świadczy fakt, że podzielono ją na pięć grup roboczych. Pierwsza grupa ma za zadanie niesienie konkretnej pomocy medycznej i żywnościowej w czasie trwania pandemii, w porozumieniu z konferencjami episkopatów na całym świecie oraz we współpracy z Caritas Internationalis, Urzędem Dobroczynności Apostolskiej i Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów. Druga grupa ma się zająć studiowaniem i analizą pandemii oraz jej wpływem na środowisko, gospodarkę, rynek pracy, służbę zdrowia, politykę, komunikację oraz bezpieczeństwo. Będzie ona współpracować z Papieską Akademią Życia i Papieską Akademią Nauk. Trzecia grupa, koordynowana przez watykańską Dykasterię ds. Komunikacji, zajmie się informowaniem o podejmowanych działaniach i będzie odpowiedzialna za kontakty z Kościołami lokalnymi, aby pomóc im odpowiedzieć na wyzwania w czasie epidemii i po niej. Czwarta grupa, koordynowana przez Sekcję ds. Relacji z Państwami Sekretariatu Stanu, będzie pomagać Stolicy Apostolskiej w przekazywaniu władzom państw i organizacjom międzynarodowym wyników prowadzonych przez komisję badań i refleksji. Ostatnia grupa zajmie się natomiast zbieraniem środków na niesienie pomocy Kościołom lokalnym w czasie pandemii oraz finansowaniem pozostałych działań komisji.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję