Reklama

Niedziela Legnicka

"Spynacz” świętuje swój jubileusz

Na początku czerwca jubileusz 15-lecia istnienia obchodziło działające przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy Stowarzyszenie Spynacz. Powstało, by pomagać młodzieży w szerokiej, czynnej działalności na rzecz innych ludzi i w interesie miasta – mówią jego liderzy. Zaś sama nazwa organizacji „Spynacz” odnosi się do spinacza biurowego, który spina większą ilość papierów i dokumentów, w tym przypadku ma spinać, czyli integrować, jednoczyć młodych ludzi, którzy pragną robić coś pożytecznego dla dobra siebie i innych ludzi. Z Prezesem Stowarzyszenia „Spynacz” Jakubem Należnym rozmawia Monika Łukaszów

Stowarzyszenie "Spynacz"

Czym jest stowarzyszenie „Spynacz”?

Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 6 lipca 2006 r., posiada osobowość prawną oraz jest zarejestrowana w KRS. Spynacz na dzień dzisiejszy zrzesza 18 członków zwyczajnych, natomiast na przełomie 15 lat działało ich ok 85.

Jakie były jego początki?

Na początku w Stowarzyszeniu działało 15 osób i głównymi inicjatywami i działaniami były koncerty charytatywne. Pierwszym większym koncertem była impreza, podczas które zbieraliśmy środki finansowe na leczenie uczniów ZSI w Legnicy braci, chorych na dystrofię mięśniową. Zorganizowaliśmy również dyskotekę dla uczniów legnickich szkół średnich, dochód z tej imprezy przeznaczony był na zakup pieca gazowego do międzyparafialnej stołówki charytatywnej, która na co dzień karmi steki najbardziej potrzebujących mieszkańców Legnicy.

Kto należy do Stowarzyszenia?

W stowarzyszeniu działają różne osoby, są wśród nich uczniowie szkół, studenci uczelni wyższych, biznesmeni, przedsiębiorcy czy też urzędnicy. Przekrój wiekowy społeczników zastrzeżonych w naszym stowarzyszeniu jest szeroki, dlatego też Spynacz łączy pokolenia.

Czym zajmuje się Stowarzyszenie, jakie dzieła prowadzi?

Na początku naszej działalności podejmowaliśmy szereg różnych działań, mających na celu aktywizację społeczną dzieci i młodzieży. Wśród tych aktywności były działania o charakterze edukacyjno, sportowym, społecznym, kulturalnym czy rozrywkowym. Mocno też wspieraliśmy i wspieramy działania duszpasterskie przy parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.

Jakieś szczególne wydarzenia w ciągu tych 15 lat?

Każde działanie Spynacza było na swój sposób wyjątkowe, ponieważ różnią się one od siebie sposobem organizacji i formą realizacji oraz angażowało różne osoby. Szczególnie możemy pochwalić się coroczną organizację Wigilii dla Legniczan, przy współpracy z miastem oraz innymi partnerami. Organizacja wypoczynku letniego i zimowego Best Spynacz Summer Camp oraz Vest Spynacz Winter Camp, w tym obozów młodzieżowych w USA oraz Austrii.

Reklama

Jakie plany na przyszłość?

Po 15 latach działalności jesteśmy na etapie reorganizacji naszego zrzeszenia i wytyczenia nowych kierunków działań oraz nowych celów do osiągnięcia. Zależy nam bardzo, aby sprofesjonalizować wybrane przez nasz obszary działania i wyjść z nimi do ludzi. Dzięki naszej determinacji i ciężkiej pracy udało nam się pozyskać środki finansowe z Niemiec na realizację projektu pn. ”Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej”, który będzie realizowany na jednym z największym osiedlu w Legnicy- Piekary, na terenie parafii NSPJ w Legnicy.

Czego można życzyć przy okazji jubileuszu?

Życzyć można wszystkim nam - ludziom działającym przy stowarzyszeniu, dobrego zdrowia, siły, cierpliwości i determinacji w dążeniu do celu. Chcielibyśmy, aby każdy z członków naszej organizacji czuł się szczęśliwy i zrealizowany w życiu prywatnym i zawodowym, bo tylko wtedy współpraca będzie mogła się rozwijać. I oczywiście kolejnych 15 lat działalności na rzecz lokalnej społeczności.

Dziękuje za rozmowę

2021-07-13 11:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Unia Kapłanów Chrystusa Sługi: o charyzmacie spotkania

W Gorzowie w sanktuarium św. Weroniki Giuliani 26 września odbyło się spotkanie Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Tematem przewodnim był „Charyzmat spotkania”.

Prowadzącym był ks. Arkadiusz Cygański, animator grupy. W spotkaniu uczestniczył nowy moderator diecezjalny ks. Dariusz Korolik oraz bp Adrian Put. Wśród moderatorów oazowych był też m.in. ks. Tomasz Dragańczuk, który kilka miesięcy temu przyjął święcenia kapłańskie: - Było to moje pierwsze takie spotkanie. Muszę przyznać, że po tych kilku miesiącach kapłaństwa faktycznie odkrywam, że tego typu spotkania są mi potrzebne. Do tej pory przecież spotkania we wspólnocie były częścią seminaryjnej codzienności, teraz sam muszę się o to zatroszczyć. Mnie, jako początkującemu księdzu, wiele dała możliwość posłuchania o doświadczeniach tych, którzy już początki mają za sobą. Jednak to, co daje najwięcej i czego - choć może nie do końca było to uświadomione - najbardziej brakowało mi po opuszczeniu „pałacyku” przy 30 stycznia, to wspólna modlitwa Liturgią Godzin.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: episkopat zaniepokojony planami rozszerzenia eutanazji

2022-09-27 15:56

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

Ponownie wyraziliśmy Prezydentowi Republiki, panu Emmanuelowi Macronowi, zaniepokojenie ewentualną ewolucją ustawodawstwa dotyczącego „końca życia”, tematu, co do którego zarówno głowa państwa, jak i Konferencja Episkopatu Francji potwierdzają wolę nie dzielenia społeczeństwa – napisał na komunikatorze Twitter abp Éric de Moulins Beaufort.

Po spotkaniu z głową państwa przewodniczący francuskiego episkopatu stwierdził, że Kościół mógł na tym forum wyrazić swe zaniepokojenie ponownym otwarciem tej debaty, a w szczególności wrażeniem, że w końcu społeczeństwo chce zachęcić niektórych ludzi do rezygnacji z życia. Mogliśmy również nalegać na znaczenie, jakie należy nadać rozwojowi opieki paliatywnej, która we Francji jest wciąż bardzo słabo rozpowszechniona – napisał abp Éric de Moulins Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję