Reklama

Niedziela Legnicka

"Spynacz” świętuje swój jubileusz

Na początku czerwca jubileusz 15-lecia istnienia obchodziło działające przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy Stowarzyszenie Spynacz. Powstało, by pomagać młodzieży w szerokiej, czynnej działalności na rzecz innych ludzi i w interesie miasta – mówią jego liderzy. Zaś sama nazwa organizacji „Spynacz” odnosi się do spinacza biurowego, który spina większą ilość papierów i dokumentów, w tym przypadku ma spinać, czyli integrować, jednoczyć młodych ludzi, którzy pragną robić coś pożytecznego dla dobra siebie i innych ludzi. Z Prezesem Stowarzyszenia „Spynacz” Jakubem Należnym rozmawia Monika Łukaszów

2021-07-13 11:20

Stowarzyszenie "Spynacz"

Czym jest stowarzyszenie „Spynacz”?

Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 6 lipca 2006 r., posiada osobowość prawną oraz jest zarejestrowana w KRS. Spynacz na dzień dzisiejszy zrzesza 18 członków zwyczajnych, natomiast na przełomie 15 lat działało ich ok 85.

Reklama

Jakie były jego początki?

Na początku w Stowarzyszeniu działało 15 osób i głównymi inicjatywami i działaniami były koncerty charytatywne. Pierwszym większym koncertem była impreza, podczas które zbieraliśmy środki finansowe na leczenie uczniów ZSI w Legnicy braci, chorych na dystrofię mięśniową. Zorganizowaliśmy również dyskotekę dla uczniów legnickich szkół średnich, dochód z tej imprezy przeznaczony był na zakup pieca gazowego do międzyparafialnej stołówki charytatywnej, która na co dzień karmi steki najbardziej potrzebujących mieszkańców Legnicy.

Kto należy do Stowarzyszenia?

Reklama

W stowarzyszeniu działają różne osoby, są wśród nich uczniowie szkół, studenci uczelni wyższych, biznesmeni, przedsiębiorcy czy też urzędnicy. Przekrój wiekowy społeczników zastrzeżonych w naszym stowarzyszeniu jest szeroki, dlatego też Spynacz łączy pokolenia.

Czym zajmuje się Stowarzyszenie, jakie dzieła prowadzi?

Na początku naszej działalności podejmowaliśmy szereg różnych działań, mających na celu aktywizację społeczną dzieci i młodzieży. Wśród tych aktywności były działania o charakterze edukacyjno, sportowym, społecznym, kulturalnym czy rozrywkowym. Mocno też wspieraliśmy i wspieramy działania duszpasterskie przy parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy.

Jakieś szczególne wydarzenia w ciągu tych 15 lat?

Każde działanie Spynacza było na swój sposób wyjątkowe, ponieważ różnią się one od siebie sposobem organizacji i formą realizacji oraz angażowało różne osoby. Szczególnie możemy pochwalić się coroczną organizację Wigilii dla Legniczan, przy współpracy z miastem oraz innymi partnerami. Organizacja wypoczynku letniego i zimowego Best Spynacz Summer Camp oraz Vest Spynacz Winter Camp, w tym obozów młodzieżowych w USA oraz Austrii.

Jakie plany na przyszłość?

Po 15 latach działalności jesteśmy na etapie reorganizacji naszego zrzeszenia i wytyczenia nowych kierunków działań oraz nowych celów do osiągnięcia. Zależy nam bardzo, aby sprofesjonalizować wybrane przez nasz obszary działania i wyjść z nimi do ludzi. Dzięki naszej determinacji i ciężkiej pracy udało nam się pozyskać środki finansowe z Niemiec na realizację projektu pn. ”Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej”, który będzie realizowany na jednym z największym osiedlu w Legnicy- Piekary, na terenie parafii NSPJ w Legnicy.

Czego można życzyć przy okazji jubileuszu?

Życzyć można wszystkim nam - ludziom działającym przy stowarzyszeniu, dobrego zdrowia, siły, cierpliwości i determinacji w dążeniu do celu. Chcielibyśmy, aby każdy z członków naszej organizacji czuł się szczęśliwy i zrealizowany w życiu prywatnym i zawodowym, bo tylko wtedy współpraca będzie mogła się rozwijać. I oczywiście kolejnych 15 lat działalności na rzecz lokalnej społeczności.

Dziękuje za rozmowę

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Bp Chrząszcz do młodzieży: Chrystus chce głosić Ewangelię waszymi ustami!

2021-07-24 20:02

[ TEMATY ]

ŚDM

diecezja.pl

Chrystus chce głosić Ewangelię do współczesnego młodego człowieka ustami jego rówieśników. Wasze świadectwo wiary jest bardzo ważne, ono ma wielką moc. Nie możemy tego zaprzepaścić ani zmarnować - mówił bp Robert Chrząszcz w homilii podczas Mszy św., odprawionej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z okazji 5. rocznicy ŚDM.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie bp Robert Chrząszcz zachęcił młodych ludzi do wspólnej refleksji nad owocami spotkania młodych, które w lipcu 2016 r. zgromadziło w Polsce pielgrzymów z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję