Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Siemieniewski spotkał się z dziennikarzami

- Myślę o Legnicy, już jako o moim domu – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami mediów diecezjalnych. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej został mianowany 4. biskupem legnickim. Decyzja papieża Franciszka została ogłoszona 28 czerwca br. Dzień później dokonało się kanoniczne przekazanie diecezji.

2021-07-05 12:02

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

ks. Waldemar Wesołowski

Bp Andrzej zaznaczył, że do diecezji legnickiej przychodzi z przesłaniem, które zawarte jest w jego zawołaniu biskupim od samego początku – Deus caritas Est (Bóg jest miłością). – Miłość boża, tak, jak ją poznajemy z Pisma św., jest rodzajem mocy, która wchodzi w życie grzesznego świata, aby ten świat przemieniać od środka. Jest to miłość o wiele głębsza, szersza niż tylko miłość ludzka. Jest to miłość z mocą uzdrawiającą, przemieniającą. O taką miłość chcę się modlić i o taką miłość chcę prosić wszystkich diecezjan – powiedział nowy biskup legnicki.

Ksiądz biskup zwrócił również uwagę na to, że to hasło kryje w sobie najprostszy kerygmat, czyli przesłanie mówiące o tym, czym jest chrześcijaństwo i co chrześcijaństwo głosi.

Reklama

Najbliższe dni i tygodnie posługiwania w diecezji legnickiej to będzie wytężona praca i zapoznawanie się ze specyfiką diecezji legnickiej. – Czuję się jak uczeń w szkole, który przybywa, przygląda się, słucha, rozmawia i chce zorientować się jakie wyzwania czekają go w Legnicy – podkreślił biskup.

Bp Siemieniewski nie kryje, że diecezja legnicka jest mu bliska i pod wieloma względami znana. Pochodzi z Wrocławia, posługiwał we archidiecezji wrocławskiej, z której wywodzi się zarówno diecezja legnicka, jak i świdnicka. – Stanowiliśmy kiedyś jedną diecezję. Po ustanowieniu diecezji legnickiej wiele razy bywałem tutaj przy okazji różnych spotkań, uroczystości, na wykładach w seminarium duchownym, na rekolekcjach. Zatem nie jest mi obca. Oczywiście jest wiele rzeczy, które się rozwinęły i które należy poznać. W pamięci mam również przewodniczenie odpustowi w sanktuarium krzeszowskim w 2018 roku – przypomniał biskup.

Bp Andrzej podkreślił, że nowa funkcja, jaka została mu zlecona przez papieża Franciszka będzie realizowana jako służba, posługiwanie. – Widzę to w kategoriach służenia diecezji, ludziom, parafiom, zgromadzeniom zakonnym, seminarium i innym rzeczywistościom, które tutaj są.

Reklama

Objęcie diecezji legnickiej dokonuje się w trudnym dla Kościoła czasie. Mamy do czynienia ze skutkami pandemii, mniejszą liczbą osób uczestniczących w liturgii, skutkami kryzysu wewnątrzkościelnego. – Ważne jest postawienie pytania, jaka przyszłość czeka nas w nowej sytuacji. Tutaj szkołą jest dla nas Pismo św., które ukazuje różne kryzysy, które towarzyszyły człowiekowi. Pismo św. zawsze jednak wskazywało na przyszłość, na to, co nadejdzie. Trzeba zatem spojrzeć na to, co przed nami, jako na ciąg dalszy Dziejów Apostolskich. To należy połączyć z modlitwą i wyczekiwaniem błogosławionych owoców, które nadejdą – powiedział.

Czego najbardziej potrzeba nowemu biskupowi na początku posługi? – Błogosławieństwa Bożego czyli Bożej pomocy. Ta przejawia się przez światło Boże, modlitwę ludzi, odsłanianie nowych okazji do służby, to, co św. Paweł nazywał prowadzeniem przez Ducha Bożego. Chciałbym aby cała diecezja, wszyscy diecezjanie i biskup prowadzeni byli przez Ducha Bożego – powiedział na zakończenie.

Kanoniczne przekazanie diecezji odbyło się 29 czerwca br. w obecności biskupa seniora Zbigniewa Kiernikowskiego oraz kapłanów należących do Rady Konsultorów. Zostały też podpisane stosowne dokumenty.

Ingres do legnickiej katedry został zaplanowany na 20 września. W tym dniu przypada 680 rocznica konsekracji świątyni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzenia przewodniczącego Episkopatu dla nowego biskupa legnickiego

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, złożył gratulacje oraz życzenia nowemu biskupowi diecezji legnickiej Andrzejowi Siemieniewskiemu.

"Ufam, że pasterskie doświadczenie, które zdobył Ksiądz Biskup, pełniąc posługę biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej, zaowocuje w misji uświęcania, nauczania i kierowania Kościołem legnickim" - napisał abp Gądecki w liście gratulacyjnym do bp. Siemieniewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję