Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Siemieniewski spotkał się z dziennikarzami

- Myślę o Legnicy, już jako o moim domu – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami mediów diecezjalnych. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej został mianowany 4. biskupem legnickim. Decyzja papieża Franciszka została ogłoszona 28 czerwca br. Dzień później dokonało się kanoniczne przekazanie diecezji.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

ks. Waldemar Wesołowski

Bp Andrzej zaznaczył, że do diecezji legnickiej przychodzi z przesłaniem, które zawarte jest w jego zawołaniu biskupim od samego początku – Deus caritas Est (Bóg jest miłością). – Miłość boża, tak, jak ją poznajemy z Pisma św., jest rodzajem mocy, która wchodzi w życie grzesznego świata, aby ten świat przemieniać od środka. Jest to miłość o wiele głębsza, szersza niż tylko miłość ludzka. Jest to miłość z mocą uzdrawiającą, przemieniającą. O taką miłość chcę się modlić i o taką miłość chcę prosić wszystkich diecezjan – powiedział nowy biskup legnicki.

Ksiądz biskup zwrócił również uwagę na to, że to hasło kryje w sobie najprostszy kerygmat, czyli przesłanie mówiące o tym, czym jest chrześcijaństwo i co chrześcijaństwo głosi.

Najbliższe dni i tygodnie posługiwania w diecezji legnickiej to będzie wytężona praca i zapoznawanie się ze specyfiką diecezji legnickiej. – Czuję się jak uczeń w szkole, który przybywa, przygląda się, słucha, rozmawia i chce zorientować się jakie wyzwania czekają go w Legnicy – podkreślił biskup.

Bp Siemieniewski nie kryje, że diecezja legnicka jest mu bliska i pod wieloma względami znana. Pochodzi z Wrocławia, posługiwał we archidiecezji wrocławskiej, z której wywodzi się zarówno diecezja legnicka, jak i świdnicka. – Stanowiliśmy kiedyś jedną diecezję. Po ustanowieniu diecezji legnickiej wiele razy bywałem tutaj przy okazji różnych spotkań, uroczystości, na wykładach w seminarium duchownym, na rekolekcjach. Zatem nie jest mi obca. Oczywiście jest wiele rzeczy, które się rozwinęły i które należy poznać. W pamięci mam również przewodniczenie odpustowi w sanktuarium krzeszowskim w 2018 roku – przypomniał biskup.

Bp Andrzej podkreślił, że nowa funkcja, jaka została mu zlecona przez papieża Franciszka będzie realizowana jako służba, posługiwanie. – Widzę to w kategoriach służenia diecezji, ludziom, parafiom, zgromadzeniom zakonnym, seminarium i innym rzeczywistościom, które tutaj są.

Reklama

Objęcie diecezji legnickiej dokonuje się w trudnym dla Kościoła czasie. Mamy do czynienia ze skutkami pandemii, mniejszą liczbą osób uczestniczących w liturgii, skutkami kryzysu wewnątrzkościelnego. – Ważne jest postawienie pytania, jaka przyszłość czeka nas w nowej sytuacji. Tutaj szkołą jest dla nas Pismo św., które ukazuje różne kryzysy, które towarzyszyły człowiekowi. Pismo św. zawsze jednak wskazywało na przyszłość, na to, co nadejdzie. Trzeba zatem spojrzeć na to, co przed nami, jako na ciąg dalszy Dziejów Apostolskich. To należy połączyć z modlitwą i wyczekiwaniem błogosławionych owoców, które nadejdą – powiedział.

Czego najbardziej potrzeba nowemu biskupowi na początku posługi? – Błogosławieństwa Bożego czyli Bożej pomocy. Ta przejawia się przez światło Boże, modlitwę ludzi, odsłanianie nowych okazji do służby, to, co św. Paweł nazywał prowadzeniem przez Ducha Bożego. Chciałbym aby cała diecezja, wszyscy diecezjanie i biskup prowadzeni byli przez Ducha Bożego – powiedział na zakończenie.

Kanoniczne przekazanie diecezji odbyło się 29 czerwca br. w obecności biskupa seniora Zbigniewa Kiernikowskiego oraz kapłanów należących do Rady Konsultorów. Zostały też podpisane stosowne dokumenty.

Ingres do legnickiej katedry został zaplanowany na 20 września. W tym dniu przypada 680 rocznica konsekracji świątyni.

2021-07-05 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup legnicki podsumowuje wizytę w Rzymie

[ TEMATY ]

ad limina

bp Andrzej Siemieniewski

biskup legnicki

ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, podzielił się swoimi refleksjami po powrocie z wizyty Ad limina Apostolorum, którą biskupi diecezjalni odbywają zazwyczaj co 5 lat.

Czas modlitwy

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska apeluje o turystykę sprawiedliwą i zrównoważoną

2022-09-27 17:53

[ TEMATY ]

turystyka

kard. Czerny

turysta

Karol Porwich/Niedziela

W związku z przypadającym 27 września Światowym Dniem Turystyki, Stolica Apostolska apeluje o turystykę bardziej sprawiedliwą i zrównoważoną.

Musi się to odbywać zgodnie z zasadami sprawiedliwości i przemiany społecznej, powiedział prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michael Czerny. Wymaga to poszanowania praw pracowniczych na wszystkich szczeblach i we wszystkich krajach. Ponadto zyski muszą być dzielone sprawiedliwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję