Reklama

Niedziela Legnicka

Deus Caritas est

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski po kanonicznym objęciu diecezji spotkał się z dziennikarzami diecezjalnych mediów katolickich.

ks. Waldemar Wesołowski

Poniżej przedstawiamy zapis rozmowy z Księdzem Biskupem


Z jakim przesłaniem Ksiądz Biskup przychodzi do Diecezji Legnickiej ?

Moim biskupim zawołaniem przez cały czas posługi biskupa pomocniczego w Diecezji Wrocławskiej by hasło „Bóg jest miłością” „Deus Caritas est”. Zdanie biblijne i zdanie drogie też papieżowi Benedyktowi XVI . Miłość Boża tak jak ją poznajemy z Pisma Świętego jest rodzajem mocy, która wtargnęła w życie grzesznego świata, by ten świat przemieniać od wnętrza. A więc miłość o wiele głębsza, większa i szersza i mocniejsza niż tylko miłość ludzka. Bo miłość Boża jest miłością z mocą uzdrawiającą, przemieniającą i myślę że o takie przejawianie się miłości Bożej w kolejnych etapach historii Diecezji Legnickiej które się otwierają, o takie wtargnięcie Bożej miłości chcę się modlić i o taką modlitwę wszystkich diecezjan prosić.

Jakie plany ma Ksiądz Biskup na najbliższe dni i tygodnie?

Najbliższe dni i tygodnie to raczej plany ucznia w szkole, który przybywa, rozgląda się, słucha, rozmawia i chce zorientować się, jakie ważne wydarzenia, jakie ważne problemy, wyzwania i zaproszenia czekają nowego biskupa właśnie tutaj w Legnicy.

Z jakim nastawieniem i jaką wiedzą o Diecezji Legnickiej przychodzi ksiądz Biskup do Legnicy ?

Pierwsze skojarzenie z imieniem diecezji: „Diecezja Legnicka”, to wspomnienia. Przecież ta diecezja kiedyś tworzyła jedną Diecezję Wrocławską. Poza tym już po utworzeniu Diecezji Legnickiej bywałem tutaj i w seminarium duchownym na wykładach i we wspólnotach na rekolekcjach. W bardzo wielu miejscach i absolutnie nie można powiedzieć ze Diecezja legnicka jest dla mnie całkowitą nowością. Oczywiście to, co teraz się rozwinęło i rozkwitło przez tyle lat istnienia diecezji, to jest rzecz nowa, którą trzeba poznawać i się uczyć, ale nie jest to nowość absolutna.

Reklama

Diecezja Legnicka nie jest obca księdzu Biskupowi wielokrotnie uczestniczył ksiądz Biskup w wielu wydarzeniach, chociażby przewodniczył Mszy św. odpustowej w bazylice MB Łaskawej 15 sierpnia 2018 r.

Tak, to wydarzenie bardzo mocno utkwiło w mojej pamięci. Piękna pogoda, ogromna ilość wiernych, gorliwa modlitwa i piękno bazyliki krzeszowskiej. Dlatego też w tym roku, choć już w nowej roli, pragnąłbym też tam być, modlić się. O ile Katedra jest sercem diecezji, ale są też takie miejsca uprzywilejowane przez modlitwę, a Kościół stoi modlitwą.

Ksiądz Biskup wspomniał o katedrze, wiec nie mogę nie zapytać o ingres. Czy jest już znana data uroczystego wprowadzenia nowego Biskupa legnickiego do katedry ?

Ingres planowany jest na 20 września. Jest więc trochę czasu, by przyjrzeć się chociażby sytuacji epidemiologicznej. A ten dzień, jest ważnym dniem, ponieważ jest to rocznica konsekracji legnickiej katedry. A mówi się, że katedra to serce diecezji. To miejsce trwa od wieków i patrzymy na nie, nie tylko, jako na historię minionych wieków, ale przede wszystkim, jako na część historii zbawienia. Nie tylko jako datę w kalendarzu, ale na historię ludzi, którzy przychodzili tu się modlić, słuchać Słowa Bożego i budowali historię diecezji.

Czy zostaje Ksiądz Biskup przy swoim zawołaniu biskupim?

Ponieważ to zawołanie zaczerpnięte jest z Pisma Świętego i tak zadomowione w historii Kościoła i z taką mocą, wiec trudno wymyśleć jakieś lepsze orędzie kerygmatyczne, niż zwiastowanie że Bóg jest miłością. To chyba jest jedna z uprzywilejowanych, bardzo dobrych postaci kerygmatu, czyli głoszenia tego, czym jest chrześcijaństwo.

Bycie biskupem to zarówno wyzwanie jak i zobowiązanie

Tak to jest wielkie zobowiązanie, które jest dla mnie nowe. Więc będę chciał się tego uczyć. A zobowiązanie to właściwe i synonim słowa „służba”. Stąd mówi się o posługiwaniu biskupim, czy o służeniu diecezji, ludziom, parafiom, zgromadzeniom zakonnym i wielu innym rzeczywistościom.

Reklama

W tym czasie pandemii bardzo często pojawia się słowo „kryzys w Kościele”. Czy małe grupy formacyjne, są nadzieją na zażegnanie tego kryzysu i jak to się często mówi, na powrót do normalności.

Myślę że trzeba trochę rozszerzyć to sformułowanie „powrót do normalności”. Bo trochę mogłoby to zabrzmieć jak nazwa kierunku „powrót do przeszłości”. Tymczasem raczej w Kościele myślimy o przyszłości. To jest bardzo podobnie jak w życiu rodzinnym gdzie pojawiają się dzieci, później dorastają, opuszczają dom, zakładają swoje rodziny. I nie mówimy w rodzinie o powrocie do normalności tylko, jaka przyszłość czeka nas w nowej sytuacji. I tutaj niezastąpioną szkołą jest Pismo Święte, które w zasadzie jest jednym, długim opisem kryzysu. Poczynając od kryzysu stworzonego człowieka Adama i Ewy poprzez kryzysy patriarchów, i wszystkie możliwe kryzysy historii. A rozwiązaniem Bożym było zawsze wskazywanie na przyszłość. Tak więc normalnością w Kościele są te dni, które nadejdą, które będą trochę inne, które na pewno będą błogosławione. I myślę ze trzeba spojrzeć na czekający nas czas, jako na kolejne rozdziały Dziejów Apostolskich. Kryzys oczywiście jest, bardzo różny, związany z wirusem covid i z najróżniejszymi wydarzeniami wewnątrzkościelnymi i na zewnątrz. Ale odpowiedzią jest raczej modlitwa i wypatrywanie błogosławionej przyszłości tego, co nadejdzie.

Czy ksiądz Biskup planuje jakieś spotkania, umożliwiające bliższe, osobiste rozmowy?

Myślę, że ta sugestia i myśl, to na pewno jeden z impulsów, które trzeba będzie wziąć pod uwagę. Oczywiście, co do kształtu, nazwy, miejsca to jeszcze pomyślimy, ale takie głosy są bardzo cenne i oby jak najwięcej ich spłynęło. Wtedy stopniowo będziemy myśleć jak je wprowadzić w życie.

Reklama

Ksiądz Biskup powoli wyprowadza się z Wrocławia, aby tu w Legnicy się zadomowić.

Tak, z całą pewnością. Już myślę o Legnicy, jako o mojej diecezji i moim domu. Na razie nie myślę o odpoczynku tylko o zadomowieniu się w nowej diecezji. A proces przeprowadzania się myślę że nie będzie zbyt długi i raczej szybko to wszystko nastąpi.

Mogę zapytać o rower… czy już jest w Legnicy?

Rower, myślę że jest to jeden z najwspanialszych wynalazków dokonanych w całej historii ludzkości. To takie moje osobiste zdanie, ponieważ bardzo lubię jeździć i w ten sposób odpoczywam. Ale rower jeszcze jest we Wrocławiu, ponieważ jest zbyt duży żeby go tak łatwo można było przewieźć. Ale tak, z cała pewnością znajdzie się i tutaj.

Czego można życzyć nowemu Biskupowi Legnickiemu?

Bożego błogosławieństwa, to znaczy Bożej pomocy. Bo Boże błogosławieństwo przejawia się przez światło Boże, modlitwę ludzi przez odsłanianie nowych okazji do służby. To wszystko, co św. Paweł nazwał prowadzeniem przez Ducha Bożego. Ci, których prowadzi Duch Boży ci są synami Bożymi. I chcemy żeby cała diecezja była prowadzona przez Ducha Bożego, wszyscy diecezjanie i oczywiście Biskup Diecezji legnickiej. Więc o takie błogosławieństwo i o modlitwę proszę.

Dziękujemy za rozmowę

2021-07-05 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polak nuncjuszem na Madagaskarze

2022-09-27 13:05

[ TEMATY ]

nuncjusz

Nuncjusz Apostolski

ASD w Poznaniu

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek Pieczka: "Aktor Pana Boga"

2022-09-26 08:43

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Jakub Kamiński

Film dokumentalny „Aktor Pana Boga” Mariusza Malca o zmarłym w piątek jednym z najznakomitszych polskich aktorów Franciszku Pieczce został pokazany w sobotę o godz 0.30 i 10.50 w TVP Kultura2. „To jest święty człowiek wśród aktorów, warto o nim opowiedzieć filmowo” – powiedział reżyser filmu Mariusz Malec dziennikarzom przed premierą dokumentu w styczniu 2019 r.

Tytuł filmu +Aktor Pana Boga+ wskazuje wysublimowaną formę kreacji aktorskich mistrza, prześledzimy jego karierę w najdelikatniejszej postaci, to znaczy będziemy sprawdzać jego role religijne oraz jego duchowość, a myślę, że to jest święty człowiek wśród aktorów i warto o nim opowiedzieć filmowo" - wyjaśnił.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Amsterdam: diecezja musi zamknąć 60 proc. kościołów

2022-09-27 15:24

[ TEMATY ]

Holandia

Karol Porwich/Niedziela

Katolicka diecezja Haarlem-Amsterdam zapowiedziała, że w ciągu najbliższych pięciu lat musi zamknąć 60 proc. swoich kościołów. Powodem jest malejąca liczba wiernych, wolontariuszy i dochodów.

Kierujący diecezją od 2020 roku bp Jan Hendricks podkreśla, że „pandemia koronawirusa przyspieszyła proces kurczenia się” wspólnoty wierzących, który trwał już wcześniej: „wierni w podeszłym wieku stali się jeszcze starsi i z czasem przestali przychodzić do kościoła”, inni „przyzwyczaili się do innych form” spędzania niedzielnego przedpołudnia, „wolontariusze się wykruszyli, chóry przestały działać”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję