Reklama

Niedziela Legnicka

Deus Caritas est

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski po kanonicznym objęciu diecezji spotkał się z dziennikarzami diecezjalnych mediów katolickich.

ks. Waldemar Wesołowski

Poniżej przedstawiamy zapis rozmowy z Księdzem Biskupem


Reklama

Z jakim przesłaniem Ksiądz Biskup przychodzi do Diecezji Legnickiej ?

Moim biskupim zawołaniem przez cały czas posługi biskupa pomocniczego w Diecezji Wrocławskiej by hasło „Bóg jest miłością” „Deus Caritas est”. Zdanie biblijne i zdanie drogie też papieżowi Benedyktowi XVI . Miłość Boża tak jak ją poznajemy z Pisma Świętego jest rodzajem mocy, która wtargnęła w życie grzesznego świata, by ten świat przemieniać od wnętrza. A więc miłość o wiele głębsza, większa i szersza i mocniejsza niż tylko miłość ludzka. Bo miłość Boża jest miłością z mocą uzdrawiającą, przemieniającą i myślę że o takie przejawianie się miłości Bożej w kolejnych etapach historii Diecezji Legnickiej które się otwierają, o takie wtargnięcie Bożej miłości chcę się modlić i o taką modlitwę wszystkich diecezjan prosić.

Jakie plany ma Ksiądz Biskup na najbliższe dni i tygodnie?

Reklama

Najbliższe dni i tygodnie to raczej plany ucznia w szkole, który przybywa, rozgląda się, słucha, rozmawia i chce zorientować się, jakie ważne wydarzenia, jakie ważne problemy, wyzwania i zaproszenia czekają nowego biskupa właśnie tutaj w Legnicy.

Z jakim nastawieniem i jaką wiedzą o Diecezji Legnickiej przychodzi ksiądz Biskup do Legnicy ?

Pierwsze skojarzenie z imieniem diecezji: „Diecezja Legnicka”, to wspomnienia. Przecież ta diecezja kiedyś tworzyła jedną Diecezję Wrocławską. Poza tym już po utworzeniu Diecezji Legnickiej bywałem tutaj i w seminarium duchownym na wykładach i we wspólnotach na rekolekcjach. W bardzo wielu miejscach i absolutnie nie można powiedzieć ze Diecezja legnicka jest dla mnie całkowitą nowością. Oczywiście to, co teraz się rozwinęło i rozkwitło przez tyle lat istnienia diecezji, to jest rzecz nowa, którą trzeba poznawać i się uczyć, ale nie jest to nowość absolutna.

Diecezja Legnicka nie jest obca księdzu Biskupowi wielokrotnie uczestniczył ksiądz Biskup w wielu wydarzeniach, chociażby przewodniczył Mszy św. odpustowej w bazylice MB Łaskawej 15 sierpnia 2018 r.

Tak, to wydarzenie bardzo mocno utkwiło w mojej pamięci. Piękna pogoda, ogromna ilość wiernych, gorliwa modlitwa i piękno bazyliki krzeszowskiej. Dlatego też w tym roku, choć już w nowej roli, pragnąłbym też tam być, modlić się. O ile Katedra jest sercem diecezji, ale są też takie miejsca uprzywilejowane przez modlitwę, a Kościół stoi modlitwą.

Ksiądz Biskup wspomniał o katedrze, wiec nie mogę nie zapytać o ingres. Czy jest już znana data uroczystego wprowadzenia nowego Biskupa legnickiego do katedry ?

Ingres planowany jest na 20 września. Jest więc trochę czasu, by przyjrzeć się chociażby sytuacji epidemiologicznej. A ten dzień, jest ważnym dniem, ponieważ jest to rocznica konsekracji legnickiej katedry. A mówi się, że katedra to serce diecezji. To miejsce trwa od wieków i patrzymy na nie, nie tylko, jako na historię minionych wieków, ale przede wszystkim, jako na część historii zbawienia. Nie tylko jako datę w kalendarzu, ale na historię ludzi, którzy przychodzili tu się modlić, słuchać Słowa Bożego i budowali historię diecezji.

Czy zostaje Ksiądz Biskup przy swoim zawołaniu biskupim?

Ponieważ to zawołanie zaczerpnięte jest z Pisma Świętego i tak zadomowione w historii Kościoła i z taką mocą, wiec trudno wymyśleć jakieś lepsze orędzie kerygmatyczne, niż zwiastowanie że Bóg jest miłością. To chyba jest jedna z uprzywilejowanych, bardzo dobrych postaci kerygmatu, czyli głoszenia tego, czym jest chrześcijaństwo.

Bycie biskupem to zarówno wyzwanie jak i zobowiązanie

Tak to jest wielkie zobowiązanie, które jest dla mnie nowe. Więc będę chciał się tego uczyć. A zobowiązanie to właściwe i synonim słowa „służba”. Stąd mówi się o posługiwaniu biskupim, czy o służeniu diecezji, ludziom, parafiom, zgromadzeniom zakonnym i wielu innym rzeczywistościom.

W tym czasie pandemii bardzo często pojawia się słowo „kryzys w Kościele”. Czy małe grupy formacyjne, są nadzieją na zażegnanie tego kryzysu i jak to się często mówi, na powrót do normalności.

Myślę że trzeba trochę rozszerzyć to sformułowanie „powrót do normalności”. Bo trochę mogłoby to zabrzmieć jak nazwa kierunku „powrót do przeszłości”. Tymczasem raczej w Kościele myślimy o przyszłości. To jest bardzo podobnie jak w życiu rodzinnym gdzie pojawiają się dzieci, później dorastają, opuszczają dom, zakładają swoje rodziny. I nie mówimy w rodzinie o powrocie do normalności tylko, jaka przyszłość czeka nas w nowej sytuacji. I tutaj niezastąpioną szkołą jest Pismo Święte, które w zasadzie jest jednym, długim opisem kryzysu. Poczynając od kryzysu stworzonego człowieka Adama i Ewy poprzez kryzysy patriarchów, i wszystkie możliwe kryzysy historii. A rozwiązaniem Bożym było zawsze wskazywanie na przyszłość. Tak więc normalnością w Kościele są te dni, które nadejdą, które będą trochę inne, które na pewno będą błogosławione. I myślę ze trzeba spojrzeć na czekający nas czas, jako na kolejne rozdziały Dziejów Apostolskich. Kryzys oczywiście jest, bardzo różny, związany z wirusem covid i z najróżniejszymi wydarzeniami wewnątrzkościelnymi i na zewnątrz. Ale odpowiedzią jest raczej modlitwa i wypatrywanie błogosławionej przyszłości tego, co nadejdzie.

Czy ksiądz Biskup planuje jakieś spotkania, umożliwiające bliższe, osobiste rozmowy?

Myślę, że ta sugestia i myśl, to na pewno jeden z impulsów, które trzeba będzie wziąć pod uwagę. Oczywiście, co do kształtu, nazwy, miejsca to jeszcze pomyślimy, ale takie głosy są bardzo cenne i oby jak najwięcej ich spłynęło. Wtedy stopniowo będziemy myśleć jak je wprowadzić w życie.

Ksiądz Biskup powoli wyprowadza się z Wrocławia, aby tu w Legnicy się zadomowić.

Tak, z całą pewnością. Już myślę o Legnicy, jako o mojej diecezji i moim domu. Na razie nie myślę o odpoczynku tylko o zadomowieniu się w nowej diecezji. A proces przeprowadzania się myślę że nie będzie zbyt długi i raczej szybko to wszystko nastąpi.

Mogę zapytać o rower… czy już jest w Legnicy?

Rower, myślę że jest to jeden z najwspanialszych wynalazków dokonanych w całej historii ludzkości. To takie moje osobiste zdanie, ponieważ bardzo lubię jeździć i w ten sposób odpoczywam. Ale rower jeszcze jest we Wrocławiu, ponieważ jest zbyt duży żeby go tak łatwo można było przewieźć. Ale tak, z cała pewnością znajdzie się i tutaj.

Czego można życzyć nowemu Biskupowi Legnickiemu?

Bożego błogosławieństwa, to znaczy Bożej pomocy. Bo Boże błogosławieństwo przejawia się przez światło Boże, modlitwę ludzi przez odsłanianie nowych okazji do służby. To wszystko, co św. Paweł nazwał prowadzeniem przez Ducha Bożego. Ci, których prowadzi Duch Boży ci są synami Bożymi. I chcemy żeby cała diecezja była prowadzona przez Ducha Bożego, wszyscy diecezjanie i oczywiście Biskup Diecezji legnickiej. Więc o takie błogosławieństwo i o modlitwę proszę.

Dziękujemy za rozmowę

2021-07-05 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję