Reklama

Europa

Rosja: Meksykanin nowym proboszczem parafii katolickiej św. Piotra i Pawła w Moskwie

Pochodzący z Meksyku 54-letni ks. Fernando Vera Zorrilla jest od 29 czerwca nowym proboszczem katolickiej parafii św. Piotra i Pawła w Moskwie. Zastąpił ks. Igora Kowalewskiego, który pełnił ten urząd od 2003 roku. O zmianie poinformował arcybiskup metropolita archidiecezji Matki Bożej w stolicy Rosji Paolo Pezzi w czasie Mszy, której przewodniczył w uroczystość obu świętych apostołów.

[ TEMATY ]

proboszcz

Moskwa

Meksykanin

wikipedia.org / foter.com / CC BY-SA 3.0

Kościół pod ich wezwaniem wzniesiono w samym centrum Moskwy, na dzisiejszym Milutińskim Pierieułku w połowie XIX wieku. W 1933 komuniści zamknęli go i przebudowali dla potrzeb administracyjnych, zmieniając i zniekształcając nie do poznania wygląd świątyni.

Po zmianach ustrojowych w ówczesnym ZSRR w 1991 władze stołeczne zarejestrowały parafię katolicką św. Piotra i Pawła, jednakże samego budynku dotychczas nie zwrócono jego pierwotnym właścicielom, mimo ich wieloletnich starań. Oficjalnie powodem odmowy jest fakt, iż gmach byłego kościoła został sprywatyzowany. Wspólnota parafialna korzysta więc na co dzień z gościny pobliskiego kościoła św. Ludwika (tzw. „francuskiego”), który w czasach sowieckich był jednym z zaledwie dwóch kościołów katolickich, czynnych na ogromnym obszarze Europejskiej Części Rosji.

Reklama

Pod koniec Mszy św. ks. Kowalewski przypomniał, że od czasu, gdy 4 lipca 1998 przyjął święcenia kapłańskie, nieustannie służył w różnych strukturach katolickich w Rosji, m.in. jako sekretarz generalny miejscowego episkopatu, ale zawsze był związany z kościołem św. Ludwika i parafią pw. obu apostołów, którą zarządzał od 2003.

Ks. Fernando Vera Zorrilla urodził się1 lipca 1967 w Monterrey na północy Meksyku. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem i przez kilka lat pracował w zakładzie hutniczym. Czuł jednak powołanie kapłańskie i w wieku 29 lat wstąpił do seminarium duchownego prałatury Opus Dei w Rzymie i tam w 2001 przyjął święcenia kapłańskie.

Po powrocie do ojczyzny pracował duszpastersko w Mieście Meksyku i w Guadalajarze. W 2007 przybył do Rosji na prośbę ówczesnego metropolity w Moskwie abp. Tadeusza Kondrusiewicza, który poprosił biskupów meksykańskich o przysłanie kapłana z Opus Dei. Od tamtego czasu nieprzerwanie posługuje w tym kraju, który stał się jego nowym domem i w którym – jak wyznał w jednym z wywiadów – chciałby zostać kiedyś pochowany.

2021-07-02 20:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz dolnośląskiego rzemiosła

2021-09-27 09:32

Marek Zygmunt

W katedrze wrocławskiej oraz w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego obchodzono 75. rocznicę działalności rzemiosła dolnośląskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął ks. abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski. 

Na Eucharystii obecni byli m.in. ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny, ks. Krzysztof Rusiecki, krajowy duszpasterz rzemiosła, ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Andrzej Tomko. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, wicemarszałek naszego województwa Marcin Krzyżanowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, reprezentanci instytucji, organizacji i stowarzyszeń współpracujących z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję