Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Andrzej Siemieniewski przejął diecezję legnicką

Uczestniczyli w nim: biskup senior Zbigniew Kiernikowski

2021-06-29 11:46

ks. Waldemar Wesołowski

oraz księża – członkowie Rady Konsultorów. Bp Siemieniewski przedstawił wszystkim dokument papieża Franciszka, który mianował go biskupem legnickim. Kanclerz legnickiej kurii biskupiej ks Józef Lisowski odczytał protokół przekazania diecezji, który został podpisany przez księży biskupów i radę konsultorów.

Od tego momentu bp Siemieniewski rozpoczął posługę pasterska, jako IV Biskup legnicki.

Reklama

- W ten sposób przypominamy sobie, że jesteśmy w Kościele katolickim, w którym od czasów apostołów przekazywana jest wiara, świadectwo, doświadczenie życia z Panem Jezusem. Ten akt trwa od pierwszego pokolenia apostolskiego, trwa dzisiaj i trwać będzie aż do skończenia świata – powiedział nowy Biskup legnicki.

- Ta chwila zachęca nas do modlitwy w intencji ludu bożego diecezji legnickiej, w intencji wydarzeń, które są przed nami, do modlitwy o boże błogosławieństwo – mówił dalej bp Siemieniewski.

Podziękował również za to, co dokonało się do tej pory w diecezji legnickiej. – Dziękujemy tym wszystkim, którzy diecezję tworzyli, pamiętamy jej początki, rozwój, wzrastanie aż do dnia dzisiejszego. Dziękuję też biskupowi Zbigniewowi za to, że doprowadził nas do tej chwili, którą mogliśmy przeżyć – powiedział na zakończenie.

Reklama

Bp Andrzej Siemieniewski ma 64 lata. Święcenia prezbiteratu przyjął 1 czerwca 1985 w archikatedrze wrocławskiej. W latach 1987–1991 odbył studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, które ukończył ze stopniem doktora teologii w zakresie teologii duchowości. W 1998 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii duchowości na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 2004 otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. 5 stycznia 2006 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Theuzi. Święcenia biskupie otrzymał 11 lutego 2006 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Zawołaniem biskupim są słowa: „Deus Caritas est” (Bóg jest Miłością). 28 czerwca 2021 r. papież Franciszek mianował biskupa Andrzeja Siemieniewskiego biskupem legnickim.

Foto

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Uszczęśliwieni duchem wiary

2021-07-24 10:58

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Pielgrzymi właśnie zakończyli nabożeństwo drogi krzyżowej

Grupa wiernych z Jordanowa Śląskiego i okolic udała się na pielgrzymkę do Lichenia i Kalisza.

W czasie tej autokarowej pielgrzymki nie zabrakło akcentów modlitewnych, które miały na celu pobudzać ducha wiary i wspólnotowości;

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję