Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Andrzej Siemieniewski przejął diecezję legnicką

Uczestniczyli w nim: biskup senior Zbigniew Kiernikowski

ks. Waldemar Wesołowski

oraz księża – członkowie Rady Konsultorów. Bp Siemieniewski przedstawił wszystkim dokument papieża Franciszka, który mianował go biskupem legnickim. Kanclerz legnickiej kurii biskupiej ks Józef Lisowski odczytał protokół przekazania diecezji, który został podpisany przez księży biskupów i radę konsultorów.

Od tego momentu bp Siemieniewski rozpoczął posługę pasterska, jako IV Biskup legnicki.

- W ten sposób przypominamy sobie, że jesteśmy w Kościele katolickim, w którym od czasów apostołów przekazywana jest wiara, świadectwo, doświadczenie życia z Panem Jezusem. Ten akt trwa od pierwszego pokolenia apostolskiego, trwa dzisiaj i trwać będzie aż do skończenia świata – powiedział nowy Biskup legnicki.

Reklama

- Ta chwila zachęca nas do modlitwy w intencji ludu bożego diecezji legnickiej, w intencji wydarzeń, które są przed nami, do modlitwy o boże błogosławieństwo – mówił dalej bp Siemieniewski.

Podziękował również za to, co dokonało się do tej pory w diecezji legnickiej. – Dziękujemy tym wszystkim, którzy diecezję tworzyli, pamiętamy jej początki, rozwój, wzrastanie aż do dnia dzisiejszego. Dziękuję też biskupowi Zbigniewowi za to, że doprowadził nas do tej chwili, którą mogliśmy przeżyć – powiedział na zakończenie.

Bp Andrzej Siemieniewski ma 64 lata. Święcenia prezbiteratu przyjął 1 czerwca 1985 w archikatedrze wrocławskiej. W latach 1987–1991 odbył studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, które ukończył ze stopniem doktora teologii w zakresie teologii duchowości. W 1998 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii duchowości na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 2004 otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. 5 stycznia 2006 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Theuzi. Święcenia biskupie otrzymał 11 lutego 2006 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Zawołaniem biskupim są słowa: „Deus Caritas est” (Bóg jest Miłością). 28 czerwca 2021 r. papież Franciszek mianował biskupa Andrzeja Siemieniewskiego biskupem legnickim.

Foto

2021-06-29 11:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

COVID-19 związany ze wzrostem liczby nowych rozpoznań cukrzycy typu 1 u dzieci i młodzieży

2022-09-27 07:38

[ TEMATY ]

cukrzyca

Adobe Stock

Dzieci i młodzież zakażone COVID-19 wykazują znacznie wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 (T1D), aż o 72 proc. – informuje "JAMA Network Open".

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w całych Stanach Zjednoczonych żyje około 187 000 dzieci i nastolatków z T1D.

CZYTAJ DALEJ

Czy współczesny człowiek wierzy jeszcze w cuda?

2022-09-21 08:04

Niedziela rzeszowska 39/2022, str. VI

[ TEMATY ]

służba zdrowia

Adobe Stock

Czy współczesny człowiek wierzy jeszcze w cuda? Jeśli wierzy, to oczekuje wielkich, spektakularnych cudów. Pracownicy szpitali każdego dnia są świadkami wielu małych i wielkich cudów.

Intensywna Terapia. To tutaj codziennie rodziny modlą się o cud. Personel widząc, że postępuje agonia, często skrycie modli się o spokojną śmierć dla swojego pacjenta. Kiedy na monitorze pojawia się prosta linia, jest to dramat nas wszystkich. Ale to właśnie tutaj często dzieją się cuda, o których nie piszą gazety i nie mówią media. Każdy dzień pacjenta w sepsie jest traktowany jak cud. Każde odwiedziny mogą być potencjalnie ostatnimi. Każda wizyta kapłana jest traktowana jako przygotowanie, a każda przyjęta Komunia św., może być tą ostatnią. Wychodząc rano do pracy nie myślisz, czy z niej wrócisz. Widząc męża, dziecko, rodzeństwo czy rodziców na niedzielnym obiedzie, nie zakładasz, że widzisz ich ostatni raz. A nasi pacjenci na intensywnej?

CZYTAJ DALEJ

Targi Wydawców Katolickich: ogłoszono laureatów Małego Feniksa

2022-09-27 14:31

[ TEMATY ]

Feniks

Rycerz Niepokalanej, Panda TV, Festiwal Chrześcijańskie Granie oraz Katolicka Inicjatywa Kulturalna Kołobrzeg - to laureaci Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Mały Feniks, ogłoszeni dziś podczas konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Od czwartku do niedzieli w Arkadach Kubackiego odbywać się będą XXVII Targi Wydawców Katolickich.

Nagroda Mały Feniks przyznawana jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym na rzecz promocji tematyki dobrego słowa w mediach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję