Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Andrzej Siemieniewski przejął diecezję legnicką

Uczestniczyli w nim: biskup senior Zbigniew Kiernikowski

ks. Waldemar Wesołowski

oraz księża – członkowie Rady Konsultorów. Bp Siemieniewski przedstawił wszystkim dokument papieża Franciszka, który mianował go biskupem legnickim. Kanclerz legnickiej kurii biskupiej ks Józef Lisowski odczytał protokół przekazania diecezji, który został podpisany przez księży biskupów i radę konsultorów.

Od tego momentu bp Siemieniewski rozpoczął posługę pasterska, jako IV Biskup legnicki.

Reklama

- W ten sposób przypominamy sobie, że jesteśmy w Kościele katolickim, w którym od czasów apostołów przekazywana jest wiara, świadectwo, doświadczenie życia z Panem Jezusem. Ten akt trwa od pierwszego pokolenia apostolskiego, trwa dzisiaj i trwać będzie aż do skończenia świata – powiedział nowy Biskup legnicki.

- Ta chwila zachęca nas do modlitwy w intencji ludu bożego diecezji legnickiej, w intencji wydarzeń, które są przed nami, do modlitwy o boże błogosławieństwo – mówił dalej bp Siemieniewski.

Podziękował również za to, co dokonało się do tej pory w diecezji legnickiej. – Dziękujemy tym wszystkim, którzy diecezję tworzyli, pamiętamy jej początki, rozwój, wzrastanie aż do dnia dzisiejszego. Dziękuję też biskupowi Zbigniewowi za to, że doprowadził nas do tej chwili, którą mogliśmy przeżyć – powiedział na zakończenie.

Reklama

Bp Andrzej Siemieniewski ma 64 lata. Święcenia prezbiteratu przyjął 1 czerwca 1985 w archikatedrze wrocławskiej. W latach 1987–1991 odbył studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, które ukończył ze stopniem doktora teologii w zakresie teologii duchowości. W 1998 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii duchowości na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 2004 otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. 5 stycznia 2006 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Theuzi. Święcenia biskupie otrzymał 11 lutego 2006 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Zawołaniem biskupim są słowa: „Deus Caritas est” (Bóg jest Miłością). 28 czerwca 2021 r. papież Franciszek mianował biskupa Andrzeja Siemieniewskiego biskupem legnickim.

Foto

2021-06-29 11:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję