Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości jubileuszowe Sióstr Magdalenek od Pokuty w Lubaniu

W tej części uroczystości, jubileuszowej Eucharystii, przewodniczył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Kiciński CMF. Przybyły natomiast na te uroczystości biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, złożył na ręce Sióstr swoje życzenia oraz przekazał pamiątkową ikonę. W tej części uroczystości, jubileuszowej Eucharystii, przewodniczył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Kiciński CMF. Przybyły natomiast na te uroczystości biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, złożył na ręce Sióstr swoje życzenia oraz przekazał pamiątkową ikonę.Dzień 19 czerwca 2021 r., był dniem centralnych uroczystości 700-lecia obecności Zgromadzenia Sióstr Św. Magdaleny od Pokuty w mieście Lubań. Odbyły się one w Domu Generalnym Sióstr i w Rynku miasta.

[ TEMATY ]

jubileusz

Lubań

siostry Magdalenki

700‑lecie

ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Były to przełożone obchody z roku ubiegłego, gdyż Siostry pojawiły się w tym mieście w 1320 r. z fundacji księcia świdnicko-jaworskiego Henryka syna Bolka I Surowego i Beatrycze Askańskiej, jako filii klasztoru w Nowogrodźcu nad Kwisą, ufundowanego prawie 100 lat wcześniej, bo w 1217 r. przez Świętą Jadwigę Śląską i jej męża Henryka Brodatego.

Na tegoroczne święto złożyło się szereg wydarzeń. Najpierw w Domu Generalnym Przełożona Generalna S. Wiesława Kopij CSMM, powitała wszystkich przybyłych na uroczystość. Wśród nich obecni byli dobrodzieje zgromadzenia, przedstawiciele różnych instytucji, duchowieństwo, goście z zagranicy w tym z przygranicznego klasztoru Sióstr Cysterek z Marienthal z Niemiec i oczywiście siostry, które zjechały na ten dzień do Lubania, z placówek w których pracują na co dzień w Polsce i za granicą. Ponadto odbyło się: poświęcenie krzyża jubileuszowego i figury św. Jadwigi Śląskiej, którego dokonał wikariusz generalny biskupa wrocławskiego ks. dr Adam Łużniak; okolicznościowy wykład krakowskiego historyka Piotra Stefaniaka i otwarcie wystawy poświęconej historii Zgromadzenia. Oprawę muzyczną zapewniły dzieci Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Wielkie rzeczy nam Pan uczynił, więcej niż powinien! W takim duchu chcemy przeżywać i świętować ten jubileusz – mówiła Matka Generalna. - Przygotowywałyśmy się do tego wydarzenia duchowo i mentalnie 9. letnią nowenną, która zapoczątkowała poprzednia Matka Generalna Maksymiliana Michalewska. W czasie jej trwania, zgłębialiśmy naszą duchowość, nasz charyzmat, przypominaliśmy sobie dzieje zakonu, życie naszych poprzedniczek a także ducha i życie naszych świętych Patronów: św. Marii Magdaleny, św. Jadwigi która sprowadziła Siostry z dalekiej Marsylii oraz św. Augustyna naszego regułodawcy.

Dziś stajemy przepełnione duchem wdzięczności i wewnętrznej radości wobec Pana Boga, który pozwolił trwać siostrom Magdalenkom w małej miejscowości Lubań, nieprzerwanie 700 lat.

Dzieje Magdalenek na tych ziemiach, są przykładem działania Opatrzności Bożej, której Siostry zawsze oddawały swe losy. A wskazują one na to, że ci którzy zaufali Panu, mogą naprawdę dokonywać wielkich dzieł. Że są w stanie powstawać wiele razy jak feniks z popiołów i służyć Bogu i ludziom tak, jak On tego chce. Klasztor bowiem przetrwał 10 wojen, 6 pożarów, epidemię dżumy, trzykrotną zmianę przynależności państwowej, reformację, pruską sekularyzację klasztoru, kulturkampf i problemy wewnętrzne po zakończeniu II wojny światowej. To znak, że my, Magdalenki, jesteśmy światu potrzebne, że nasz charyzmat wynagradzania Panu Bogu za grzechy świata i ludzi jest wciąż aktualny – mówiła s. Wiesława.

Skierowała też słowo pod adresem przybyłych sióstr.

Reklama

- Nie byłoby tego świętowania, gdyby nie było was drogie siostry i pragnę wyrazić wielką wdzięczność za to że jesteście, za to że jesteście wierne podjętym zobowiązaniom, że trwacie przy Chrystusie, i to często na wzór Marii Magdaleny tej spod krzyża, bo wiele z was jest już utrudzonych krzyżem wieku, choroby… Dlatego z całego serca dziękuję za Waszą modlitwę, pokutę, za ofiarowane w intencji Zgromadzenia cierpienie i ofiarną pracę. Bóg któremu oddałyście się przed laty, któremu codziennie się zawierzacie i służycie wiernie, niech będzie waszą nagrodą na całą wieczność.

Poprosiła też wszystkich obecnych o duchowe wsparcie: - Prosimy was wszystkich także o modlitwę za nas, o wstawiennictwo przed Panem Wieków, byśmy każdego dnia otwierały się na dary Boże i z radością podejmowały to, co Bóg chce przez nas zdziałać w dzisiejszym świecie. Byśmy były otwarte na działanie Ducha Świętego i mądrze odczytywały znaki czasu.

Druga część uroczystości odbyła się w Rynku miasta, a złożyły się na nią: inscenizacja poświęcona św. Jadwidze Śląskiej; modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego; okolicznościowa konferencja oraz koncert jubileuszowy. W tej części uroczystości, jubileuszowej Eucharystii, przewodniczył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Jacek Kiciński CMF, a przybyły na te uroczystości biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski złożył Siostrom okolicznościowe życzenia i podarował pamiątkową ikonę.

Siostry Magdalenki od Pokuty, swoje korzenie historyczne mają we Francji w Marsylii, skąd zostały sprowadzone z inicjatywy św. Jadwigi Śląskiej (XIII w.). Ich charyzmatem jest pokuta wynagradzająca za grzechy świata, a szczególnie za grzechy kobiet które pobłądziły na ścieżkach życia wytyczonych przez Boga. Stąd szczególne miejsce w duchowości sióstr zajmuje kult Najświętszego Serca Pana Jezusa, któremu magdalenki wynagradzają za grzechy człowieka.

Reklama

W tym też duchu angażują się w: wychowywanie młodzieży, przygotowując ją do dojrzałego życia chrześcijańskiego; wspomaganie osób moralnie zagrożonych i niszczących przez grzech swoją godność, aby uwrażliwić je na zło, dopomóc oderwać się od grzechu i powrócić na drogę Bożych przykazań. Podejmują także współpracę z Kościołem lokalnym w pracach duszpasterskich jako katechetki, zakrystianki czy animatorki grup młodzieżowych. Podejmują zadania w Kurii Biskupiej i w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy, a także we Frankfurcie nad Menem i Erfurcie

W Bayreuth prowadzą kancelarię, a także włączają się aktywnie w pracę duszpasterską. Prace pielęgniarskie i opieka nad osobami starszymi realizowane są w Domu Księży Emerytów we Wrocławiu. Typową pracę związaną z realizacją charyzmatu zgromadzenia, prowadzą siostry w Ognisku Wychowawczym dla Dziewcząt przy Domu Generalnym w Lubaniu, w którym pomagają młodym osobom w kształtowaniu życia zgodnego z zamysłem Boga wobec człowieka.


   

2021-06-19 18:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Są w Lubaniu od 700 lat

Niedziela legnicka 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry Magdalenki

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki w gronie sióstr, które świętują jubileusz

Biskup legnicki w gronie sióstr, które świętują jubileusz

Siostry magdalenki od Pokuty (CSMM) w sobotę 20 czerwca obchodziły w domu generalnym w Lubaniu jubileusz 700-lecia obecności w tym mieście.

Wydarzeniu przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Do obchodów siostry przygotowywały się przez 7-letnią nowennę. Z uwagi na panującą pandemię, obchody z udziałem mieszkańców miasta przełożono na czerwiec przyszłego roku. – Miało być uroczyście. Miało być na Rynku, z udziałem mieszkańców. Miało być w gronie zaproszonych czcigodnych gości, a Opatrzność Boża dopuściła inny scenariusz wydarzeń. Nie przeraża nas to, wręcz przeciwnie – z nadzieją patrzymy w przyszłość i w myśl sentencji Owidiusza, że koniec wieńczy dzieło, wielkie świętowanie odkładamy na przyszły rok – powiedziała przełożona generalna s. M. Wiesława Kopij, która powitała biskupa legnickiego i przybyłe z różnych domów zakonnych siostry.
CZYTAJ DALEJ

Papież: Świat bardzo potrzebuje orędzia nadziei, miłości i pokoju Chrystusa

2026-06-21 12:22

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Głoszenie Ewangelii jest przede wszystkim dzieleniem się doświadczeniem osobistego spotkania z Jezusem i przekazywaniem innym owoców kontemplacji – wskazał Leon XIV przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański. Dodał, że wszyscy możemy kontemplować, powierzając Bogu w milczeniu nasze radości i troski oraz przeglądać z Nim nasze życie.

Papież wskazał, że głoszenie Słowa Bożego jest przede wszystkim dzieleniem się osobistym, wyjątkowym dla każdego spotkaniem z Nim. Podkreślił, że siła apostolatu, niezależnie od metod i narzędzi, opiera się na działaniu Ducha Świętego w nas i na autentyczności naszej odpowiedzi. Przywołał słowa św. Tomasza z Akwinu, który mówił o przekazywaniu innym owoców kontemplacji.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny o relacjach polsko-ukraińskich: bez prawdy o przeszłości nie będzie zaufania

2026-06-22 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bolesna przeszłość powinna być zobowiązaniem do troski o prawdę. Bez niej przeszłość nieustannie otwiera rany i podważa wzajemne zaufanie - stwierdza w swoim komentarzu na komunikatorze X biskup sosnowiecki, Artur Ważny.

W moim rodzinnym domu pamięć o wymordowaniu ponad pięćdziesięciu niewinnych osób, spalonej wsi, spalonym gospodarstwie oraz ucieczce mojego siedmioletniego wówczas ojca i jego bliskich przed banderowcami nie podsycała gniewu, lecz wciąż przeradza się w dojrzałą troskę o prawdę. Bez niej przeszłość wciąż na nowo otwiera rany i paraliżuje wzajemne zaufanie. Brak nienawiści wobec sprawców nie unieważnia jednak bólu, jaki niosą ze sobą nierozliczone krzywdy. Stoimy dziś przed dziejowym wyzwaniem polsko-ukraińskiego pojednania. Uważam, że pierwszoplanową rolę powinny tu odegrać nasze Kościoły - odrzucając zarówno obojętność, jak i narastającą niechęć, by uczciwie dotknąć istoty problemu. Potrzebujemy głębokiej przestrzeni moralno-religijnej, w której chrześcijańskie dziedzictwo po obu stronach granicy, pozwoli nam wspólnie stanąć w świetle prawdy o naszej historii oraz naszych dramatycznych ranach. Dobre sąsiedztwo jest naszą racją stanu, co zobowiązuje oba narody do dialogu dojrzałego, wolnego od powierzchowności i pustych gestów. Musimy przygotować się na trudne spory, tak moralne, historyczne, jak i gospodarcze. Tym bardziej nie wolno nam uciekać przed faktami; musimy odważnie nazwać to, co domaga się oczyszczenia i zadośćuczynienia. Z serca zapraszam do mądrych spotkań, dialogu, uznania krzywd i win, upamiętnienia ofiar oraz pokornego przebaczenia. To są warunki pojednania. Tylko w ten sposób zdołamy zbudować nowy, zdrowy rozdział naszych relacji, oparty na trwałym fundamencie prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję