Reklama

Kościół

Abp Tadeusz Kondrusiewicz w Grodnie: Białoruś potrzebuje życia zgodnego z prawem Bożym

Tylko wtedy będziemy mogli zbudować Białoruś, gdy rozkwitnie cywilizacja wzajemnej miłości, szacunku, przebaczenia, sprawiedliwości, prawa, życia i pokoju… Tylko duchowo przemieniony człowiek może zmienić oblicze ziemi na lepsze – powiedział abp Tadeusz Kondrusiewicz, udzielając sakramentu bierzmowania w grodzieńskiej parafii pw. Ducha Świętego, położonej w dzielnicy Olszanka.

[ TEMATY ]

Białoruś

catholic.by

Zwracając się do wiernych ziemi grodzieńskiej, abp Kondrusiewicz przypomniał o pożarze w Budsławiu i podziękował za datki na odbudowę sanktuarium narodowego. Podkreślił też wspólną odpowiedzialność za zachowanie świętego dziedzictwa:

„Jest ono wyzwaniem dla każdego z nas, a także znakiem naszej chrześcijańskiej tożsamości. Nasi przodkowie budowali kościoły jako miejsca modlitwy i drogę do nieba. Nie mamy moralnego prawa do ich utraty. Dlatego razem odbudujemy świątynię Budsławską! ” – zaapelował emerytowany metropolita mińsko-mohylewski.

Arcybiskup przypomniał o roli Ducha Świętego w Kościele a także w życiu każdego chrześcijanina: „Jak w dniu Pięćdziesiątnicy Duch Święty przemienił i dodawał otuchy apostołom, tak dzisiaj wzmacnia nas, abyśmy mogli żyć zgodnie z prawem Bożym, być świadkami Chrystusa i odważnie głosić Ewangelię współczesnemu światu ” - stwierdził. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, że w życiu młodzieży „nie może być miejsca na apatię czy obojętność wobec świata, w którym żyją”, i dodał: że Chrystus liczy na młodzież.

Reklama

„Dlatego młodzi muszą promieniować Duchem Świętym na innych, wnikać we wszystkie aspekty życia publicznego i prywatnego współczesnego człowieka” – powiedział hierarcha i zachęcił, by prosić Ducha Świętego o przywrócenie ducha nowego życia i entuzjazmu. Przypomniał, że głównym celem sakramentu bierzmowania jest stawanie się odważnymi świadkami Ewangelii i bronienie wiary chrześcijańskiej.

„Reforma świata i społeczeństwa musi rozpocząć się od duchowej reformy nas samych. Jeśli człowiek kieruje się w swoim życiu prawem Bożym, wszystko inne będzie pożyteczne ” - powiedział emerytowany metropolita mińsko-mohylewski.

„Dzisiaj zadajemy sobie pytanie: Quo vadis Białorusi? „Dokąd zmierzasz Białorusi?” - Odpowiedzią jest życie zgodnie z prawem Bożym. To jest szczepionka, której potrzebujemy my i nasze społeczeństwo. Przecież tylko wtedy będziemy mogli zbudować Białoruś, gdy rozkwitnie cywilizacja wzajemnej miłości, szacunku, przebaczenia, sprawiedliwości, prawa, życia i pokoju… Tylko duchowo przemieniony człowiek może zmienić oblicze ziemi na lepsze” – powiedział grodzieńskiej młodzieży abp Tadeusz Kondrusiewicz.

2021-05-25 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obronić tożsamość narodu

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 26-27

[ TEMATY ]

Białoruś

Aleksandr Łukaszenka

Mateusz Wyrwich

Plakat z wystawy „Przebudzenie Białorusi” prezentowanej w „Białoruskim Domu”

Plakat z wystawy „Przebudzenie Białorusi” prezentowanej w „Białoruskim Domu”

Pracują. Studiują, korzystając z polskich stypendiów, w tym z Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego, polsko-białoruskiego bohatera powstania styczniowego. Przebywają w naszym kraju od kilku, kilkunastu lat.

Dziś w Polsce, jak powiedział na grudniowym „Szczycie dla demokracji” prezydent Andrzej Duda, mieszka blisko 180 tys. Białorusinów. Jedni założyli tu rodziny, inni przyjeżdżają z nimi. Większość opuściła Białoruś z powodu represji i drastycznego ograniczenia praw obywatelskich, inni – ze względu na złe warunki ekonomiczne, jeszcze inni – uchodząc przed aresztowaniem przez reżim dyktatora Alaksandra Łukaszenki.

CZYTAJ DALEJ

Jakie czasy, tacy księża?

2022-06-21 13:48

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

księża

Karol Porwich/Niedziela

Kapłaństwo się nie starzeje

CZYTAJ DALEJ

Komentarz Jadwigi Wiśniewskiej- Gaz i atom uwzględnione w taksonomii

2022-07-06 16:56

[ TEMATY ]

gaz

Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska

Europosłowie zagłosowali za włączeniem energii jądrowej oraz gazu do uzupełniającego aktu delegowanego KE, czyli do taksonomii. Oznacza to tym samym, że PE nie sprzeciwił się inwestycjom w gaz i atom.

Głosowanie pokazało, że Parlament jest podzielony w tej kwestii, ale na szczęście wynik głosowania jest satysfakcjonujący dla Polski, bowiem nasza transformacja energetyczna będzie opierać się częściowo na gazie jako paliwie przejściowym, a w dłuższej perspektywie Polska planuje także budowę elektrowni jądrowych. Te stabilne i dyspozycyjne źródła energii są konieczne do bilansowania i integracji w systemie zależnych od pogody odnawialnych źródeł energii. Zagwarantowanie tym inwestycjom miejsca w taksonomii ułatwi pozyskiwanie finansowania na ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję