W homilii ks. płk Radziszewski podkreślił, że zarówno Marszałek Józef Piłsudski, jak i gen. Władysław Anders, rozumieli co znaczy „dbać o ducha narodu”. – Byli dzielnymi wodzami, którzy nie bali się walczyć z tymi, którzy zniewolili nasz naród. Rozumieli, jak ważny jest „duch narodu”, ta mickiewiczowska, gorejąca lawa, wewnętrzny ogień, który dawał siłę do walki o niepodległość – powiedział. Dodał, że „w ich sercach nie było bojaźni, ale czysta miłość do Ojczyzny”.
Zdaniem wikariusza generalnego biskupa polowego dziś także powinniśmy dbać o „ducha narodu”, a rocznica śmierci Marszałka Piłsudskiego i gen. Andersa jest okazją do wdzięczności za „dar tych dwóch wielkich wodzów”. – Prośmy pokornie Boga o zrozumienie, czym jest duch narodu i czym jest miłość do Ojczyzny. Duch ten łączy Polaków na całym świecie, nigdy nie dzieli, zawsze łączy, mimo różnych zapatrywań na wiele spraw. Mamy tak samo kochać to, co polskie, to co przynależy do Ojczyzny, to co jest naszym dziedzictwem – przekonywał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
We Mszy św. uczestniczył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Christian Młynarek, zastępca szefa Kancelarii Sejmu RP, Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. dyw. Robert Głąb, dowódca stołecznego garnizonu oraz gen. dyw. Tadeusz Pluta, zastępca Szefa Sztabu Generalnego. Obecni byli także przedstawiciele bratnich duszpasterstw polowych bp Marcin Makula, ewangelicki ordynariusz wojskowy oraz ks. płk Aleksy Andriejuk z prawosławnego ordynariatu polowego.
W południe odbyła się ceremonia złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Kwiaty zostaną złożone także pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdującym się naprzeciw Grobu Nieznanego Żołnierza. Rano kwiaty złożono pod tablicą upamiętniającą gen. Władysława Andersa, znajdującą się na skwerze Żołnierzy Tułaczy w Ogrodzie Krasińskich.