Reklama

Patrząc w niebo

Aphelium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na naszym letnim niebie w pasie Drogi Mlecznej podziwiamy gwiazdozbiory Kasjopei, Łabędzia oraz Orła. Tuż obok nich widzimy też maleńką Lutnię. Trzy najjaśniejsze gwiazdy wielkich konstelacji: Deneb, Altair oraz Wega tworzą Trójkąt Letni, coraz wyżej świecący na wakacyjnym niebie. Wielki Wóz znajduje się teraz wysoko, dyszlem wskazując na gwiazdozbiór Wolarza. Nad zachodnim horyzontem ozdobą wieczoru jest duża konstelacja Lwa. Świecąca w jego ogonie gwiazda Denebola wskazuje opisaną poprzednio konstelację Panny, czyli gwiezdną dziewczynę z pięknymi skrzydłami. Nisko na południowym niebie oglądamy planetę Mars, do której od strony Panny zbliża się codziennie jasny Księżyc. W pobliżu Marsa przechodzić on będzie już w poniedziałek i wtorek. Trzy godziny przed wschodem Słońca pojawia się piękna Jutrzenka, czyli planeta Wenus, której oczywiście szukamy na wschodzie. Za nią postępuje następna planeta Saturn, do której Jutrzenka będzie się codziennie bardzo szybko zbliżać. Mamy właśnie okazję zjawisko to zauważyć, bowiem za dwa tygodnie obie planety świecić będą tuż obok siebie! Dziś jednak tworzą w gwiazdozbiorze Byka trójkąt razem z Plejadami. Za Saturnem podąża następna planeta Jowisz, która jednak znajduje się dziś blisko Słońca. Ale już na początku sierpnia oddali się znacznie od niego, zaś Wenus będzie tuż przy Jowiszu, co będziemy mieli, oczywiście, okazję obserwować. Wakacje zapowiadają się więc bardzo ciekawie.
Wyjaśnię teraz pewien paradoks, z którego nie wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę. Otóż 4 lipca Ziemia znajdzie się w aphelium, czyli takim punkcie swojej okołosłonecznej orbity, który jest od Słońca najbardziej odległy. Zwykle na zadane pytanie: - Kiedy Ziemia jest bliżej Słońca - latem czy zimą? - odpowiadamy z rozpędu: - Oczywiście, że latem. No i popełniamy wówczas straszny błąd, ponieważ w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie! Już słynny astronom Johannes Kepler opisał ruch planet wokół Słońca, a opis ten znany jest dzisiaj pod nazwą praw Keplera. Każda planeta, a więc i Ziemia, porusza się dookoła Słońca po orbicie będącej elipsą. Słońce znajduje się w jednym z tzw. ognisk elipsy. Przypomnę tutaj tylko, że elipsa to taki "spłaszczony okrąg" (matematycy niech mi wybaczą to straszne określenie). Planety poruszają się najszybciej wtedy, gdy znajdują się najbliżej Słońca, a punkt taki nazywamy peryhelium. Odległość Ziemi od Słońca wynosi wówczas 147,1 milionów kilometrów i zdarzy się to 4 stycznia, kiedy lato trwa na półkuli południowej, zaś u nas panuje sroga zima. Będąc zaś w aphelium, Ziemia znajduje się 152,1 milionów kilometrów od Słońca, co zdarzy się właśnie w środę 4 lipca. Oczywiście, wtedy porusza się też najwolniej na tej swojej drodze wokół Słońca, czego jednak przeciętny mieszkaniec Ziemi w ogóle nie odczuwa. Rozumiemy teraz, że mieszkańcy półkuli południowej mogą sobie mówić, że Ziemia jest bliżej Słońca latem, a zimą znajduje się od niego dalej. Dla nich jest to naturalne, ale my musimy już trochę pomyśleć! Żyjemy sobie spokojnie na naszej bezpiecznej planecie, podczas gdy ona cały czas pędzi wokół Słońca. Jedno okrążenie zajmuje jej jeden rok, a nas zadziwia punktualność tego pracowitego wehikułu. I nie robią na nas wrażenia olbrzymie odległości, które, chcemy czy też nie, pokonujemy wraz z Ziemią. I wraz ze zmianą pór roku, zmienia się też nasze wieczorne niebo, w które patrzymy wspólnie już tak długo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzesze Polaków w Watykanie uczciły św. Jana Pawła II

2025-10-23 14:07

[ TEMATY ]

Watykan

św. Jan Paweł II

rzesze Polaków

PAP

Wierni na Placu św. Piotra w Watykanie

Wierni na Placu św. Piotra w Watykanie

W środę, 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II i w 47. rocznicę inauguracji Jego pontyfikatu, w Bazylice św. Piotra w Watykanie została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji pokoju na świecie. Przy ołtarzu Katedry św. Piotra modliło się blisko 1,5 tysiąca wiernych, duchowieństwo oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Eucharystii, sprawowanej w języku polskim, przewodniczył bp Robert Chrząszcz z archidiecezji krakowskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W koncelebrze wzięli udział m.in. abp Gintaras Grušas, metropolita wileński i przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), ks. Paweł Ptasznik, rektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie oraz ks. Tomasz Jarosz, administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie i około 100 księży.
CZYTAJ DALEJ

Znak nadziei dla świata bez nadziei [Felieton]

2025-10-22 23:42

ks. Łukasz Romańczuk

Sanktuarium św. Rity w Smolnej

Sanktuarium św. Rity w Smolnej

Dziś miałem możliwość uczestniczenia we Mszy świętej i nabożeństwie do św. Rity w jej sanktuarium w Smolnej. W świątyni o bardzo pięknym kolorze wnętrza, który nadaje temu miejscu odpowiedni klimat do modlitwy. Patrząc, w jaki sposób kult św. Rity szerzy się w archidiecezji wrocławskiej oraz fakt, że za każdym razem, 22 dnia miesiąca w Smolnej jest pełne sanktuarium, ta święta przyciąga do siebie ludzi wierzących.

Podczas homilii ks. Mariusz mówił o postawie cierpliwości i pokory względem zanoszonych próśb, a sama św. Rita, która jest patronką od spraw beznadziejnych i trudnych, uczy ufać wtedy, gdy wszystko wydaje się stracone.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego

2025-10-23 16:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ratownictwo medyczne

#Pielgrzymka

BPJG

Dziś na Jasnej Górze odbywa się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowego Ratownictwa Medycznego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli ratownicy, lekarze i pielęgniarki z całej Polski. Mszy św. przewodniczył abp Adrian Galbas, metropolita warszawski.

W homilii hierarcha przypomniał, że ratownicy są często pierwsi na miejscu tragedii, a ich służba ma głęboki wymiar duchowy. - Oprócz kompetencji i umiejętności ratujących życie ważne są uśmiech, cierpliwość i serce gorejące miłością. Choć dziś jesteśmy zdrowi, świadomość, że jesteście blisko, daje nam poczucie bezpieczeństwa - mówił arcybiskup. Życzył uczestnikom, by Maryja wypraszała im ogień Bożej miłości i siłę w codziennej służbie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję