Reklama

Niedziela Legnicka

Palmy do rąk

Wzorując się na wydarzeniach z przed dwóch tysięcy lat, kiedy to tłumy machając gałązkami palmowymi witały Jezusa przybywającego do Jerozolimy na osiołku, również i wierni parafii O. franciszkanów OFM pw. MB Częstochowskiej w Legnicy ten dzień przeżyli w sposób wyjątkowy, a zarazem uroczysty. Chociaż w tym roku nieco inaczej niż zwykle.

2021-03-31 20:16

Monika Łukaszów

Tuż przed Mszą Św. dla dzieci o godz. 11.30, zachowując reżim sanitarny, z zachowaniem przypisanych odległości, wierni zebrali się na placu przed świątynią, gdzie została odczytana Ewangelia mówiąca o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Na pamiątkę tego wydarzenia, została odegrana także inscenizacja uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy na osiołku, który przyjechał z Duninowa. Po procesji odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył proboszcz parafii o. Tomasz Skibiński OFM.

Reklama

Rozpoczynając Eucharystię poświęcił przyniesione do świątyni palmy, symbol odradzającego się życia. Dla ludzi wschodu palma, szczególnie daktylowa, jest symbolem najbardziej znaczącym ze wszystkich drzew. Jest symbolem czci, hołdu i pokoju.

Na ten dzień miejscowi parafianie zorganizowali także kiermasz świąteczny, gdzie można było zakupić stroiki i ozdoby wielkanocne i przede wszystkim palmy. Warto pamiętać, że w naszej polskiej tradycji poświęconą palmę zatykano w domu za świętymi obrazami, gdzie pozostawała do następnego roku. Palmy wielkanocnej nie można było wyrzucić. Najczęściej była ona palona, a popiół z tych palm, w następnym roku jest święcony i użyty w obrzędzie Środy Popielcowej. Znany też był zwyczaj „palmowania”, który polegał na uderzaniu się palmami, gdzie „palmowaniu” towarzyszyły słowa: „Palma bije nie zabije, za sześć noc – Wielkanoc”. Im palma wyższa, tym piękniejsza.

Dzisiaj, choć wiele z dawnych obyczajów odeszło już do lamusa - tworzą się nowe. W wielu kościołach można nadal podziwiać kilkumetrowe plamy. Dzieci w szkołach oraz różne grupy, prześcigają się w przygotowaniu najładniejszych palm. Często pracom tym towarzyszą konkursy i wystawy. Ale jakie by te palmy nie były - nowoczesne, tradycyjne, bogato zdobione czy proste, warto - w myśl dawnego obyczaju - przechować je do przyszłego roku za obrazem...

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Konferencja Polskiego Forum Chrześcijańskiego

2021-04-16 12:41

[ TEMATY ]

konferencja

Serdecznie zapraszamy na konferencję, której tematem będzie: Godność osób oraz szacunek dla życia. „Kładę przed tobą życie i śmierć… Wybierz życie" (Pwt 30,19).
sobota, 24 kwietnia 2021 r., 10:00-17:30.

Dla chrześcijan, wyznających Boga stworzyciela i dawcę istnienia, życie zawsze było szczególnie istotną wartością. Również obecnie ważne jest pytanie o to, w jaki sposób wspólnoty chrześcijańskie powinny chronić tę wartość i przyczyniać się do tworzenia środowiska społecznego przyjaznego życiu od jego początków do dorosłości.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Zespołu ds. Bioetycznych KEP: zachęcam do szczepień

2021-04-16 18:43

[ TEMATY ]

episkopat

szczepienie

szczepienia

episkopat.pl

Bp Józef Wróbel

Bp Józef Wróbel

- Stanowisko Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Bioetycznych KEP to zachęta do szczepień – podkreśla autor dokumentu, bp Józef Wróbel. Jak zaznacza, opublikowany 14 kwietnia tekst jasno stwierdza, że ze wszystkich dostępnych obecnie w Polsce szczepionek można korzystać, choć produkcja niektórych z nich budzi zastrzeżenia etyczne.

Przewodniczący Zespołu ds. Bioetycznych KEP, bp Józef Wróbel, powiedział w rozmowie z KAI, że opublikowany przez niego 14 kwietnia dokument zachęca, a wręcz wzywa do szczepień. Podkreślił, że tekst jest kontynuacją stanowiska Zespołu ds. Bioetycznych KEP, opublikowanego 23 grudnia 2020 r., w którym kwestia ta została szerzej omówiona. Tym razem potraktowano ją bardziej skrótowo, jedynie ze względu na to, by nie powtarzać pewnych treści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję