Reklama

Pogrzeb kard. Lebruna Moratinosa

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WENEZUELA

24 lutego br. w stolicy Wenezueli odbył się pogrzeb kard. Jose Alego Lebruna Moratinosa - emerytowanego arcybiskupa Caracas, jednego z najwybitniejszych przywódców duchowych Kościoła katolickiego w historii tego kraju. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli kard. Antonio Ignacio Velasco GarcuMa i prezydent Wenezueli - Hugo Chavez. Przybyło duchowieństwo z całego kraju i niezliczone rzesze wiernych. Mszę św. żałobną odprawił kard. GarcuMa. Następnie trumna z ciałem zmarłego Kardynała została wyniesiona w procesji, która obeszła przylegający do katedry plac Bolivara (reprezentacyjny plac stolicy i kraju). Doczesne szczątki Kardynała złożone zostały w katedrze w kaplicy Pilar - miejscu tradycyjnego pochówku wenezuelskich biskupów i kardynałów, obok spoczywającego tam ciała pierwszego wenezuelskiego kardynała JoseM Humberta Quintero. Wcześniej, dekretem prezydenta Wenezueli, została ogłoszona trzydniowa żałoba narodowa po śmierci Hierarchy.

FRANCJA

W dniach 23-26 lutego br. Prymas Polski - kard. Józef Glemp przebywał w Paryżu. Wizyta miała charakter duszpasterski.
Ksiądz Kardynał mieszkał w Polskim Seminarium Duchownym w Paryżu. Tam miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Kościoła francuskiego, świata nauki oraz dyplomacji.
24 lutego Ksiądz Prymas spotkał się z pracownikami i studentami Polskiego Seminarium w Paryżu. Na okolicznościowe przyjęcie przybył między innymi biskup Nanterre FrancWois Favreau; byli też obecni księża z Misji Polskiej oraz kapłani francuscy związani z Seminarium. Środowiska naukowe reprezentowali przedstawiciele Instytutu Katolickiego w Paryżu oraz Sorbony, Biblioteki Polskiej, Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego i Ośrodka PAN w Paryżu. Natomiast w spotkaniu Prymasa Polski z dyplomatami udział wzięli przedstawiciele francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady RP i Konsulatu RP.
Ksiądz Prymas złożył wizytę Nuncjuszowi Apostolskiemu we Francji, a także odwiedził dom akademicki im. Jana Pawła II w Arcueil, otwarty w tym roku przez polskich Księży Pallotynów.
Dzień 25 lutego kard. Józef Glemp spędził w Polskiej Misji Katolickiej. Odprawił Mszę św. w nowo utworzonej polskiej parafii St Charles oraz w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Tomasz Bieliński

CZECHY

Czeska Konferencja Biskupów zaprotestowała stanowczo przeciwko wstrzymaniu nadawania przez publiczne rozgłośnie radiowe spotu reklamowego Kościoła katolickiego, zachęcającego wiernych do deklarowania wiary w najbliższym spisie ludności. Rozgłośnie wstrzymały nadawanie wspomnianych reklam, gdy Czeska Rada Radia i Telewizji oznajmiła im, że reklama religijna w publicznych mediach jest niedozwolona. Do protestu Kościoła dołączyły się m.in. agencje reklamowe, które uważają, że posunięcie dyrekcji publicznych stacji radiowych jest zamachem na wolność słowa.
25 lutego br. w świątyniach katolickich odczytano list biskupów Czech i Moraw, zachęcający wiernych, aby swoją przynależność do katolicyzmu potraktowali jako świadectwo wiary i konsekwencję chrztu, który w dzieciństwie przyjęli.

ZIEMIA ŚWIĘTA

Do budowy pokoju i sprawiedliwości wezwał wiernych w orędziu na Wielki Post łaciński patriarcha Jerozolimy - abp Michel Sabbah. " Bądźcie cierpliwi. Przypomnijcie sobie trudne przykazanie miłości nieprzyjaciół i módlcie się za waszych nieprzyjaciół, w ten sposób staniecie się dziećmi Ojca waszego, który jest w niebie" - napisał abp Sabbah. Podkreślił, że "miłość nie jest słabością ani tym bardziej ucieczką, ale jest widzeniem Boga w każdym człowieku: w Palestyńczyku i Izraelczyku". Zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego w Ziemi Świętej, który sam jest Palestyńczykiem, poruszył też bolesny problem opuszczania tych ziem przez chrześcijan. "Nie porzucajcie swojej ziemi. Trwajcie w cierpliwości. Bóg chce was tutaj, świadków Jezusa Chrystusa, na Jego ziemi. Pozostańcie w miejscach świętych. Jesteście tutaj częścią tajemnicy samego Boga. Jesteście powołani do trudnego życia, miejcie odwagę przyjąć trudności życiowe, ufając Bogu" - napisał abp Sabbah. Nawiązując do duchowego wymiaru Wielkiego Postu i przeżywania tego okresu w wierze i nadziei, Patriarcha zachęcił wszystkich wiernych do wzajemnego wspierania się w dziełach miłosierdzia i dzielenia się swymi dobrami z potrzebującymi.

Reklama

WIELKA BRYTANIA

W Anglii powstaje Biblia przetłumaczona na londyński slang cockney, niezrozumiały dla wyższych sfer brytyjskiego społeczeństwa - podał brytyjski dziennik Daily Telegraph. Pomysł poparł arcybiskup Canterbury i Prymas Anglii - George Carrey, który sam urodził się i wychował w ubogiej dzielnicy Londynu, w Dagenham.
Zdaniem abp. Carreya, w ten sposób Biblia powróci na rynki i ulice, czyli tam, gdzie są jej korzenie. Ksiądz Arcybiskup zdecydował się napisać przedmowę do nowego wydania Biblii. Tłumaczenia podjął się nauczyciel religii z londyńskiego East Endu. Nowa wersja Pisma Świętego ukaże się w maju br.

FRANCJA

W paryskim kościele św. Józefa Rzemieślnika można było obejrzeć wystawę haftowanych chorągwi procesyjnych, które przyniesiono na Plac św. Piotra w Rzymie podczas jubileuszowych obchodów uroczystości Wszystkich Świętych.
Stowarzyszenie "Bannieres 2000" - organizator wystawy - pragnie, aby tradycja noszenia chorągwi podczas uroczystości religijnych powróciła do francuskiego Kościoła (poza Bretanią, zwyczaj ten prawie całkowicie zaniknął).

HISZPANIA

W niezwykle ostrych słowach biskupi hiszpańscy potępili zbrodniczą działalność baskijskich terrorystów z ETA. 22 lutego br. w San SebastiaMn, w wyniku wybuchu bomby podłożonej przez ETA, życie straciły 2 osoby, a 4 zostały ciężko ranne.
Biskup San Sebastian Juan Marcua Uriarte stwierdził, że zamachy ETA są całkowicie sprzeczne z Bożym przykazaniem: "Nie będziesz zabijał" i łamią niepodważalne prawo człowieka do życia. Arcybiskup Madrytu - kard. Antonio BeraMstegni Varela, który w swej archidiecezji zapoczątkował historyczną kampanię modlitw przeciw terroryzmowi, wezwał do modłów, aby "z Hiszpanii całkowicie zniknął terroryzm i aby ci wszyscy, którzy sieją przemoc, terroryści i ich poplecznicy, nawrócili się".

Reklama

HONDURAS

Kongres Hondurasu ogłosił oficjalnie, że arcybiskup stolicy kraju - Tegucigalpy - Oscar Andres Rodrcuguez Maradiaga jest "umiłowanym synem" tego kraju. Uchwałę w tej sprawie podjęło jednogłośnie 128 posłów z 5 partii reprezentowanych w parlamencie narodowym.
Z odpowiednią inicjatywą wystąpił przewodniczący Kongresu i kandydat na prezydenta Hondurasu Rafael Pineda Ponce, który jednocześnie wezwał przedstawicieli wszystkich ugrupowań w kraju do "naśladowania zdolności i cnót nowego kardynała honduraskiego".

SŁOWACJA

Zapis o ochronie ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci nie wszedł do znowelizowanej 23 lutego br. Konstytucji Republiki Słowackiej. Posłowie nie dopuścili w ogóle do głosowania nad tą poprawką. Na 140 obecnych posłów tylko 59 było za przyjęciem projektu do głosowania.
Anna Zaborska z Ruchu Chrześcijańskich Demokratów, odpowiedzialna za projekt, oświadczyła m.in., że choć projekt "nie przeszedł", wywołał społeczną dyskusję i zmobilizował wielu ludzi w kraju do dalszych wysiłków na rzecz obrony nie narodzonych dzieci. Środowisko lekarzy opowiedziało się już za zmianą obecnego kodeksu etycznego lekarza, w myśl którego aborcja jest dopuszczalna.

JEDNYM ZDANIEM

Konferencja Biskupów Indii wezwała wszystkich wiernych 143 diecezji do protestów przeciw sposobowi, w jaki odbywa się obecnie w tym kraju spis powszechny. Chrześcijanie należący do niższych kast społecznych (25 mln osób) w formularzach nie mogą wpisać swojego wyznania - w rubryce "wyznanie" mogą wpisać jedynie, że są hindusami, buddystami bądź sikhami.

Rząd brytyjski zamierza wprowadzić prawo, które chroniłoby ludzi przed dyskryminacją religijną i pozwoliłoby m.in. katolikom uczęszczać na Msze św. w nakazane dni świąteczne. Proponowane zmiany przewidują, że pracownik będzie miał prawo do wolnego czasu na modlitwę lub udział w obrzędach religijnych w święta obowiązkowe.

Estonia, Polska, Czechy, Węgry, Słowenia, Malta i Cypr - zdaniem Guntera Verheugena, unijnego komisarza ds. rozszerzenia - są bardzo blisko spełnienia gospodarczych kryteriów przyjęcia do Unii Europejskiej. Na razie jednak, jak powiedział komisarz gazecie Welt am Sonntag, kandydaci "nie są jeszcze w pełni gotowi".

Brytyjski resort rolnictwa ostrzegł Komisję Europejską przed ryzykiem przeniesienia na kontynent epidemii pryszczycy z Wielkiej Brytanii. Potwierdzono, że kolejny przypadek tej choroby wykryto u zwierząt hodowlanych w południowo-zachodniej Anglii na farmie, z której eksportowano owce na kontynent.

Niemiecki rząd podjął się realizacji kontrowersyjnego projektu pomocy młodym skinheadom w wyrwaniu się ze skrajnie prawicowych środowisk i potem w zorganizowaniu im "nowego życia". Oszacowano, że operacja może kosztować 100 tys. marek na 1 osobę.

Trybunał w Hadze skazał na 28, 20 i 12 lat więzienia trzech Serbów, którzy w 1992 r. gwałcili bośniackie kobiety w miejscowości FocSia. Po raz pierwszy sąd uznał zniewolenie seksualne podczas wojny za zbrodnię przeciwko ludzkości.

Jugosłowiański parlament uchwalił ustawę o amnestii. Uwolnieni zostaną kosowscy Albańczycy, przetrzymywani w aresztach od wojny w 1999 r. Amnestią objętych będzie także ok. 28 tys. mężczyzn uchylających się od służby wojskowej i dezerterów z armii jugosłowiańskiej podczas wojen na Bałkanach w latach 90.

Wybory parlamentarne w Mołdawii wygrali komuniści, zdobywając ponad połowę głosów. Ich lider oświadczył, że "Mołdawia chce przyłączyć się do Związku Białorusi i Rosji".

Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła postępowanie karne w związku z "umyślnym zabójstwem" - jak stwierdzono - opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadze. Opozycja twierdzi, że winę za śmierć Gongadze ponosi prezydent Leonid Kuczma.

Po raz pierwszy rosyjski oficer został oskarżony przez sąd wojskowy o popełnienie zbrodni w Czeczenii.

W gwałtownych starciach etnicznych w Kalimantanie - w indonezyjskiej części wyspy Borneo - zginęło ok. tysiąca osób. Wojownicy z plemienia Dajaków napadli na osadników przybyłych z innych regionów Indonezji. 25 tys. z nich zdecydowało się na ucieczkę na inne wyspy, gdyż policja i wojsko indonezyjskie nie interweniowały.

Na 2 lata obozu pracy skazano Chinkę - jedną z 28 osób, które wezwały Międzynarodowy Komitet Olimpijski, by domagał się od Pekinu zwolnienia więźniów politycznych (Chiny starają się o prawo do organizacji olimpiady w 2008 r.).

Według najnowszego raportu ONZ, liczba ludności świata w ciągu najbliższych 50 lat wzrośnie o 50%. Jednak coraz mniej dzieci rodzić się będzie w krajach rozwiniętych, głównie w Europie.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego

2024-06-22 10:06

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Episkopat Flickr

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Zgodnie z przepisami kościelnymi, gdy ordynariusz diecezji osiągnie wiek emerytalny 75 lat, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu, a na jego miejsce mianowany jest nowy. Papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Nykiel przyjął święcenia biskupie w Watykanie

Powołanie jest wezwaniem, aby mieć zawsze to samo spojrzenie Pana – spojrzenie uważne na każdego brata i siostrę. „To spojrzenie, którego mogłeś się dobrze nauczyć podczas lat posługi w Penitencjarni Apostolskiej i które teraz będziesz mógł wesprzeć łaską stanu właściwą dla sakramentu święceń udzielonego ci w pełni dzisiaj” - powiedział kard. Mauro Piacenza, w homilii, zwracając się do ks. Krzysztofa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, który przyjął święcenia biskupie w Watykanie.

„Dla was jestem biskupem, a z wami chrześcijaninem”

CZYTAJ DALEJ

Święcenia diakonatu w diecezji toruńskiej

2024-06-22 13:47

Renata Czerwińska

- To z waszych rodzin Pan Bóg wybiera. To one są tą żyzną glebą, z których On wybiera do posługi kapłańskiej, misyjnej, życia konsekrowanego, a także założenia rodziny – mówił bp Józef Szamocki podczas święceń diakonatu, które odbyły się 22 czerwca w toruńskiej katedrze.

Do święceń przystąpiło pięciu młodych mężczyzn, pochodzących z parafii w Grudziądzu, Toruniu, Nowym Mieście Lubawskim i Jabłonowie Pomorskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję