Wydarzenie wpisało się w obchody 29. Światowego Dnia Chorego. Ruch „Betel” w tym roku obchodzi 31 lat swojego istnienia.
– W swoim orędziu papież Franciszek zaprasza nas do bliskości. To wyraz miłości Chrystusa, do postawy braterstwa, do tego, aby nie było obłudy. Nie możemy pozostać przy pustej retoryce, a musimy zaangażować się realnie w historię i potrzeby drugiego człowieka – podkreśla ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie i duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ruch prowadzi grupy wsparcia dla rodziców z dziećmi niepełnosprawnymi tzw. wspólnoty spotkania. Największą i najstarszą taką grupą jest Wspólnota Dzieci Bożych w Częstochowie, z którą od samego początku związany jest bp Antoni Długosz. Inne podobne grupy działają w Wieluniu, Radomsku, Myszkowie, Działoszynie i Krzepicach.
Betel prowadzi Domy „Wspólnoty Życia” w Polsce, Etiopii i we Włoszech. W sumie 15 domów.
Ruch „Betel” rozpoczął działalność w 1990 r. w Częstochowie. Jego twórcą jest Andrzej Kalinowski. Dewizą i programem Ruchu są słowa „homo”, „amicitia”, „communio”, „Deus” (człowiek, przyjaźń, wspólnota, Bóg). Od samego początku Ruch ten wzoruje się w działaniu na wspólnotach życia chrześcijańskiego osób niepełnosprawnych, założonych przez Jeana Vanier.