Reklama

Niedziela Legnicka

Opowiadali o misjach w Etiopii

Przedstawiciele Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego z Wrocławia gościli w Legnicy. Podczas niedzielnych Mszy św. w parafii MB Królowej Polski, mówili o działalności misyjnej w Etiopii, a także zbierali datki na rzecz misji prowadzonych w tym bardzo biednym kraju

Monika Łukaszów

W niedzielę 24 stycznia podczas swojego pobytu w Legnicy Magdalena, Aleksandra, Helena wolontariuszki misyjne opowiadały miejscowej wspólnocie parafialnej o działalności Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Opowiadając m.in. o pracy i mieszkańcach Etiopii zachęcały do wspierania dzieła misyjnego.

- Szkoła w Etiopii jest płatna wiec większość dzieci nie chodzi tam do szkoły. Na każdą godzinę lekcyjną prowadzoną przez misjonarzy przychodzi blisko dwieście dzieci. Kiedy dziecko czegoś nie wie czy jest niegrzeczne nauczyciel nie upomina a bije je kijem. W Etiopii dzieci chodzą głodne. Jedzą jeden posiłek dziennie przygotowany najczęściej ze skórek bananowca albo kukurydzy. Natomiast żeby miało energię na cały dzień dostaje od rodziców ziarenko kawy do zjedzenia. Dzieci chodzą w jednych spodniach i jednej koszulce, noszą je do momentu, aż zniszczy się całkowicie. Jednak mimo tej wielkiej biedy tam panującej, zawsze są uśmiechnięci i pełni radości. Dziękują za wszystko, co ich spotyka – mówiły wolontariuszki

Reklama

Wolontariusze z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego wyjeżdżają do najbardziej potrzebujących krajów, które zmagają się nie tylko ze skrajnym ubóstwem, ale obecnie także ze skutkami pandemii. Wyjeżdżają m.in. do Etiopii, Liberii, Sudanu Południowego, Mongolii i do Indii. Przez ponad 10 lat istnienia tego wolontariatu, ponad 60 osób wyjechało do tych krajów.

- W tym roku już ruszyły przygotowania do wyjazdu na misje, który zaplanowano na sierpień. Obecnie 7 wolontariuszy przygotowuje się do wyjazdu. 4 osoby jedzie do Liberii, natomiast ja i obecna dzisiaj tutaj Helena, szykujemy się do wyjazdu do Sudanu Południowego – mówi Aleksandra.

- Mamy nadzieje, że w tym roku wyjazd za granicę będzie możliwy i uda nam się wyjechać. W ubiegłym roku bowiem, ze względu na panującą pandemię coronavirusa, wyjazdy na misje wstrzymano – dodaje Aleksandra.

Reklama

- Do wyjazdu przygotowywałyśmy się blisko dwa lata. Zdobywałyśmy wszelkie potrzebne informacje na temat Sudanu, a także potrzebną wiedzę na temat placówki, w której będziemy pracowały. Mamy kontakt z misjonarzami, którzy byli tam już wcześniej a także siostrami, które już tam pracują. Napisałyśmy specjalny projekt no i zbieramy teraz na niego fundusze, tak abyśmy mogły zawieść je tam na miejsce i pomóc tym ludziom – mówi Helena.

Helena, która w Sudanie spędzi blisko rok będzie pracowała w przedszkolu natomiast Aleksandra, która w tym kraju spędzi 3 miesiące będzie pracowała w szkole. Jak mówią będą także pomagać w klinice, którą prowadzą w Etiopii siostry zakonne.

2021-01-25 22:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytrwać w oczekiwaniu

2021-11-22 20:57

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas płynie nieubłaganie. To, co wydarzyło się w naszym życiu, jest nieodwracalne. Gdy jednak mamy świadomość zataczającego koło czasu kalendarzowego, możemy choć na chwilę się zatrzymać i podjąć postanowienie. Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. To także szansa, żeby podjąć zobowiązania, które umocnią naszego ducha i pozwolą dobrze się przygotować na przyjście Zbawiciela. Podpowiedzią są dla nas słowa Jezusa: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym” (Łk 21, 36).

CZYTAJ DALEJ

Pięć rad Jezusa na Adwent

2021-11-27 20:47

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

Sr. Amata CSFN

Adwent – czas radosnego oczekiwania. Ewangelia z pierwszej niedzieli Adwentu mówi nam o oczekiwaniu na Syna Człowieczego. A Adwent sam w sobie jest właśnie czasem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. W tym klimacie Jezus daje pięć praktycznych rad.

Ewangelia Łk 21, 25-28. 34-36

CZYTAJ DALEJ

Święty na nasze czasy

2021-11-29 11:20

[ TEMATY ]

bł. Jakub Alberione

Edycja Świętego Pawła

Gdy zdobycze techniki służą ewangelizacji, otrzymują konsekrację, zostają wyniesione do najwyższej godności – uważał bł. Jakub Alberione

Gdy zdobycze techniki służą ewangelizacji, otrzymują konsekrację, zostają wyniesione do najwyższej godności – uważał bł. Jakub Alberione

Dlaczego bł. ks. Jakub Alberione wybrał środki społecznego komunikowania do głoszenia Ewangelii? W jaki sposób realizować dziś przekazany przez niego charyzmat, aby nikt nie był pozbawiony prawdy o zbawieniu?

Z okazji 50. rocznicy śmierci (26 listopada 1971 r.) tego włoskiego księdza, założyciela Rodziny Świętego Pawła, obecnej i działającej na całym świecie, ks. Sławomir Sznurkowski SSP przeprowadził rozmowę z przełożonym generalnym Towarzystwa Świętego Pawła ks. Valdirem José de Castro SSP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję