Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków – Prądnik Czerwony

Łaski ze źródeł Jordanu

- Wszystko zaczęło się od Seminarium Odnowy Wiary dla dorosłych zorganizowanego wiosną 2013 roku przez ks. proboszcza Jerzego Serwina, duszpasterzy parafii oraz świeckich animatorów.

Archiwum wspólnoty ,,Wody Jordanu''

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zaproszenie odpowiedziało 121 osób, pragnących zatrzymać się, wyciszyć i zadumać nad istotą życia – opowiada Wiesława Grabowska, członkini Wspólnoty Dorosłych Ruchu Światło-Życie ,,Wody Jordanu’’ w parafii Św. Jana Chrzciciela na Prądniku Czerwonym w Krakowie.

Formacja i świadectwa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Spotkania rozpoczynaliśmy wspólną modlitwą, odbywały się raz w tygodniu. W programie były tematyczne konferencje, liczne świadectwa, dotknięcia Ducha Świętego. Ważnym elementem rekolekcji była codzienna modlitwa osobista, połączona z rozważaniami słowa z Pisma Świętego, podanego na każdy dzień. Uczestnicy seminarium dzielili się przemyśleniami z całotygodniowych medytacji w małych grupach, prowadzonych przez animatorów po spotkaniu ogólnym. Niektórzy po raz pierwszy mogli porozmawiać o swoich wątpliwościach, przemyśleniach i uczyć się, jak można rozwijać swoją wiedzę, a co ważniejsze, jak czerpać „garściami” z wielkiego bogactwa, jakim jest Pismo Święte. Uczyliśmy się, jak się modlić Słowem, ale też jak słuchać tego, co do nas mówi - tłumaczy pani Wiesława.

- Jestem dłużnikiem Ruchu Światło-Życie. Pan Bóg najlepiej wie, co jest dla nas dobre, dlatego pewnego dnia przyprowadził mnie na Seminarium Odnowy Wiary, a potem do naszej, powstającej wspólnoty ,,Wody Jordanu’’. Przeżywałam wtedy trudne doświadczenie życiowe. Dopiero po kilku latach zrozumiałam, że naprawdę potrzebowałam pomocy - wyznaje pani Agnieszka i podkreśla: - Pan Bóg działa poprzez ludzi, których nam daje. Dzięki nim odkryłam na nowo Jego nieskończoną miłość, nieustanną obecność, opiekę, a także swoje miejsce. Świadectwo życia innych osób ciągle pomaga mi kształtować relację z Panem Bogiem i ludźmi. Można powiedzieć, że poznałam nową jakość życia z Chrystusem. Wiem, że moja wiara nie jest idealna, że są błędy i upadki, ale wiem też, że we wspólnocie jestem jak alpinista zabezpieczony liną. Nawet jeśli postawię fałszywy krok na drodze życia i zachwieję się, to ktoś mnie podtrzyma - wskazuje.

Reklama

O pogłębieniu swej wiary opowiada także pan Robert: - Ze Wspólnotą Dorosłych Ruchu Światło-Życie „Wody Jordanu” zetknąłem się po raz pierwszy, gdy otrzymałem ulotkę zapraszającą na prowadzone przez nią Seminarium Odnowy Wiary w pierwszej połowie 2014 roku. Mieszkałem już wtedy kilka lat wraz ze swoją rodziną na terenie parafii Św. Jana Chrzciciela w Krakowie, ale o założonej rok wcześniej wspólnocie dowiedziałem się dopiero wtedy. Był to dla mnie z jednej strony trudny, a z drugiej wyjątkowy czas. Borykałem się z problemami zdrowotnymi i miałem już skierowanie na operację. To w pewnym stopniu jednak pobudziło mnie do refleksji nad swoim życiem. Na Seminarium Odnowy Wiary spotkałem się z żywym działaniem Ducha Świętego we wspólnocie, powróciła od dawna zaniedbana modlitwa Słowem Bożym (metodą namiotu spotkania) i chęć prawdziwego nawrócenia. Równolegle bardzo głęboko przeżyłem rekolekcje wielkopostne, odbyłem spowiedź generalną i otrzymałem od Pana Boga wiele łask, w tym łaskę wytrwania w postanowieniu zerwania z nałogiem związanym z uzależnieniem od gry komputerowej oraz bardziej skutecznej walki ze swoimi grzechami. Kluczowym elementem było dla mnie także osobiste przyjęcie Pana Jezusa jako mojego jedynego Pana i Zbawiciela oraz zawierzenie Mu całego mojego życia, co myślę, że jeszcze bardziej otworzyło mnie na Jego działanie i kolejne otrzymane łaski, w tym łaskę uzdrowienia z dolegliwości fizycznych, poprawy relacji rodzinnych i pogłębienia życia duchowego.

- Owocem seminarium było zawiązanie Wspólnoty Dorosłych Ruchu Światło- Życie „Wody Jordanu”. 27 kwietnia 2013 roku u źródeł Jordanu w Cezarei Filipowej podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej i Jordanii. Dlatego wspólnota przyjęła taką właśnie nazwę. Moderatorem wspólnoty jest ks. proboszcz Jerzy Serwin - informuje pani Wiesława.

Reklama

Spotkania i wspólne działania

- Wspólnota ma swoje spotkania raz w miesiącu (drugi wtorek miesiąca) poprzedzone Mszą Świętą wspólnotową. Oprawę Eucharystii przygotowuje diakonia muzyczna oraz rotacyjnie poszczególne grupy wspólnoty. Następnie w auli odbywa się konferencja. Zapraszamy znanych ludzi. W okresie pandemii spotkania odbywają się w kościele - informuje pani Wiesława, po czym kontynuuje: - Raz w miesiącu odbywają się też spotkania w małych grupach poszczególnych stopni (terminy ustalają animatorzy wspólnie z grupą). W każdą ostatnią niedzielę miesiąca diakonia muzyczna i diakonia duchowości przygotowuje oprawę Mszy świętej o godzinie 12. W każdy trzeci piątek miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele. ,,Wody Jordanu’’ razem z całym Ruchem Światło-Życie uczestniczą w wielkopostnym Dniu Wspólnoty. Raz w roku mamy wyjazd Wspólnoty na trzydniową Oazę Modlitwy, która odbywa się w domu rekolekcyjnym Maksymilianum w Bystrej k. Jordanowa – codzienna Eucharystia, różne formy modlitwy osobistej i wspólnotowej (liturgia godzin, wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu), konferencje tematyczne oraz szkoła modlitwy i liturgii. W tym samym miejscu odbywają się również raz w roku rekolekcje. Ponadto członkowie wspólnoty od 2014 roku biorą udział w rekolekcjach formacyjnych Ruchu Światło Życie, organizowanych przez diecezję katowicką (Tyskie Centrum Duchowości). Na rozpoczęcie roku formacyjnego odbywa się spotkanie, na którym członkowie wspólnoty dzielą się świadectwem z przebytych w czasie wakacji rekolekcji czy pielgrzymek. Daje to możliwość wspólnego przeżywania, ale także zachęca innych do takich form pogłębiania życia duchowego - wylicza pani Wiesława.

- Diakonia Modlitwy Wspólnoty Ruchu Światło-Życie ,,Wody Jordanu’’ służy wspólnocie parafialnej posługą modlitwy. Przewodniczy Adoracjom Najświętszego Sakramentu w trzecie piątki miesiąca. Uczestniczy w Godzinie Świętej w pierwsze czwartki miesiąca modląc się za kapłanów i o powołania kapłańskie, misyjne i zakonne. Na progu Roku Miłosierdzia zakończyła również dziewięcioletnią adopcję kleryka z Togo, który w tymże roku przyjął święcenia kapłańskie. Członkowie Diakonii zakładają Margaretki za kapłanów, których w parafii jest obecnie ponad 50. Prowadzą Adorację Najświętszego Sakramentu podczas 40- godzinnego nabożeństwa i podczas Triduum Paschalnego. W comiesięcznych spotkaniach Diakonii, która liczy ok. 20 osób, ksiądz opiekun, obecnie ks. Dariusz Pietrzak, prowadzi formację na temat modlitwy - dzieli się pani Zofia.

Reklama

- Włączamy się w inicjatywy w życiu parafii: akcje Caritas poprzez sprzedaż świec wigilijnych, opłatków oraz baranków wielkanocnych, zapisy na Msze święte wspólne z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, Dnia Dziecka, za chłopców i dziewczęta, roznoszenie programów rekolekcji adwentowych i w Wielkim Poście, pomoc w organizacji spotkań świętojańskich w czerwcu - dodaje pani Wiesława.

Rozmach jest jednak jeszcze większy zaznacza pani Wiesława i wylicza kolejne inicjatwy: - Wspólnota przygotowywała także małe formy teatralne i jasełka podhalańskie. Były one częścią spotkania opłatkowego w 2014 roku. Takie spotkania są tradycją - w miłej atmosferze, przy świetnych wypiekach można spędzić czas także z okazji świętojańskich dni parafialnych, przy okazji świętowania Wielkiej Nocy i na zakończenie roku formacyjnego. Raz udało się też zorganizować spotkanie sylwestrowe w kawiarence parafialnej. Wspólnie korzystamy także z dobrodziejstw kultury – organizowane są wyjścia do kina na dobre filmy religijne, do teatru, a nawet do opery - mówi pani Wiesława.

Reklama

Te wszystkie dzieła, jakie dokonują się we wspólnocie, dobitnie podsumowuje druga pani Zofia: - Dzięki wspólnocie dorosłych ,,Wody Jordanu’’ poznałam tylu wspaniałych ludzi. To jest niesamowite, czuję ogromne wsparcie i więź z moją parafią. Zrozumiałam też, że dzielić się troskami, problemami, tęsknotami i prosić o modlitwę to nic złego. To dla mnie bardzo ważne, bo wcześniej uważałam że to moje sprawy i trzeba je ''chować'' w sobie i samemu przeżywać. Cały czas się uczę, ale z pomocą Bożą idę do przodu. Dzięki wspólnocie nauczyłam się częściej sięgać po Pismo Święte. Za to wszystko... za małą grupę, za każdą osobę, którą poznałam i poznaję, Panu Bogu dzięki. Chwała Panu!

2021-01-16 15:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Poświęcone sprawom życia. Niemal 30 lat posługi Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino w Polsce

2024-04-17 07:18

fot. archiwum Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino

W lutym przyszłego roku minie 30 lat, od momentu pojawienia się Polsce Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino. Założona przez Sługę Bożego ks. Franciszka della Madonna wspólnota posługę w diecezji drohiczyńskiej rozpoczęła w 1995 roku, później rozwijając ją w Legionowie. O historii zgromadzenia i jego dziełach na polskiej ziemi Vatican News - Radiu Watykańskiemu opowiedziała s. Laura Boschi, Pełnomocniczka Zgromadzenie Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino na Polskę.

Najważniejszym, jak podkreśla siostra Laura dziełem, jest utworzone w 2006 roku Centrum Promocji Życia im. Jana Pawła II w Legionowie. W jego ramach działa Dom Samotnej Matki i Dziecka. „Przyjmujemy do domu wszystkie potrzebujące kobiety, również te, które są jeszcze w ciąży, ponieważ dziecko jest dzieckiem od samego poczęcia. Przyjmujemy też dziewczyny, które były w domu dziecka, bądź rodzinie zastępczej, ale chcą się usamodzielnić" - zaznacza siostra Laura. W domu panuje regulamin, jednak najważniejsza jest rodzinna atmosfera, która wynika z charyzmatu urszulanek. „Patrzymy przede wszystkim na osobę" - podkreśla siostra Boschi.

CZYTAJ DALEJ

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

2024-04-17 18:28

[ TEMATY ]

Watykan

chór

Vatican News

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Chór z Bielska Podlaskiego w Watykanie

Biskup drohiczyński Piotr Sawczuk wraz z Chórem Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego pielgrzymuje do Rzymu. Po środowej audiencji generalnej chór koncertował na placu św. Piotra w obecności Ojca Świętego.

Po Audiencji Generalnej bp Piotr Sawczuk miał okazję do rozmowy z Papieżem Franciszkiem. Chór wykonał koncert w obecności Papieża. W wydarzeniu uczestniczyli również właściciele i reprezentanci firmy Suempol z Bielska Podlaskiego, który jest patronem chóru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję