Reklama

Niedziela Legnicka

Śp. Marek Bernard Adamowicz - papieski ambasador

W dniu 29 grudnia 2020 r., rozeszła się wiadomość o śmierci śp. Bernarda Marka Adamowicza. To osoba silnie związana z Legnicą, a zarazem swoisty ambasador myśli św. Jana Pawła II  .

2020-12-30 12:26

ks. Piotr Nowosielski

Śp. Bernard Marek Adamowicz był aktywnym propagatorem życia i myśli św. Jana Pawła II

Śp. Bernard Marek Adamowicz był aktywnym propagatorem życia i myśli św. Jana Pawła II

Pan Bernard obok swojej działalności zawodowej (Firma ubezpieczeniowa), poświęcał się także pracy na rzecz miasta Legnica będąc m.in. radnym III Kadencji Rady Miejskiej w latach 1998-2002; pomysłodawcą i współtwórcą Stowarzyszenia „Obecność” (2002-17) którego celem było tworzenie środowisk realnej pomocy dla integralnego rozwoju osób wewnątrz wspólnot rodzinnych, lokalnych i narodowych.

Był katolikiem żywo zaangażowanym w życie Kościoła. Ukończył w 1979 r. Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie. Zaangażował się w działalność Ruchu Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie). Przez pewien czas był katechetą. Został powołany przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego do grona Rady Katolików Świeckich.

Reklama

Po wyborze na papieża Jana Pawła II, stał się szczególnym propagatorem jego działalności i myśli papieskiej. W Legnicy był organizatorem Legnickiego Roku Jana Pawła II (2006-07), podczas którego legniczanie mieli okazję spotkać się z zapraszanymi gośćmi, w których życiu osoba – później już św. Jana Pawła II również odegrała ważną rolę.

Pan Bernard był propagatorem myśli, że Legnica powinna wykorzystać jak najowocniej historyczną obecność Jana Pawła II, podczas jego apostolskiej pielgrzymki w 1997 r. Wydarzenia jedynego o takiej randze w historii miasta. Stąd zabiegał o to, aby jak najczęściej o tym przypominać i dziękować Bogu we wspólnej modlitwie, szczególnie rocznicowej. Dlatego zachęcał od 2 kwietnia 2007 r. do udziału każdego 2 dnia miesiąca, we Mszy św. w legnickiej Katedrze, w intencji ogłoszenia Jana Pawła II patronem miasta.

Ponieważ stał się kolekcjonerem medali papieskich, we współpracy z artystami z Polski i zza granicy, stworzył wystawy których głównym tematem wiodącym były: Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II. Wychodząc od słów papieskich, stawiał artystom zadanie, aby odpowiedzieli na nie swoją pracą, jako swoistą formą dialogu z Janem Pawłem II. Stał się przy tym założycielem Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

Reklama

Od 2013 roku, co dwa lata, udało się stworzyć kolejne wystawy w ramach tego cyklu, które prezentowane były w różnych miejscach w Polsce oraz w Legnicy. Ostatnia z nich, pt. „Czas ucieka, wieczność czeka”, powstała w roku setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego, nawiązująca do często podejmowanych przez Papieża Polaka rozważań o czasie i wieczności, jak do tej pory kolekcja została zaprezentowana w Częstochowie, Warszawie, Poznaniu, oraz w Krakowie. (Do Legnicy jeszcze nie dotarła).

Przyszło więc nam pożegnać niezwykłego człowieka, który swoją fascynacją Bogiem, Kościołem, osobą Papieża-Polaka, potrafił „zarażać” innych.

Prosimy więc o Boże Miłosierdzie dla niego i radość wieczną w niebie, a Rodzinie składamy wyrazy współczucia i ofiarujemy pamięć modlitewną.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gänswein: Benedykt XVI słaby fizycznie, ale bardzo świadomy

2021-01-14 13:07

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

@Mazur/Episkopat

„Z fizycznego punktu widzenia, papież-senior Benedykt XVI jest bardzo kruchy i może chodzić tylko trochę z chodzikiem. Jego głos też jest słaby” – powiedział abp Georg Gänswein. Słowa prefekta Domu Papieskiego i osobistego sekretarza Benedykta XVI cytuje na portalu vaticannews dyrektor programowy mediów watykańskich, Andrea Tornieli. Przypomina, że dzisiaj rano papież-senior został zaszczepiony przeciw koronawirusowi w swojej rezydencji w klasztorze Mater Ecclesiae.

Abp Gänswein zaznaczył, że dla Benedykta XVI tegoroczne Święta Bożego Narodzenia nacechowane były nieobecnością zmarłego 1 lipca ub. roku w Ratyzbonie brata Georga. Z drugiej strony „kilkakrotnie słuchaliśmy płyt, nie tylko z Oratorium Bożonarodzeniowym Bacha, ale także z koncertami kolęd w wykonaniu Regensburger Domspatzen, chóru, którym kierował Georg Ratzinger" – wyznał osobisty sekretarz papieża – seniora. Dodał, że ta nieobecność jest dla Benedykta XVI raną, która spowodowała ból w czasie tych Świąt, „ale powiedział mi też, że doświadczał pocieszenia Pana, mając pewność, że jego brat żyje teraz w Jego objęciach".

CZYTAJ DALEJ

Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę

Niedziela Ogólnopolska 2/2018, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

Graziako

Na różne sposoby Bóg powołuje tych, od których oczekuje, że będą Mu wiernie służyli. Są tacy, od których chce, by poświęcili Mu całe swoje życie. Jednym z nich był Samuel, który przyszedł na świat jako upragnione dziecko starzejącej się Anny, przeznaczone od dzieciństwa do służby Bogu. Jako dziecko doświadczył przeżycia, którego nie rozumiał, i potrzebował wyjaśnienia. Udzielił mu go kapłan Heli, a sprowadzało się do rady, by okazał pełne posłuszeństwo Bogu: „Mów, bo sługa Twój słucha”. W takiej postawie wyraża się gotowość wszystkich powołanych, którzy bez reszty zawierzają Bogu, a przyjmując Jego wolę, chcą ją z oddaniem pełnić.

CZYTAJ DALEJ

Łaski ze źródeł Jordanu

2021-01-16 15:46

Archiwum wspólnoty ,,Wody Jordanu''

- Wszystko zaczęło się od Seminarium Odnowy Wiary dla dorosłych zorganizowanego wiosną 2013 roku przez ks. proboszcza Jerzego Serwina, duszpasterzy parafii oraz świeckich animatorów.

Na zaproszenie odpowiedziało 121 osób, pragnących zatrzymać się, wyciszyć i zadumać nad istotą życia – opowiada Wiesława Grabowska, członkini Wspólnoty Dorosłych Ruchu Światło-Życie ,,Wody Jordanu’’ w parafii Św. Jana Chrzciciela na Prądniku Czerwonym w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję