Reklama

Co zrobić z wakacjami

Niedziela sandomierska 23/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbliżają się wakacje - czas relaksu oraz „ładowania akumulatorów”, by móc pracować z nowym zapałem. Po całorocznej pracy potrzebujemy wypoczynku, w tym także tego duchowego.
Kościół od lat organizuje wypoczynek w różnych formach - proponując wyjazdy grupowe, współnotowe albo indywidualne, dla szukających ciszy i duchowego wytchnenia.
Postanowiliśmy przyjrzeć się rekolekcyjno-wypoczynkowej ofercie w naszej diecezji.

Caritas

Caritas diecezji sandomierskiej swoją ofertę wakacyjną przygotowuje z myślą o dzieciach i młodzieży z niezamożnych rodzin. - W tym roku - wyjaśnia „Niedzieli” wicedyrektor Caritas ks. Tomasz Zdyb - do dyspozycji oddajemy nasz ośrodek w Mszanie Dolnej. Również wiele parafii pod patronatem Caritas organizuje na własną rękę wakacje dla grup działających przy wspólnocie.
Więcej informacji o wakacyjnych inicjatywach Caritas można znaleźć w Interencie, na stronie: www.sandomierz.caritas.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży

Zapytany o wakacyjne propozycje ks. Marian Bolesta - duszpasterz dzieci i młodzieży w naszej diecezji wyjaśnia: - W tym roku, w ramach projektu „Wakacje z Bogiem 2012”, przygotowaliśmy cztery turnusy wakacyjne. Wybraliśmy Zakopane i Serpelice nad Bugiem. Oprócz wypoczynku proponujemy także edukację z zakresu kultury, geografii, historii naszego kraju oraz religii. Turnusy przygotowane przez nasze duszpasterstwo to: „Zakopane z buta” (9-14 lipca i 16-21 lipca) oraz „Na styku kultur” - Serpelice nad Bugiem (16-21 lipca i 23-28 lipca).
Wszelkie informacje można uzyskać u ks. Mariana Bolesty (tel. 513 080 701) i ks. Marka Mazura (tel. 502 415 377) oraz na: www.sms.sandomierz.opoka.org.pl.

Ruch Światło-Życie

Najszerszą ofertą wypoczynkowo-rekolekcyjną dysponuje Ruch Światło-Życie.
Sekcja młodzieżowa Ruchu przygotowała aż 14 turnusów oraz kurs muzyczny. Natomiast sekcja rodzin zaprasza na dwa turnusy i rekolekcje tematyczne. Taka propozycja może objąć nawet tysiąc osób.
Ks. Marek Kuliński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie wyjaśnia: - Dysponujemy ośrodkami w diecezji i poza jej granicami. Szczególnie piękne są te w Bieszczadach.
Oaza, to trwające 15 dni rekolekcje. Oaza Dzieci Bożych, adresowana do uczniów klas 4 i 5 szkoły podstawowej, rozpocznie się w Niemienicach 30 czerwca i potrwa do 16 lipca. Natomiast w turnusie drugim (od 17 lipca do 2 sierpnia) pojadą do Niemienic i Janowa Lubelskiego dzieci w tym samym wieku. Kolejny turnus odbędzie się w Sandomierzu dla tych, którzy uczestniczyli wcześniej w drugim stopniu Oazy.
W bieszczadzkich ośrodkach przygotowano dwa turnusy. Pierwszy rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do16 lipca, drugi potrwa od 16 lipca do 1 sierpnia. Moderatorzy do Wisłoka i Olchowej zapraszają uczniów klasy 6 szkoły podstawowej i 1 klasy gimnazjum. Nieco starszych natomiast zapraszamy do Bóbrki i Ropienki. Skorodne w tym roku będzie gościć tych, którzy wcześniej przeżyli stopień pierwszy Oazy.
Natomiast na zakończenie wakacji Ruch Światło-Życie organizuje w Gorzycach Kurs Animatora Muzycznego (KAMUZO) (21-30 sierpnia). Zwieńczeniem całego dzieła oazowego jest Diecezjalny Dzień Wspólnoty, który odbędzie się Sandomierzu 30 sierpnia.
Więcej informacji na stronie: www.sandomierz.oaza.pl, a zapisy na turnusy przyjmują: ks. Marek Kuliński (tel. 604 520 667); ks. Paweł Lasek (tel. 692 712 244) i s. Justyna Mikos (tel. 606 238 769).
W Uhercach Mineralnych Domowy Kościół organizuje w dniach od 16 lipca do 1 sierpnia i od 3 do 19 sierpnia rekolekcje pierwszego stopnia. Natomiast w Olchowej w dniach 14-19 sierpnia odbędą się rekolekcje tematyczne pod hasłem „8 błogosławieństw”.
Bliższych informacji o rodzinnych turnusach udziela moderator kręgów Domowego Kościoła ks. Grzegorz Rożek (tel. 606 144 554) i para diecezjalna Domowego Kościoła: Stanisława i Ryszard Szymonikowie (tel.664 450 298). Zainteresowanych odsyłamy także na stronę: www.sandomierz.oaza.pl.

Reklama

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) serdecznie zaprasza swoich członków, kandydatów i sympatyków do udziału w ogólnopolskich inicjatywach wakacyjnych.
Jeśli jesteś miłośnikiem rajdów rowerowych, lub chciałbyś nim zostać, do Ciebie skierowane jest zaproszenie na Rajd dla Życia w dniach 3 do 14 lipca ze Szczecina do Krakowa lub z Krzeszowa do Suwałk.
Innym miejscem spotkania jest Konstancin-Jeziorna, gdzie KSM zaprasza w dniach 6-10 lipca uczestników w wieku od 18 do 30 lat na rekolekcje prowadzone oddzielnie dla mężczyzn oraz dla kobiet.
Prezydium KSM zwyczajowo zaprasza też do Miasteczka Modlitewnego w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa w dniach 28 lipca do 2 sierpnia. Jest to ogólnopolskie spotkanie.
Dla kierownictw i liderów KSM oraz zarządów diecezjalnych i komisji rewizyjnych na Śnieżnicy przygotowano w dniach 15 do 21 lipca tzn. Dni Formacyjne.

Reklama

Pustelnia w Rytwianach

Ks. Wiesław Kowalewski - dyrektor ośrodka zaprasza: - W naszym ośrodku łączymy modlitwę z pracą fizyczną, rekolekcje z wypoczynkiem, wysiłek intelektualny z relaksem i aktywnością fizyczną. Bez względu na długość i formę pobytu, każdy może uczestniczyć w bogatym programie religijnym w naszym kościele i kaplicy. Ośrodek wyposażony jest w siłownię, saunę, gabinet masażu, pracownię plastyczną, rowery i kijki. Jest biblioteka i czytelnia. W Galerii Kamedulskiej co miesiąc jest nowa wystawa, odbywają się debaty o charakterze moralno-etyczno-edukacyjnym. Rozległe ogrody klasztorne to dobre miejsce na relaks, ale też na pracę fizyczną na grządkach, trawnikach czy w sadzie. Na pobyt indywidualny może przyjechać każdy i jeśli chce może dołączyć do aktualnie przebywającej grupy lub włączyć się w wybrane punkty programu.
Wspólnie organizujemy wieczorne debaty w Galerii Kamedulskiej. Oto ich tematy: 1 lipca: „Pismo Święte - Księga objawiona przez Boga czy Księga doradzająca jak żyć?” Rozmowa na temat: Czym dla nas jest dzisiaj Pismo Święte? 27 lipca: „Rodzina dziś. Wartość nadrzędna czy konieczność”. 8 sierpnia: „Sztuka i kicz w dzisiejszej kulturze i sztuce”. 12 sierpnia: „Ojczyzna. Patriotyzm. Czy w naszych czasach jeszcze aktualne słowa?”. 26 sierpnia: „Modlitwa i praca - motto św. Benedykta. Czy jeszcze aktualne?”.
Organizujemy także w dniach 26-29 lipca rekolekcje dla rodzin wielodzietnych.
W dniach 6-14 sierpnia odbędzie się plener malarski dla chcących rozwijać swój talent malarski i ukazywać piękno Pustelni Złotego Lasu.
W wakacyjnej ofercie ośrodka znajdziemy również turnus odchudzająco-oczyszczający, polegający na odnowie fizycznej połączonej z ćwiczeniami duchowymi (29 czerwca -13 lipca i 17-31 sierpnia). Więcej informacji na stronie: www.pustelnia.com.pl.

Reklama

Ośrodek w Zawichoście

Kto potrzebuje ciszy i spokoju oraz czasu na przemyślenie powinien pojechać do Zawichostu. S. Anna Hyszko CHR - Dyrektor Ośrodka mówi: - Nasz dom udostępniamy w pierwszym miesiącu wakacji. Nie organizujemy nic wspólnego, aby było miejsce na osobiste spotkanie. Chcemy pomóc ludziom w dojściu do spotkania z Bogiem obecnym w liturgii Kościoła i przez sakramenty. Ośrodek ma warunki kameralne i powinien przypominać bardziej dom rodzinny niż rekolekcyjny. Zajmujemy się szczególnie ludźmi, którzy potrzebują pomocy w kryzysach życiowych. Często takie osoby potrzebują zmienić miejsce. chcą pobyć we wspólnocie. Staramy się im towarzyszyć i pomagać przez modlitwę czy Liturgię Godzin. Proponujemy wejście w rytm modlitwy Kościoła. W Ośrodku nie pracujemy terapeutycznie, ale staramy się towarzyszyć w sposób duchowy.
Więcej informacji na stronie: www.zawichost.jadwizanki.pl.

„Augustianum” w Radomyślu

Duszpasterze ministrantów i scholii organizują w radomyskim Ośrodku cztery, trwające tydzień turnusy. Spotkania organizowane są oddzielnie dla uczniów szkół podstawowych i dla gimnazjalistów. I tak w dniach 30 czerwiec - 7 lipiec zapraszają uczniów szkół podstawowych, a w dniach 7-14 lipiec gimnazjalistów. Podobnie dwa kolejne turnusy: 14-21 lipiec - szkoła podstawowa i 21-28 lipiec gimnazjum, w których odbędą się dodatkowo wycieczki.
W drugiej części wakacji budynek domu rekolekcyjnego udostępniamy grupom parafialnym, by wikariusze, proboszczowie, bądź dekanalni duszpasterze dzieci i młodzieży mogli zorganizować wypoczynek dla swoich podopiecznych.
Więcej informacji na stronie: www.domrekradomysl.sandomierz.opoka.org.pl lub pod numerami telefonu: ks. Ryszard Podlewski (tel. 694 953 456); ks. Michał Wrona (tel. 602 388 612) i ks. Adam Stachowicz (tel. 505 288 398).

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Jedną z form aktywnego wakacyjnego „wypoczynku z Bogiem” jest piesza pielgrzymka do Jasnogórskiego Sanktuarium. Na początku sierpnia z terenu naszej diecezji wychodzą pątnicy w czterech kolumnach: z Janowa Lubelskiego, Stalowej Woli, Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego. Chętni do przeżycia „rekolekcji w drodze” powinni o możliwość pielgrzymowania zapytać już w miesiącu lipcu swoich duszpasterzy.
Każdy, kto nie boi się trudu i ma możliwość zniesienia codziennego marszu oraz akceptuje zasady panujące na pątniczym szlaku, niech czuje się zaproszony do wspólnego pielgrzymowania przed tron Jasnogórskiej Pani.
Wiele wspólnot i grup katolickich oraz liczne parafie czy dekanaty próbują organizować rekolekcje lub wypoczynek we własnym zakresie. Wielu duszpasterzy i liderów katolickich, nawet kosztem własnego czasu wolnego i osobistego wypoczynku, chce pomóc innym we wzmocnieniu się duchowym.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Święty lekarz

Niedziela rzeszowska 6/2018, str. VII

[ TEMATY ]

sylwetka

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati

Św. Józef Moscati

Papież Franciszek w swoim Orędziu na XXVI Światowy Dzień Chorego ukazuje Jezusa na Krzyżu i Jego Matkę. Chrystus poleca św. Janowi wziąć Ją do siebie – „i od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 27). W tajemnicy Krzyża Maryja jest powołana do dzielenia troski o Kościół i całą ludzkość. Również uczniowie Jezusa są powołani do opieki nad ludźmi chorymi.

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję