Reklama

Niech zapalą się światła nadziei

Dar serca

Nową inicjatywą lubelskiej Caritas jest akcja „Dar serca”. Do naszych parafii trafiły specjalne oznakowane torby, do których można składać trwałą żywność i środki czystości. Złożone w ten sposób dary Parafialne Koła Caritas przekażą najuboższym rodzinom jeszcze przed świętami.

Niedziela lubelska 50/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adwent to czas oczekiwania na przyjście Boga w Jezusie Chrystusie. Bierne czekanie jednak nie wystarczy. Trzeba wyjść Chrystusowi naprzeciw, spotkać się z Nim w sakramentach Kościoła, a także w siostrach i braciach potrzebujących naszej solidarnej pomocy i duchowego wsparcia - napisał w Liście Pasterskim na Adwent abp Stanisław Budzik.
Metropolita zwrócił się do wiernych naszej archidiecezji z apelem, aby „spoiwo miłości złączyło w domu Kościoła wszystkich wierzących: kapłanów, osoby życia konsekrowanego, wiernych świeckich oraz pobudziło ich do braterskiej współpracy”. „Przygarnijmy do domu Kościoła wszystkich wykluczonych, osamotnionych i zapomnianych. Niech ci, którzy są na obrzeżach, znajdą się w centrum naszego zainteresowania i troski” - apelował Pasterz. Abp Budzik wyraził również wdzięczność wszystkim, którzy ofiarnie „karmią głodnych, odwiedzają chorych, pocieszają uwięzionych”, oraz zapraszał do jeszcze większej troski o bliźnich. - Niech z bliskości świąt Narodzenia Pańskiego zapalą się znowu światła nadziei. Niech pojawią się w całej archidiecezji proste znaki chrześcijańskiej solidarności, takie jak: wigilijny stół, spotkania opłatkowe osób samotnych i opuszczonych organizowane przy parafiach i na placach miast, wspólne śpiewanie kolęd. Trzeba nam dziękować Bogu za rodziców zastępczych, którzy tworzą dla dzieci rodzinne domy, za ludzi z oddaniem i poświęceniem prowadzących noclegownie, domy opieki, domy samotnej matki, hospicja. Nie można zapomnieć o tych domach Bożych i ludzkich, które stają się miejscami praktycznej realizacji Ewangelii” - napisał Metropolita.

Podarujmy dzieciom radość

Jako płaszczyznę praktycznej realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego, abp Stanisław Budzik wskazał Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Apelował, by wspierać jej działania skierowane do najbardziej potrzebujących. - W okresie Adwentu do każdej parafii trafią torby ze znakiem „Dar serca”. Będzie można do nich włożyć trwałą żywność i środki czystości, które za pośrednictwem Parafialnych Kół Caritas zostaną przekazane najuboższym. Zachęcam także do włączenia się w akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom - czytamy w Liście.
Organizowana od lat przedświąteczna akcja Caritas, znana pod hasłem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, dla mieszkańców Lubelszczyzny jest okazją do okazania serca najmłodszym mieszkańcom naszego regionu. W ubiegłym roku kilkadziesiąt tysięcy sprzedanych świec, opatrzonych znaczkiem Caritas, przełożyło się na konkretną pomoc dla dzieci. Ze środków zgromadzonych podczas akcji udało się ufundować kilkanaście tysięcy obiadów w szkolnych stołówkach, wysłać ponad tysiąc dzieci na zimowe i letnie obozy, a także dofinansować leczenie najbardziej potrzebującym.
- Dzięki środkom uzyskanym ze sprzedaży świec, lubelska Caritas zapewniła uczniom z rodzin w trudnej sytuacji finansowej aż 16,5 tys. obiadów, a ponad tysiącu z nich ufundowała wyjazd na kolonie. Pieniądze uzyskane z akcji pozwoliły także na dofinansowanie operacji dzieci, które zmagają się nie tylko z biedą, ale także z chorobą. Na ten cel nasza Caritas przeznaczyła 100 tys. zł - wylicza ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Z radością podkreśla, że „świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom wpisały się w polską tradycję przeżywania czasu Bożego Narodzenia jako symbol Chrystusa i zarazem dzielenia się z potrzebującymi”. - Ich płomień przypomina o rodzącym się Bogu, który pod postacią małej Dzieciny przychodzi na świat, aby nas zbawić. Symbolizuje też pomoc tym, którzy proszą najciszej: dzieciom - podkreśla ks. Dyrektor. - Bo potrzeby najmłodszych są dla Caritas najważniejsze.
- Analizując aktualne problemy społeczne zauważamy, że coraz więcej dzieci boryka się z trudnościami, które są przez nie niezawinione, a wynikają z braku pracy rodziców czy ich niezaradności. Brak środków materialnych często odbija się nie tylko na nauce, ale i na zdrowiu tych dzieci, dlatego akcja ma przede wszystkim pomóc w sfinansowaniu ich najważniejszych potrzeb - podkreśla ks. W. Kosicki. - W ostatnich latach bardzo często zgłaszają się do nas rodzice, którzy przeżywają szczególny rodzaj cierpienia, chorobę swoich dzieci. Są to m.in. choroby nowotworowe czy porażenia poporodowe, których leczenie jest bardzo drogie i zwykle możliwe tylko za granicą. Rodzice liczą na pomoc Caritas w opłaceniu operacji, leczenia czy rehabilitacji, które mogą ulżyć ich dzieciom w cierpieniu. Staramy się chociaż częściowo udzielać dofinansowania. W tym roku udało się nam pomóc w opłaceniu czterech operacji, na co przeznaczyliśmy ponad 100 tys. zł. Ale na pomoc czekają następne. Mamy nadzieję, że dzięki środkom ze sprzedaży świec uda się nam je sfinansować w przyszłym roku - dodaje dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Ogólnopolska akcja Caritas przebiega pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. W naszym regionie to hasło uzupełniają słowa „Podarujmy dzieciom radość”. - Hasło nawiązuje do motta towarzyszącego ogólnopolskiej edycji akcji. Nic nie jest tak potrzebne najmłodszym do prawidłowego rozwoju, jak zainteresowanie i troska dorosłych. Czas jest więc najcenniejszym darem, bo tylko on owocuje radością dziecka - mówi ks. Dyrektor. - Właśnie dlatego apelujemy: Podarujmy dzieciom radość!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

W maju w większości parafii w Polsce dzieci z klas trzecich szkół podstawowych przystępować będą do Pierwszej Komunii św. W przygotowanie uczniów zaangażowane są trzy środowiska: parafia, szkoła i rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35

[ TEMATY ]

Ks. Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Obojętność unicestwia dzieciństwo

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję