Reklama

Niedziela Legnicka

Uczcili Święto Niepodległości

To było Święto Niepodległości inne niż wszystkie. Nie było okolicznościowych przemarszy, konferencji czy też biegów i wielkich koncertów patriotycznych. A wszystko za sprawą panującej ciągle pandemii i obostrzeniom sanitarnym panującym w naszym kraju. Jednak mimo trudnej sytuacji, Polacy na różne sposoby uczcili 102 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

2020-11-12 19:54

Monika Łukaszów

Czy to w sieci, czy też w domach z najbliższymi, a czasami w miejscach pamięci, choć w symboliczny sposób oddali cześć wszystkim tym, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny. Jedna z takich uroczystości odbyła się w Nowej Wsi Legnickiej. Wydarzenie, które pierwotnie zostało zaplanowane i przygotowane na całodniowe świętowanie, z przyczyn panujących obostrzeń sanitarnych, musiało zostać zmienione i dostosowane do potrzeb bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego też w uroczystości wzięli udział tylko przedstawiciele Nowej Wsi Legnickiej.

Uroczystości rozpoczęła Msza, św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył miejscowy proboszcz o. Tomasz Skibiński.

Reklama

- Kiedy dzisiaj stoimy w naszej ojczyźnie i widzimy te wielkie zmiany, które się dzieją miejmy świadomość ze potrzeba jest nam prawdziwego patriotyzmu. Takiego zakorzenienia się w tym, co jest nasze i Polskie. O co przez wiele lat nasi ojcowie i dziadkowie walczyli - mówił w homilii o. Tomasz.

- Stoimy dzisiaj przed ołtarzem w rocznicę odzyskania niepodległości, kiedy stoimy i prosimy o dar mądrości to przywołajmy tych wszystkich, którzy w duchu mądrości o naszą Ojczyznę walczyli. Powstańców, ludzi, którzy ginęli w łagrach, obozach koncentracyjnych. Przywołajmy tych wszystkich, którzy cierpieli w katowniach SB i uczmy się od nich mądrości. Tego, że naprawdę ważny jest człowiek, który żyje w Ojczyźnie. Tego, że są takie wartości, z których w Ojczyźnie zrezygnować nie można, że mamy swoją polskość, jako fundament, którego nie można złamać. Módlmy się o tę mądrość dla naszych rządzących, samorządów, ale także módlmy się o mądrość dla naszych rodzin. Bo tak prawdę mówiąc mądrość i wzrastanie polskości rozpoczyna się w naszych domach rodzinnych – mówił proboszcz.

Po zakończonej Eucharystii i odśpiewaniu Hymnu na miejscowym miejscu pamięci tzn. „Skwerze Narodów” złożono kwiaty i zapalono znicze. Kwiaty pod pomnikiem złożył m.in. mieszkający w Nowej Wsi Legnickiej starosta legnicki Adam Babuśka, który w takie ważne dni jak ten 11 listopada stara się być i świętować razem z mieszkańcami swojej rodzinnej miejscowości.

Reklama

Wśród pomników na miejscowym Skwerze w ostatnim czasie staraniem mieszkańców wsi została zamontowana Pamiątkowa Tablica ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Legnicy poświęcona Bohaterom Bitwy Warszawskiej. Jak zapowiedział Starosta Legnicki oficjalne odsłonięcie tablicy zostało przesunięte na przyszły rok.

Warto dodać, że organizacja tego narodowego święta w Nowej Wsi Legnickiej trwała kilka miesięcy, a fundusze zostały pozyskane przez samych mieszkańców.

- Przez kilka kolejnych niedziel miejscowe gospodynie piekły ciasta, które następnie po niedzielnej Mszy św. w miejscowym kościele były sprzedawane dla mieszkańców naszej wsi, choć nie tylko. Były też osoby, które przyjechały do nas z sąsiednich miejscowości, aby kupić nasze ciasto do niedzielnej kawy – mówią panie ze Stowarzyszenia „Nasza Nowa Wieś”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.

Świeca roratnia

Świeca jest symbolem chrześcijanina. Wosk wyobraża ciało, knot - duszę, a płomień - światło Ducha Świętego płonące w duszy człowieka.
Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zielona gałązka przypomina proroctwo: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański..." (Iz 11, 1-2). Ta starotestamentalna przepowiednia mówi o Maryi, na którą zstąpił Duch Święty i ukształtował w Niej ciało Jezusa Chrystusa. Jesse był ojcem Dawida, a z tego rodu pochodziła Matka Boża.

Roraty

W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Rosa z nieba wyobraża łaskę, którą przyniósł Zbawiciel. Jak niemożliwe jest życie na ziemi bez wody, tak niemożliwe jest życie i rozwój duchowy bez łaski. Msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus - Światłość prawdziwa. Na Roraty niektórzy przychodzą ze świecami, dzieci robią specjalne lampiony, by zaświecić je podczas Mszy św. i wędrować z tym światłem do domów.
Według podania zwyczaj odprawiania Rorat wprowadziła św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. Stały się one jednym z bardziej ulubionych nabożeństw Polaków. Stare kroniki mówią, że w Katedrze na Wawelu, a później w Warszawie przed rozpoczęciem Mszy św. do ołtarza podchodził król. Niósł on pięknie ozdobioną świecę i umieszczał ją na lichtarzu, który stał pośrodku ołtarza Matki Bożej. Po nim przynosili świece przedstawiciele wszystkich stanów i zapalając je mówili: "Gotów jestem na sąd Boży". W ten sposób wyrażali oni swoją gotowość i oczekiwanie na przyjście Pana.

Adwentowe zwyczaje

Z czasem Adwentu wiąże się szereg zwyczajów. W lubelskiem, na Mazowszu i Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Ten zwyczaj gry na ligawkach związany jest z Roratami. Gra przypomina ludziom koniec świata, obwieszcza rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest dość rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali "otrembywaniem Adwentu". Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność.
Ponad dwudziestoletnią tradycję mają Konkursy Gry na Instrumentach Pasterskich (w tym także na ligawkach) organizowane w pierwszą niedzielę Adwentu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W tym roku miała miejsce już XXII edycja tego konkursu.

CZYTAJ DALEJ

#2 - Adwentowy Budzik

2020-11-29 22:13

ks. Łukasz Romańczuk

Codziennie o 6 rano na naszym kanale YouTube będą umieszczane filmiki, które będą duchowym przygotowaniem.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję