„Prosimy o błogosławieństwo i pokój dla zmarłych, rannych, okrytych żałobą oraz dla całego kraju”, powiedział kard. Schönborn. Zaapelował, aby nie została zniszczona sprawdzona jedność i współżycie między religiami w Austrii. Arcybiskup Wiednia podkreślił, że pokój nie jest gotowym produktem, lecz siecią wielu indywidualnych zainteresowań, odpowiednich stylów zachowań, na przykład wyrzeczenia się mowy nienawiści lub podsycania uprzedzeń.
Kard. Schönborn podziękował wielu instytucjom w Austrii; od władzy wykonawczej po administrację, służbę zdrowia, sądownictwo i rząd. W czasie kryzysu zapewniają one porządek, a tym samym bezpieczeństwo i pokój. Kilkakrotnie w swojej wypowiedzi podkreślał znaczenie pokoju między religiami w Austrii, który wyrósł ze straszliwych doświadczeń wojen religijnych i morderczych prześladowań Żydów. „Zgodnemu życiu między religiami nie mogą zagrozić akcje nienawiści pojedynczych szaleńców”, przekonywał kardynał.
W „godzinie pamięci” w katedrze św. Szczepana uczestniczył prawie cały rząd z prezydentem, Alexandrem Van der Bellenem i kanclerzem Sebastianem Kurzem oraz przewodniczącym parlamentu Wolfgangiem Sobotką. Obecny był też burmistrz Wiednia Michael Ludwig.
Wszyscy uczestnicy uroczystości w katedrze siedzieli w dużych odstępach, zgodnie z obowiązującymi przepisami czasu pandemii. Przed nimi na podłodze ułożono kompozycję z białych kwiatów i ustawiono świece upamiętniające zabitych w zamachu.
W Wiedniu odsłonięto tablicę ku czci kardynała – obrońcy głodujących Ukraińców
W wiedeńskim Pałacu Arcybiskupów odsłonięto tablicę upamiętniającą kardynała Theodora Innitzera (1875-1955), który jako jedna z nielicznych osobistości świata zachodniego protestował przeciwko wielkiemu głodowi na sowieckiej Ukrainie w latach trzydziestych i organizował pomoc dla tamtejszej ludności. W uroczystości wzięli udział przewodniczący episkopatu Austrii kard. Christoph Schönborn, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk, rabin Wiednia Szlomo Hofmeister i ambasador Ukrainy w Austrii Ołeksandr Szczerba.
Obecny na ceremonii historyk z USA Timothy D. Snyder powiedział, że hasłem przewodnim tego dnia powinna być myśl, iż „prawda nie przeżyje sama z siebie, ale potrzebuje ona ludzi, którzy ją wypowiedzą”.
CZYTAJ DALEJ
Papież do skandynawskich pielgrzymów: bądźcie wytrwali w ewangelizacji
Głoszenie Ewangelii to najważniejsze zadanie, które stoi dziś przed chrześcijanami - powiedział Papież przyjmując na audiencji 1200 katolików z krajów nordyckich, którzy przybyli do Rzymu z okazji Roku Świętego. Zwrócił uwagę, na dynamiczny rozwój Kościoła katolickiego w tym regionie. „Ziarna wiary zasiane i podlewane przez kolejne pokolenia wytrwałych duszpasterzy i ludzi świeckich wydają owoce. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ Pan zawsze jest wierny swoim obietnicom” - powiedział Franciszek.
Papież życzył skandynawskim pielgrzymom, aby, dzięki nawiedzaniu świętych miejsc w Wiecznym Mieście, umocniła i pogłębiła się w nich wiara w Pana Jezusa, a także świadomość przynależności do Niego i siebie nawzajem we wspólnocie Kościoła.
CZYTAJ DALEJ