Reklama

Kibeho - o afrykańskiej Fatimie w Zagórniku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiejski Dom Kultury w Zagórniku zaprosił kolejnego ciekawego gościa, tym razem ojca pallotyna Romana Rusinka SAC z Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów w Ząbkach k. Warszawy, świadka i badacza świętości afrykańskiej Fatimy - Kibeho, miejscowości w Rwandzie, gdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej, a później tragedia męczeństwa tysięcy chrześcijan, ofiar czystek etnicznych na plemieniu Tutsi. Misjonarz przywiózł ze sobą figurkę Matki Bożej z Kibeho oraz dwie książki, które napisał, „Dzieci Afryki” oraz „Kibeho”.
Książki o. Rusinka można było kupić po spotkaniu, w którym mimo późnej, wieczornej pory wzięło udział ok. 150 osób. Gość zaprezentował również film o rwandyjskich objawieniach.
- Dwie sfery są przedmiotem mojej działalności - stwierdził pallotyn. - Pierwsza to prowadzenie i koordynowanie akcji „Adopcja serca” wobec dzieci z Rwandy. Ta akcja zatacza szerokie kręgi. Adoptować i zbierać środki na wykształcenie rwandyjskich dzieci mogą osoby indywidualne i zbiorowości, w tym szkoły polskie. Druga to objawienia z Kibeho i modlitwa o pojednanie ludzi z Bogiem i między sobą oraz pokój wśród ludów Afryki i świata.
Kibeho to mała górska wioska na południu Rwandy w diecezji Ginkero. Jest tam kościół oraz podest, zbudowany w okresie 8 lat objawień Matki Bożej od 28 września 1981 r., która objawiła się trzem dziewczętom z tamtejszej szkoły średniej - Natalii Mukamazimpaka, Marii Klarze Mukangango i Alphonsinie Mumureke. Ta ostatnia, wtedy 16-letnia uczennica, najbardziej zaświadcza o tych wydarzeniach. 29 czerwca 2001 r. objawienia Matki Bożej Bolesnej w Kibeho zostały uznane oficjalnie przez Kościół za autentyczne. Obecnie mamy rok 30-lecia objawień w Kibeho.
- Tam gdzie Matka Boża, tam i szatan się pojawia - zaznaczył misjonarz i opowiedział o straszliwych zbrodniach w 1994 r., gdy w Rwandzie zginęło milion ludzi, a w samym kościele w Kibeho, gdzie 15 lat wcześniej doszło do objawień, spalono żywcem 5 tys. osób.
O. Roman Rusinek SAC długo snuł swoje wspomnienia z tego kraju, gdzie zostawił wiele swojego serca i potu, i do którego przybył po raz pierwszy w rok po wyświęceniu i kursie misyjnym, niedługo po krwawych wydarzeniach 1994 r.
Obecnie misjonarz przebywa w Polsce. Pochodzi z Choczni k. Wadowic wędruje po polskich zgromadzeniach klauzurowych, chętnie dzieli się swoimi wspomnieniami z Afryki w podbeskidzkich parafiach i szkołach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego piszemy C+M+B na drzwiach i okadzamy domy?

2026-01-05 19:56

[ TEMATY ]

święto Trzech Króli

Epifania

C+M+B

AI

Litery na drzwiach, zapach kadzidła i barwne orszaki, przechodzące ulicami miast i wiosek – tak w wielu miejscach w Polsce wygląda 6 stycznia. O znaczeniu kredy, kadzidła i napisu C+M+B w kontekście uroczystości Objawienia Pańskiego opowiada ks. dr Stanisław Szczepaniec, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego i konsultor Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Choć dziś najczęściej mówimy „Trzech Króli”, pierwotnie 6 stycznia Kościół wspominał trzy wydarzenia: pokłon Mędrców, chrzest Jezusa w Jordanie oraz cud w Kanie Galilejskiej. Wszystkie wskazywały na Jezusa jako na obiecanego Mesjasza.
CZYTAJ DALEJ

Bolesławiec: Dzieciątko Jezus w szopce powieszono na sznurze za szyję! Prokuratura umarza postępowanie

2026-01-05 21:42

[ TEMATY ]

profanacja

Karol Porwich/Niedziela

Profanacji szopki ustawionej na bolesławieckim rynku dokonano w nocy z piątku na sobotę 19/20 grudnia - informuje portal istotne.pl.

Mieszkańcy przechodzący przez rynek w nocy chcieli zajrzeć do przygotowanej na okres świąteczny, tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej, w której ustawiono figury Matki Bożej, św. Józefa i Trzech Króli, a w żłobku położono lalkę symbolizującą Dzieciątko Jezus.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję