Reklama

Polska

"Totus Tuus" - obchody XX Dnia Papieskiego

"Totus Tuus" – biskupie zawołanie Karola Wojtyły było hasłem XX Dnia Papieskiego, który zorganizowano w niedzielę 11 października w całej Polsce. Poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych przypominane było nauczanie św. Jana Pawła II. W kościołach i na ulicach miast, przy respektowaniu antyepidemicznych obostrzeń sanitarnych, odbyła się zbiórka na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Organizatorem Dnia Papieskiego jest co roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, świętująca obecnie 20 lat istnienia.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

  • Z powodu wprowadzenia w całym kraju od soboty 10 października tzw. żółtej strefy obostrzeń sanitarnych (oprócz już obowiązujących gdzieniegdzie stref czerwonych) obchody XX Dnia Papieskiego oraz kościelna i publiczna zbiórka na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości odbywały się z zachowaniem wymaganych prawem zasad.
  • Tradycyjnie w wigilię Dnia Papieskiego wręczone zostały nagrody TOTUS TUUS, przyznawane przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w pięciu kategoriach różnym instytucjom i osobom za propagowanie i wcielanie w życie nauczania św. Jana Pawła II.
  • Kard. Dziwisz podkreślał, że obchodzony od 20 lat Dzień Papieski wiąże się „z pamięcią i troską o formację młodego pokolenia Polek i Polaków”. - Nic tak bardziej nie leżało na sercu Janowi Pawłowi II, jak właśnie życie i przyszłość młodych. To o nich mówił, że są nadzieją Kościoła i jego nadzieją – mówił.
  • Świętowanie Dnia Papieskiego miało jak co roku wymiar wielu wydarzeń sportowych, kulturalnych i rodzinnych, odbywających się przez kilka dni w niemal każdej diecezji, w mniejszych i większych miastach.

Dzień Papieski przypada co roku w niedzielę poprzedzającą 16 października, dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na Tron Piotrowy. Jubileuszowym, dwudziestym obchodom towarzyszyło biskupie zawołanie Karola Wojtyły "Totus Tuus", które potem stało się także mottem jego pontyfikatu. Przyszły papież przy wyborze tych słów zainspirował się nauczaniem św. Ludwika Marii Grignion de Montfort i wielokrotnie potem podkreślał, że wywarły one wpływ na pobożność maryjną jego i wielu innych ludzi.

Życie św. Jana Pawła II było coraz pełniejszą realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję. Matka Boża wskazuje na Jezusa jako Źródło zaspokojenia ludzkich braków, potrzeb, pragnień i tęsknot. Zachęca współczesnego człowieka do przyjęcia wiary nadającej sens codziennemu wędrowaniu. Postawa ta ukazuje godność człowieka oraz prowadzi do odważnej wolności i skłania do dawania świadectwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kwesty w żółtej strefie

Z powodu wprowadzenia w całym kraju od soboty 10 października tzw. żółtej strefy obostrzeń sanitarnych (oprócz już obowiązujących gdzieniegdzie stref czerwonych) obchody XX Dnia Papieskiego oraz kościelna i publiczna zbiórka na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości odbywały się z zachowaniem wymaganych prawem zasad.

"Dzisiaj, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie także przywrócić nadzieję w sercach młodych na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny. Niech udzielone w ten sposób wsparcie – nawet w obliczu osobistych trudności i niedostatków – będzie wyrazem naszej solidarności i wyobraźni miłosierdzia" - napisali biskupi w liście pasterskim na XX Dzień Papieski, który odczytywany był w kościołach całej Polski 4 października.

Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno stypendystów, jak i darczyńców Fundacji, wolontariusze "Dzieła Nowego Tysiąclecia" zostali wyposażeni w maseczki, rękawiczki oraz środki do dezynfekcji. Zachowywali też dystans społeczny. Zbiórka publiczna została przeprowadzona do przygotowanych przez Fundację kartonowych puszek kwestarskich. W kościołach będzie realizowana przy użyciu puszek parafialnych.

Reklama

Nagrody TOTUS TUUS

Tradycyjnie w wigilię Dnia Papieskiego wręczone zostały nagrody TOTUS TUUS, przyznawane przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w pięciu kategoriach różnym instytucjom i osobom za propagowanie i wcielanie w życie nauczania św. Jana Pawła II.

Tegorocznymi laureatami zostali: Siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki pomagający osobom niepełnosprawnym intelektualnie w kwarantannie, wybitny rzeźbiarz Gustaw Zemła, red. Grzegorz Górny oraz wszystkie osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie komunikacji wewnątrzparafialnej w czasie pandemii.

"Ta nagroda skłania nas wszystkich do wdzięczności za ogrom pracy włożonej w to dzieło, którego byliśmy wszyscy świadkami w czasie tzw. pierwszej, wiosennej fali pandemii. W ten sposób środki społecznego przekazu okazały się koniecznym, jakże ważnym narzędziem, przy pomocy którego w tak wielu parafiach osoby starsze i chore, a także wszyscy, którzy w tym czasie ze względów sanitarnych nie mogli pójść do kościoła, mogli jednak przeżywać więź ze wspólnotą i uczestniczyć w modlitwie czy mszy świętej" - powiedział w uzasadnieniu wyboru zbiorowego laureata prymas Polski abp Wojciech Polak.

Nagrodę Specjalną za całokształt dorobku naukowego przyznano natomiast wybitnemu teologowi o. Jackowi Salijowi OP. Nagrody w postaci statuetek anioła wręczone zostały tradycyjnie podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nie przegapić budowy żywego pomnika

Kard. Nycz podczas niedzielnej Mszy św. w intencji darczyńców Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej przypomniał, że 16 października będziemy dziękować Bogu za pontyfikat św. Jana Pawła II. „Rozpoczął swój pontyfikat od pamiętnych słów: ‘Nie lękajcie się’. Kierował je do całego Kościoła i całego świata, przed którym chciał objawić prawdę Kościoła Chrystusowego” – mówił hierarcha.

Reklama

Wskazał, że wybór Jana Pawła II był historycznie ważny dla Kościoła, świata i naszej ojczyzny, istniejącej wówczas „po niełatwej stronie podzielonej Europy”, oczekując na wyzwolenie, którego iskrę rozpaliła jego pierwsza pielgrzymka do Polski.

Zachęcił do naśladowania polskiego papieża w jego oddaniu Bogu, wyrażającym się w wezwaniu „Totus tuus”: „Cały Twój Panie Boże wszechmogący, cały Twój Kościele święty, cały twój, Maryjo”. Wskazał również, że powinniśmy być oddani również naszym bliźnim.

- W XX Dniu Papieskim dziękujemy Bogu za św. Jana Pawła II i to wszystko, kim był na ziemi i kim jest dzisiaj – powiedział przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Pytał też, czy 15 lat po śmierci Papieża jesteśmy tak samo entuzjastyczni w przyjmowaniu zaproszenia na Eucharystię, jak za jego życia. Stwierdził, że w aktualnie trudnym czasie potrzebujemy umocnienia słowem, Bożą łaską, kiedy nasza wytrwałość poddana jest próbie. „Pandemia jest także pewnym sprawdzianem i próbą naszego umiłowania Eucharystii; na ile potrafimy przyjmować ochotnie zaproszenie do stołu Pańskiego” – mówił kardynał.

Na koniec prosił, aby oprócz promocji nauczania Jana Pawła II, nie przegapić wymiaru budowania żywego pomnika polskiemu papieżowi, którym jest fundusz stypendialny dla uzdolnionych młodych ludzi, by mogli uczyć się w dobrych szkołach średnich i na dobrych uczelniach. Czas jest trudny, tym bardziej potrzebne jest wsparcie i szerokie otwarcie serca na potrzeby młodych.

Dniu Papieskiemu poświęcona też była Msza św. radiowa, transmitowana przez Program I Polskiego Radia z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.

2020-10-11 19:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywe pomniki Jana Pawła

W Borowicach koło Karpacza został zorganizowany obóz dla stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia z diecezji świdnickiej i legnickiej. 35 stypendystom towarzyszyło hasło „Jestem, Pamiętam. Czuwam”.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia pomaga zdolnej młodzieży z małych miast i wsi. Filarami młodzieżowego obozu była formacja, integracja i poznawanie Ojczyzny. W dniach od 12 do 17 lipca stypendyści fundacji założonej przez Episkopat Polski mieli czas na wspólną modlitwę, wzajemne poznanie się i wycieczki w góry. Nie zabrakło także rozgrywek sportowych czy zabaw na basenie. Nieodłącznym elementem każdego wakacyjnego obozu był tzw. kwadrans z Janem Pawłem. Były to rozważania słów papieża Polaka, które wypowiadał do młodych. W tym roku były to homilie wygłoszone 30 lat temu podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, "która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady". Jego zdaniem tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą". Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być "decyzją rodzica".

CZYTAJ DALEJ

O niemieckiej zbrodni

2024-03-29 15:23

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym pt. „Wokół niemieckiej zbrodni na rodzinie Ulmów z Markowej oraz pomocy Żydom przez Polaków. Spojrzenie różnych perspektyw”. Spotkanie odbędzie się w 25 marca o godz. 17 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” ul. Warszawska 5 w Kielcach. 24 marca 1944 roku niemieckie formacje policyjne złożone z żandarmów i policji granatowej z Łańcuta przybyły do zabudowań rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów zamieszkujących Markową w dystrykcie krakowskim. Rodzina ta ukrywała ośmioro Żydów: Saula Goldmana z Łańcuta wraz z czterema synami: Baruch, Joachim, Mechel i Mojżesz oraz dwóch ich krewnych z domu Goldman – Gołdy Grünfeld i jej siostry Lei Didner z córką Reszlą. W myśl niemieckiego prawa okupacyjnego małżeństwo

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję