Reklama

Łódzkie spotkania opłatkowe (CZ. 1)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okres bożonarodzeniowy skłania wiele środowisk do organizowania spotkań wigilijnych i koncertów o charakterze charytatywnym. W tym czasie w sposób szczególny myśli się o osobach ubogich, chorych, samotnych. Ogarnięcie ich opieką daje nadzieję na poprawę losu i poczucie, że nie są osamotnieni, że wokół nich są ludzie o wielkich sercach, gotowi pomóc i wesprzeć w trudnych chwilach. W kolejnych numerach „Niedzieli Łódzkiej” będziemy prezentować ten łańcuch gorących serc

W służbie prawdy

W siedzibie Łódzkiego Ośrodka Telewizji Polskiej odbyło się spotkanie wigilijne z abp. Władysławem Ziółkiem. Metropolitę łódzkiego, członków Rady Programowej, pracowników i współpracowników oraz zaproszonych gości powitał p.o. dyrektora telewizji Dariusz Struszczak. Delegacja harcerzy przekazała na jego ręce światło z Groty Narodzenia Chrystusa z Betlejem. Hm. Ewa Grabarczyk życzyła, aby to światło wypełniło serca pokojem, miłością i radością.
Abp Władysław Ziółek zwrócił uwagę, jak ważnym zadaniem jest służba prawdzie. - Służenie prawdzie, pełnej prawdzie, nie tylko wybranym jej rysom, które wzbudzają większe zainteresowanie, jest moralnym zobowiązaniem każdego z nas. Prawda, jeśli jej służymy, służy i nam. Nadaje porządek i trwałość nie tylko naszym relacjom osobistym i rodzinnym, ale także społecznym i międzynarodowym”.
Pasterz Kościoła łódzkiego przypomniał, że przed 15 laty została powołana w łódzkim ośrodku Telewizji Polskiej redakcja programów katolickich. Od początku przewodzi jej ks. kan. Jarosław Nowak, który wraz z osobami współpracującymi prowadzi misję ewangelizowania ziemi łódzkiej.
W życzeniach abp Władysław Ziółek wspomniał słowa Jana Pawła II, że kultura jest tym wszystkim, przez co człowiek staje się bardziej człowiekiem. Pracownikom telewizji życzył, aby ze swojej pracy mieli satysfakcję, że dzięki ich talentom, zaangażowaniu i rzetelnemu warsztatowi drugi człowiek, odbierając telewizję, może stawać się człowiekiem bardziej uczciwym, solidarnym, otwartym na potrzeby innych i bliższym Panu Bogu.
Następnie dzielono się opłatkiem, składano życzenia i w miłej atmosferze spożywano wigilijne potrawy.
(Jadwiga Kamińska)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Miejsce nadziei

Programem słowno-muzycznym w wykonaniu aktorki Grażyny Suchockiej, niewidomej piosenkarki Wiesławy Stolarczyk i konferansjera Janusza Gusta rozpoczęło się spotkanie wigilijne w stowarzyszeniu charytatywnym Inicjatywa Rozsądnych Polaków. Przy zastawionych potrawami wigilijnymi, słodyczami i owocami stołach zasiedli członkowie stowarzyszenia, wolontariusze i zaproszeni goście. Przybyłych powitała prezes Danuta Majdańska.
Fragment Pisma Świętego o narodzeniu Chrystusa odczytał ks. kan. Paweł Sudowski, proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego. - Niech takie miejsca będą miejscami nadziei dla wszystkich tych, którzy będą tutaj przychodzili, będą korzystali z mądrości, zaradności, gotowości służby i wychodzenia naprzeciw tym, którzy potrzebują wsparcia, pokoju serca, radości duszy - życzył uczestnikom spotkania Ksiądz Kanonik. - Niech Boża Dziecina błogosławi Wam, abyście na drogach codzienności swojego życia odnajdywali jak najwięcej życzliwych ludzi.
Stowarzyszenie Inicjatywa RP organizuje pomoc żywnościową dla ponad 3 tys. najuboższych łodzian. Przy Stowarzyszeniu działa także Wolontariat Artystyczny prowadzony przez Janusza Gusta. Łódzcy artyści występują w programach organizowanych dla podopiecznych i członków organizacji.
- Działalność Stowarzyszenia na tak wielką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ludzi o wrażliwym sercu - mówi prezes Danuta Majdańska. To dzięki takim ludziom jak Wojciech Bąk, właściciel firmy Spedimex można było dostarczyć w 2010 r. ponad 200 ton żywności najuboższym mieszkańcom naszego miasta.
Spotkanie było nie tylko okazją do podzielenia się opłatkiem i wzajemnej wymiany życzeń, ale także wspólnego kolędowania z Jadwigą Paduch i Wiesławą Stolarczyk.
(Jadwiga Kamińska)

Reklama

Oaza dobra i życzliwości

Kolędą „Judzka kraina” w wykonaniu Stefanii Głowackiej rozpoczęła się wigilia w Domu Dziennego Pobytu „Nasza Przystań” przy ul. Piotrkowskiej 203/205.
- Człowiek, który ma bogate serce, to jest człowiek szczęśliwy. Życzę Wam, abyście nie czuli się osamotnieni. Pamiętajcie, że przy każdym z nas jest Bóg, najlepszy Ojciec. Niech ten dobry Bóg znajdzie miejsce w Waszych sercach, byście zawsze mieli czas i uśmiech dla swojego sąsiada, który tak samo cierpi i przeżywa, ale cieszy się tą wspólnotą - tak mówił do uczestników wigilii ks. Ryszard Szmist z parafii archikatedralnej.
Ks. Szmista, dyrektor MOPS Elżbietę Jaszczak, Stanisława Maciejewskiego - dyrektora okręgu łódzkiego PCK, Marka Wasiaka - kierownika filii MOPS Łódź-Śródmieście, Marka Kamińskiego - wiceprzewodniczącego Rady Osiedla Katedralna powitała Maria Piechota - kierownik DDP, która już po raz trzydziesty zorganizowała wigilię dla swoich podopiecznych. - W dzisiejszych czasach, kiedy rozpadają się więzi międzyludzkie, takie miejsca, oazy dobra i życzliwości, pomagają ludziom samotnym odnaleźć nową drogę życia - mówiła pani kierownik. - Przebywający w „Naszej Przystani” mogą liczyć na życzliwość i wsparcie Rady Osiedla Katedralna, która organizuje dla nich m.in. Dzień Seniora, wieczory pieśni patriotycznej, wycieczki. Po przełamaniu się opłatkiem i złożeniu życzeń spotkanie przy wigilijnym stole zastawionym tradycyjnymi potrawami przebiegało w ciepłej, rodzinnej atmosferze.
Na zakończenie każdy pensjonariusz otrzymał świąteczną paczkę, która jest świadectwem, że wiele jest życzliwych serc pamiętających o tych osobach słabszych, potrzebujących wsparcia.
(Jadwiga Kamińska)

Reklama

Podzielili się opłatkiem

Metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, pracownicy Centrum Służby Rodzinie z dyrektorem ks. prał. Stanisławem Kaniewskim, siostry antonianki prowadzące Dom Samotnej Matki, wolontariusze, samorządowcy, przedstawiciele instytucji związanych z wojewodą, prezydentem i marszałkiem województwa przełamali się opłatkiem na przedświątecznym spotkaniu w CSR w Łodzi. Były serdeczne życzenia i podziękowania dla tych, którzy pomagają łódzkim rodzinom. Wyrażano też nadzieję, że dokończenie budowy nowego DSM przebiegnie tak sprawnie jak do tej pory.
Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że wznoszony dom i cała działalność CSR jest wyrazem troski o życie najsłabszych i bezbronnych, ich matek i rodzin nie tylko ze strony Kościoła łódzkiego, ale także administracji rządowej, samorządowej i mieszkańców Łodzi, którzy od początku otwierają swoje serca i okazują życzliwość dla projektu realizowanego przez Centrum. Ks. prał. Stanisław Kaniewski podziękował współpracującym instytucjom i organizacjom za pomoc i wsparcie. Przypomniał, że sukcesywnie wznoszony jest największy w Polsce dom przeznaczony dla samotnych matek i kobiet w ciąży pozbawionych opieki rodziny. Jego budowa ma się zakończyć już w grudniu 2011 r. Projekt współfinansowany jest przez UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Dotacja pokrywa 85 proc. kosztów pierwszego etapu inwestycji. Pozostałe środki pochodzą z darowizn i 1proc. na Fundację Służby Rodzinie „Nadzieja”.
Dom ma być skromny, ale nowoczesny, mogący przyjąć jednorazowo 30 kobiet i tyle samo dzieci. Do ich dyspozycji będą pojedyncze pokoje z węzłami sanitarnymi. Powstały 19 lat temu, na mocy dekretu ordynariusza diecezji łódzkiej abp. Władysława Ziółka Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej przy ul. Nowe Sady jest w fatalnym stanie i wymaga gruntownego i drogiego remontu. Dotychczas przyjął 900 matek i dzieci.
(Anna Skopińska)

Spotkanie w szpitalu bonifratrów

W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia personel i pacjenci szpitala im. św. Jana Bożego w Łodzi, pracownicy i współpracownicy konwentu bonifratrów, apteki i przychodni ziołoleczniczej, stacji opieki środowiskowej i poradni rehabilitacyjnej oraz bracia posługujący w Łodzi spotkali się na symbolicznej wieczerzy i podzielili opłatkiem.
Życzenia poprzedziła Msza św. w szpitalnej kaplicy -sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, sprawowana przez kapelana szpitala o. Alberta Dorociaka i przeora konwentu br. Pawła Kulkę. Potem były uściski, serdeczne słowa i gesty - tych, którzy ratują ludzkie życie i zdrowie, z osobami, które z ich pomocy korzystają.
Pracownicy szpitala i konwentu do świąt Narodzenia Pana Jezusa przygotowywali się poprzez uczestnictwo w rekolekcjach. W ten sposób nie tylko przygotowali siebie i swoje serca na przyjęcie Pana, ale także kolejny raz poprzez modlitwę umocnili wspólnotę, tak by każdy korzystający z opieki, porady i pomocy dzieł łódzkich bonifratrów czuł przesłanie św. Jana Bożego, że „miłość zwycięża cierpienie”.
(Anna Skopińska)

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję