Reklama

„Niedziela” pielgrzymuje na Jasną Górę

W dniach 17-18 września odbyła 14. pielgrzymka pracowników „Niedzieli”, czytelników i przyjaciół tygodnika. Modlitewna część miała miejsce w Bazylice Jasnogórskiej, a spotkania trwały w redakcyjnej auli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trzecią sobotę września każdego roku pracownicy, czytelnicy i przyjaciele Tygodnika Katolickiego „Niedziela” pielgrzymują na Jasną Górę. Tegoroczne modlitewne spotkanie przed Cudownym Obliczem Częstochowskiej Pani i Królowej, która jest nie tylko Matką, lecz także Pierwszą i Główną Redaktorką, miało miejsce 18 września, w przeddzień Niedzieli Środków Społecznego Przekazu, i przebiegało pod hasłem: „Ku chwale ołtarzy. Przed beatyfikacją sługi Bożego Jana Pawła II”. Pielgrzymi powierzali Maryi tajemnice serc, szukali u Niej rady i pomocy. Dlatego zebrali się w Bazylice Jasnogórskiej na koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem i z homilią bp. Antoniego Pacyfika Dydycza - biskupa drohiczyńskiego oraz odmówili Akt Oddania Matce Bożej Wspólnoty i Dzieła „Niedzieli”.
Kolejną część, która miała miejsce w auli redakcji „Niedzieli”, rozpoczął ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”. Ksiądz Infułat wręczył statuetkę „Sursum Corda” ordynariuszowi diecezji drohiczyńskiej bp. Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi, o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi - dyrektorowi Radia Maryja w Toruniu i o. Stanisławowi Piętce OFM Conv., gwardianowi klasztoru ojców franciszkanów w Niepokalanowie, a także dyplomy i medale „Mater Verbi” 2010. Odznaczenia te są przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla dzieła „Niedzieli” oraz pracującym na rzecz ewangelizacji przez media. Z diecezji toruńskiej wyróżniono medalem „Mater Verbi” Helenę Maniakowską z Torunia.
Nawiązaniem do hasła pielgrzymki był wykład pt. „Nowenna ku chwale ołtarzy. Przed beatyfikacją Ojca Świętego Jana Pawła II” wygłoszony przez ks. prał. Jana Droba, prezesa Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Na następny punkt programu z niecierpliwością czekali uczestnicy konkursu „Niedzieli” pod hasłem: „Mój krzyż”, który tego dnia został rozstrzygnięty. Jury przyznało I i II nagrodę oraz 23 równorzędne wyróżnienia. Wśród wyróżnień znajduje się praca „Porzucony krzyż” autorstwa Zofii Sołtys z Grudziądza. Prace konkursowe nagrodzone i wyróżnione ukazały się w wydaniu książkowym. Publikację można zamówić pod adresem: Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, ksiegarnia.niedziela.pl, telefonicznie tel. (34) 365-19-17 lub (34) 369-43-00 oraz pocztą elektroniczną - kolportaz@niedziela.pl.
Program ubogacała muzyka i pieśń. W tym roku wystąpiła krakowska śpiewaczka Ewa Warta-Śmietana. Doroczne spotkanie zakończył wspólny posiłek w siedzibie redakcji.
Na zakończenie warto dodać, że sobotnie spotkanie poprzedziły warsztaty, które odbyły się w piątek w auli redakcji. Zgromadziły one dyrektorów katolickich rozgłośni radiowych i pracowników redakcji lokalnych. Przemyślenia na temat Kościoła, dzieła ewangelizacji, bieżącej sytuacji na rynku mediów, problemów Ojczyzny i ważnych zjawisk, jakie dzieją się w kraju rozpoczął wykład bp. Adama Lepy, biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej. W dyskusji zaproponowano m.in. utworzenie wspólnej bazy katolickich programów radiowych oraz pomoc.

Reklama

Porzucony krzyż

Działo się to w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W dni powszednie uczęszczałam na Mszę św. poranną do kościoła Księży Marianów w Grudziądzu. Przez kilka dni intrygował mnie krzyż oparty o ścianę na bocznym ołtarzu; obok karteczka z ręcznie napisanym tekstem: „Porzucony krzyż”. Zapytałam pana Bronka, zakrystiana, co to ma znaczyć. Uzyskałam odpowiedź, że ten krzyż ktoś podrzucił na terenie przykościelnym. Zrobiło mi się przykro. Zapytałam więc, czy mogę go zabrać, i uzyskałam zgodę. Drzewo krzyża było mocno zniszczone, wizerunek Chrystusa również. Postanowiłam poprosić znajomego dekoratora, aby całość odrestaurował z myślą, że ten symbol naszej wiary podaruję mojej córce do uzyskanego przez Opatrzność Bożą mieszkania. Córka z mężem i trzyletnim synkiem mieszkali wtedy kątem u teściów, w maleńkim spółdzielczym pokoiku w Poznaniu. W drodze było drugie dziecko. Perspektywa własnego mieszkania w dużym mieście to było wtedy kilkanaście lat oczekiwania. O aborcji w ogóle nie było mowy. Jak to jednak działa Opatrzność Boża, do której i matka zwracała się o pomoc.
W Poznaniu na Starym Mieście mieszkał 80-letni emerytowany wojskowy, inwalida poruszający się na wózku. Był bezdzietnym wdowcem. W wyniku zdarzenia losowego znalazł się pewnego dnia bez opieki. Zaprzyjaźniony był z matką mojego grudziądzkiego zięcia, która studiując w Poznaniu, mieszkała u tych państwa. Serce nakazywało jej okazać wdzięczność wujkowi (tak go nazywała) w sytuacji, w której się znalazł. Poleciła więc temu panu rodzinę mojej córki, poręczając ich uczciwość. Te dwie „strony” przecież się nie znały. Ale wszystko dobrze się zakończyło. Moja córka jest dyplomowaną pielęgniarką, więc nie było przeszkód, aby została zawarta prawna umowa o opiekę nad samotnym panem w zamian za mieszkanie.
Moje dzieci uczciwie opiekowały się starszym panem, nawiązała się między nimi przyjaźń, moi dwaj wnukowie wnosili do pokoju „wujka” swoje dziecięce szczebioty, a on miał im wiele do opowiadania ze swojego długiego życia. Zmarł przy końcu lat osiemdziesiątych; pogrzeb, dbałość o grób i pamięć modlitewną za „wujka” i jego żonę należą w dalszym ciągu do moich dzieci. A w ich mieszkaniu, na honorowym miejscu wisi ten porzucony, odnowiony, poświęcony na nowo krzyż.
PS Modliłam się za tych, którzy ten krzyż porzucili.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zofia Sołtys

Helena Maniakowska

Współpracuje z „Głosem z Torunia” od początku istnienia, czyli od 1994 r. Sama o sobie mówi, że jest „babcią redakcyjną”. Każdy, kto spotkał się z nią, pamięta jej uśmiech, życzliwość i jasne widzenie świata. A źródłem takiej postawy jest żarliwa wiara i modlitwa. Współpracownicy podkreślają jej radość, zaangażowanie w życie redakcji i interesowanie się wydarzeniami związanymi z funkcjonowaniem tygodnika oraz pracownikami.
Pani Helena z gorliwością realizuje zadania zlecone przez redaktora odpowiedzialnego. W kręgu tematów, które chętnie podejmuje na łamach „Głosu z Torunia”, są m.in. losy ludzi zesłanych na Sybir oraz koleje życia wybitnych postaci nauki i sztuki. Oprócz zadań zleconych poszukuje tematów godnych prezentacji w tygodniku. Dociera do ciekawych osób, rozmawia z nimi i ich historię czy pasję przedstawia czytelnikom. Nie ma znaczenia czas i miejsce, bo pani Helena nawet na wakacjach pisze artykuły i wysyła je do redakcji, a tematy - jak sama mówi - „po prostu same wchodzą jej w ręce”.
Zaangażowanie w sprawy redakcji, a także dobro i radość zostały zauważone i docenione, ponieważ Helena Maniakowska jest laureatką medalu „Mater Verbi” 2010.
pb

Zofia Sołtys

Laureatka wyróżnienia w konkursie „Niedzieli” nt. „Mój krzyż”, związana z Klubem Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu, ewangelizuje przez media, czyta „Niedzielę” i przekazuje ją kolejnym osobom. Zdecydowała się na udział w konkursie, by podzielić się historią porzuconego krucyfiksu, który teraz odnowiony i poświęcony wisi na honorowym miejscu. Ta opowieść jest świadectwem wiary, miłości i działania Opatrzności Bożej. Stanowi również odpowiedź na wezwanie Jezusa: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż i niech Mnie naśladuje” (Łk 9, 23).
„Krzyż to moje dobro” - mówi pani Zofia - i podkreśla: „Modliłam się za tych, którzy ten krzyż porzucili”. Umiłowanie Boga i bliźnich oraz otwartość na świat i ludzi sprawiają, że pani Zofia ma wielu przyjaciół. Jej serdeczność, życzliwość i radość są znakiem pójścia za Chrystusem, który jest drogą, prawdą i życiem.
pb

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27

[ TEMATY ]

św. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Swoje intencje do tej nowenny można dołączyć na stronie: papczynski.pl.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

[ TEMATY ]

alkohol

bp Bronakowski

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Bp Bronakowski wskazuje na brak konsekwencji oraz nierespektowanie wyników badań naukowych dotyczących uzależnień, zwłaszcza alkoholowych. Apeluje także: “Przeznaczajmy pieniądze na to, co nas wzmacnia i rozwija, a nie na alkohol - środek psychoaktywny, który niszczy nasze rodziny, zdrowie, pomyślność, który tak często zabija”.

CZYTAJ DALEJ

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Pochód rozpoczął się przy Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych przy ul. Kopernika. Wzięło w nim udział wiele dzieci i młodzieży w pobliskich szkół, a także osoby związane z MSPDION na czele z Alicją Szatkowską, która od ponad 30 lat pełni funkcję prezesa MSPDION wspierając swoją działalnością osoby niepełnosprawne. Obecny był także europoseł Jarosław Duda, Ewelina Lisowska, piosenkarka i ambasadorka MSPDION, Paweł Parus, dotychczasowy pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Biały, wójt Gminy Krośnice, a cały pochód prowadził Wojciech Piskozub, burmistrz-elekt miasta i gminy Milicz.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję