Reklama

Niedziela w Warszawie

Kard. Nycz do katechetów: pełnicie wielką służbę

Pełnicie wielką służbę. Potrzeba modlitwy o powołania do bycia katechetą – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św., która rozpoczęła odprawę katechetów świeckich i sióstr zakonnych uczących religii w archidiecezji warszawskiej. Ze względu na sytuację epidemiczną spotkanie to po raz pierwszy odbyło się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W podobnym spotkaniu uczestniczyli również dziś księża - proboszczowie odpowiedzialni za katechezę na terenie parafii oraz duchowni uczący religii w szkołach.

[ TEMATY ]

Warszawa

katecheci

kard. Kazimierz Nycz

Episkopat.news

Kard. Nycz w słowie skierowanym do katechetów w czasie Mszy św. a także na początku spotkania, podkreślił doniosłość ich pracy. Zwrócił uwagę, że katecheza w szkole jest dla Kościoła szczególną szansą na kontakt z młodzieżą – Pandemia uświadomiła nam, że gdy tracimy kontakt z uczniami poprzez szkołę, tracimy kontakt z młodym pokoleniem – powiedział. Ubolewał też, że katechetów jest coraz mniej i prosił o modlitwę w intencji powołań do tego zawodu.

Na początku odprawy kard. Nycz wręczył katechetom dyplomy z okazji 25-lecia pracy katechetycznej.

Reklama

Następnie ks. dr Tomasz Kopiczko i dr Aneta Rayzacher-Majewska z UKSW wygłosili wykład pt. „Katecheta zdalny – katecheta zdolny”.

Ks. dr Kopiczko zwrócił uwagę, że za pierwszego katechetę zdalnego można uznać św. Pawła, który pisał listy do zakładanych przez siebie wspólnot. Podkreślił, że warunki nauczania zdalnego mogą utrudniać przekaz treści wiary a zwłaszcza pewne doświadczenia związane z wiarą. Jako przykład podał ograniczone możliwości wspólnej modlitwy przed ekranem komputera czy też brak poczucia sacrum w takiej sytuacji. Zaznaczył jednak, że nawet w systemie nauczania zdalnego można mieć poczucie bycia razem – wiele zależy od podejścia nauczyciela, zaangażowania i dyspozycyjności wobec uczniów.

Podkreślił, że katecheta nie musi przygotowywać absolutnie sam wszystkich materiałów, lecz powinny mieć one przynajmniej w pewnym stopniu charakter osobisty, spersonalizowany – dobrze, by było przygotowane pod kątem konkretnych uczniów. Zaznaczył też, że przygotowując materiały warto uświadomić sobie, ile faktycznie czasu zabierze uczniom zapoznanie się z nimi – Lepiej zostawić ich z lekkim niedosytem niż z przesytem i zmęczeniem – powiedział.

Reklama

Zwrócił też uwagę na wartość zaangażowania rodziców. Nawiązując do doświadczeń przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej prowadzonego w czasie pandemii na warszawskiej Chomiczówce, które polegały w istocie na przygotowaniu odpowiednich materiałów dla rodziców, podkreślił, że efekt tego przygotowania okazał się nie gorszy od tego, jaki uzyskiwano w poprzednich latach.

Dr Aneta Rayzacher-Majewska przypomniała, z jakimi praktycznymi trudnościami zmagać się musieli prowadzący zdalne zajęcia katecheci. Zaprezentowała tez szereg praktycznych wskazówek, które mogą takie nauczanie ułatwić. To m.in. elastyczność, umiejętność skracania i łączenia pewnych tematów a także kontakt z innymi nauczycielami, po to, by np. nie zadawać pracy na ten sam termin, na który trzeba przygotować zadanie z innych przedmiotów. Przestrzegła też przed wysyłaniem klasie materiałów nie do końca sprawdzonych. – Może się zdarzyć, że film zaczyna się pobożnie a kończy w inny sposób – powiedziała.

Podkreśliła też, że zdalne nauczanie, choć jest wymagające i pozostaje wyzwaniem na wielu płaszczyznach, uzdolniło katechetów do wielu rzeczy i pozwoliło odkryć liczne talenty. Zaznaczyła też, że może być ono być szansą nie tylko jako nowa forma nawiązywania kontaktu z uczniami ale również jako droga rozwoju zawodowego.

Głos zabrał także m.in. ks. Aleksander Seniuk, rektor kościoła ss. wizytek, który zachęcał do zapoznania się z najnowszym filmem o ks. Janie Zieji, a także z innymi materiałami dotyczącymi tej szczególnej postaci.

Ks. Kamil Falkowski, diecezjalny asystent KSM, zaprosił katechetów do współpracy przy budowie lokalnych struktur tej organizacji.

2020-08-29 20:12

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa będzie miała sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

Adrian Grycuk/pl.wikipedia.org

Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie

Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie

W najbliższy piątek w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa bp warszawsko-praski bp Romuald Kamiński podniesie do rangi sanktuarium bazylikę mniejszą Najświętszego Serca Jezusowego, którą opiekują się salezjanie. Uroczystość odbędzie się o godz. 19 w czasie nawiedzenia kopii Jasnogórskiego Wizerunku.

– Będzie to dla nas wielkie święto, podczas którego przybywająca do nas w cudownym wizerunku Matka Zbawiciela, niejako zawierzy nas wszystkich Sercu swojego Umiłowanego Syna, którego kult liczy tu już prawie sto lat – powiedział proboszcz parafii ks. Edmund Modzelewski SDB.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

2021-09-27 23:36

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Podczas Eucharystii 27 września młodzież parafii przyjęła sakrament bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego. Metropolita wrocławski poświęcił też unikatowe organy hybrydowe. To drugie tego typu organy w Polsce oddane do użytku.

W homilii abp Kupny nawiązał do obu wydarzeń. Mówiąc o poświęceniu instrumentu podkreślił, jest jest on jak żaden inny związany z liturgią. – Żeby zagrać symfonię, nie wystarczy jeden instrument, potrzebna jest orkiestra. I co ciekawe – każdy z instrumentów ma do wykonania inną partię. Można powiedzieć, że każdy z nich po odłączeniu od pozostałych niewiele znaczy. Ma swoją wartość wtedy, gdy jest we współbrzmieniu z pozostałymi. Razem dopiero tworzą symfonię. Przywołuję to porównanie w kontekście wydarzenia, które dziś przeżywamy w Waszej parafii. Jest to właśnie poświęcenie instrumentu organowego. Ma on służyć tej wspólnocie, ma pomagać w modlitwie. Jest on również znakiem jedności. Jest to znak tego, co my w tym kościele tworzymy – mówił ksiądz arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję