Reklama

Nie kłaniać się okolicznościom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W duchu wynagradzającym za zniewagę krzyża Chrystusowego oraz w duchu wdzięczności za obecność Ikony Jasnogórskiej w dziejach miasta i Kościoła 25 sierpnia po południu odbyła się procesja maryjna ulicami Częstochowy w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

Dziękujemy wraz z Maryją

Wierni przeszli z archikatedry Świętej Rodziny do sanktuarium na Jasnej Górze. Procesji przewodniczyli bp Jan Wątroba biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej oraz abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, a udział wzięli m.in. kapituła archikatedralna, przedstawiciele Jasnej Góry, z o. Izydorem Matuszewskim generałem paulinów i o. Romanem Majewskim przeorem Jasnej Góry oraz władze miasta, na czele z Piotrem Kurpiosem pełniącym funkcję prezydenta Częstochowy.
W procesji wzięła udział duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
Procesję poprzedziły uroczyste Nieszpory Maryjne w archikatedrze, podczas których w homilii bp Jan Wątroba przypomniał o postawie wdzięczności wobec Boga Ojca i Maryi. - Wdzięczność to rytm chrześcijańskiego serca. Cała Ewangelia jest wielką pieśnią dziękczynienia - mówił bp Jan Wątroba.
Hierarcha zaapelował do wiernych o postawę wdzięczności w duchu Maryi. - Chcemy to czynić tak jak czyni to Maryja. Ona uczy nas, że modlitwa autentycznie przeżywana jest odnajdywaniem siebie przed Bogiem, odkrywaniem prawdy o sobie. Maryja żyła w świecie dziękczynienia - przypomniał bp Wątroba.
Następnie w procesji na Jasną Górę wierni modlili się tajemnicami bolesnymi Różańca świętego wynagradzając za zniewagę krzyża Chrystusowego w Polsce. - Biczowanie Jezusa nie skończyło się w rzymskich kazamatach. Jezus jest biczowany w gazetach, radiu i telewizji. Jezus cierpi, bo ludzie odrzucają Prawo Boże, wyśmiewają wiarę, odrzucają krzyż, odrzucają Boga, Kościół i wybierają sekty, wróżbiarstwo, bogactwo, rynek i pieniądze - mówił w rozważaniu różańcowym ks. prof. Kazimierz Szymonik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Trzeba byśmy kochali krzyż

Po procesji wieczornej Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Kaszak z Sosnowca a homilię wygłosił bp Henryk Tomasik ordynariusz diecezji radomskiej.
„Człowiek współczesny chce wszystko przegłosować, i przegłosowuje Boże prawo niestety, na naszych oczach dokonuje się przegłosowywanie Bożego prawa dotyczącego rodziny, małżeństwa, człowieka przed narodzeniem, dokonuje się przegłosowanie dnia świętego, na naszych oczach, a niekiedy przy naszym udziale” - wołał bp Tomasik. - Musimy sobie postawić wymagania tak, aby być chrześcijaninem nie tylko dlatego, że zostałem ochrzczony, aby być chrześcijaninem każdego dnia, w każdej sytuacji - kontynuował kaznodzieja.
W rozważaniu Apelu Jasnogórskiego abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski wołał o wierność krzyżowi. - Trzeba byśmy kochali krzyż, byśmy za krzyż umierali, byśmy byli mu wierni - zaapelował.

Tu zawsze byliśmy wolni

Dzisiaj modlimy się o poszanowanie godności każdego człowieka, o poszanowanie świętości krzyża, mówił rozpoczynając uroczystą liturgię Mszy św. abp Józef Kowalczyk prymas Polski, który przewodniczył 26 sierpnia Eucharystii na Jasnej Górze z racji Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.
Na początku Mszy św. wszystkich pielgrzymów i wiernych uczestniczących w uroczystościach jasnogórskich powitał o. Izydor Matuszewski generał zakonu paulinów. - Modlimy się o mądrość dla wszystkich Polaków, abyśmy potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród, którego korzenie są osadzone w tradycji krzyża, pod którym stoi nieugięcie Matka i Królowa - mówił o. Izydor Matuszewski.
W uroczystej Sumie wzięło udział blisko 50 tys. wiernych, biskupi polscy na czele z abp. Józefem Michalikiem przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisławem Nowakiem metropolitą częstochowskim. Obecni byli również m.in.: ks. płk Sławomir Żarski administrator diecezji Ordynariatu Polowego; Kapituła Archikatedralna wraz z księżmi infułatami: ks. Marianem Mikołajczykiem, ks. Ireneuszem Skubisiem redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”; Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej na czele z jej rektorem ks. dr. Andrzejem Przybylskim i profesorami; Instytut Teologiczny w Częstochowie z rektorem ks. dr. hab. Marianem Dudą wraz z profesorami uczelni i studentami; delegacja Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy z dziekanem byłym generałem Zakonu o. Janem Nalaskowskim; przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej, władze rządowe i samorządowe; przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na czele z przewodniczącym Ziemowitem Gawskim.
W homilii abp Leszek Sławoj Głódź metropolita gdański wskazał na obecność Maryi w życiu narodu. - Tu zawsze byliśmy wolni. Przed oblicze Czarnej Madonny, przynosiliśmy nasze sprawy: te w wymiarze Kościoła, Państwa, Narodu. To stąd rozlegał się głos Pasterzy Kościoła w Polsce. Także w godzinie zagrożeń dla życia Narodu, jego wolności i chrześcijańskiej tożsamości - mówił abp Głódź.
Hierarcha wiele miejsca poświęcił sytuacji Kościoła w Polsce za czasów PRL-u i Kościoła w Polsce po 1989 r. Przypomniał słowa Cypriana Kamila Norwida „Nie trzeba kłaniać się okolicznościom, a Prawdom kazać, by stały za drzwiami”. - I nie kłaniał się Kościół polski okolicznościom, i nie uprawiał strategii przetrwania za wszelką cenę - mówił kaznodzieja.
Metropolita Gdański zwrócił się z apelem do ludzi mediów. - Pokażcie jak funkcjonował Kościół katakumbowy w wojsku polskim w okresie PRL-u. Pokażcie jak były wówczas zamknięte bramy wojska, drzwi szpitali i szkół dla kapłanów i Kościoła - zaapelował abp Głódź.
Kaznodzieja przypomniał także bł. ks. Jerzego Popiełuszkę jako „duchowego patrona „Solidarności”, kapłana, który był ofiarą za wiarę i ofiarą okrutnej zbrodni.
Kaznodzieja odniósł się do tragedii smoleńskiej i sprawy krzyża przed Pałacem Prezydenckim. - Ileż polskich serc jest wciąż nią poruszonych! Ile wciąż ta tragedia niesie pytań, wątpliwości... Objawiła się wtedy, w dniach żałoby, wielka godność i jedność. W wielu sercach obudziło się przekonanie, że ta tragedia stanie się swoistym dzwonem na trwogę. Wiele odmieni w polskim życiu publicznym, że usunie z niego język agresji, potwarzy, kalumnii. Do dziś nie padło słowo «przepraszam» wobec tragicznie zmarłego Prezydenta, z którego szydzono i kpiono, upokarzano i pogardzano. Czy dlatego, że kochał Polskę, chciał, aby zajęła miejsce godne wśród narodów Europy, pozostała wierna swojej chrześcijańskiej tożsamości? - pytał abp Głódź.
Mówiąc o sytuacji przed Pałacem Prezydenckim, Metropolita Gdański podkreślił: „Nie należy Pasterzy Kościoła czynić odpowiedzialnymi za wyjście z tej sytuacji. I nie wolno biskupów brać za parawan, a krzyża traktować jako zakładnika. Trzeba słuchać głosu Narodu, serca Narodu, i sumienia Narodu!”. Po homilii abp Józef Kowalczyk prymas Polski odnowił wraz z biskupami i wiernymi Śluby Jasnogórskie.
Wieczorem 26 sierpnia Mszy św. w intencji Częstochowy, wieńczącej uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, przewodniczył tradycyjnie abp Stanisław Nowak.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

[ TEMATY ]

LGBT

Kosowo

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

"Kosowo dołoży wszelkich starań, aby wkrótce stać się drugim po Czarnogórze krajem Bałkanów Zachodnich, który gwarantuje swoim obywatelom prawo do związków partnerskich osób tej samej płci. Będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć (ten cel) w najbliższej przyszłości" - powiedział Kurti, dodając, że do zmiany w kosowskim prawie może dojść już w maju.

CZYTAJ DALEJ

Włochy/Papież w Wenecji: wizyta w więzieniu dla kobiet, spotkanie z młodzieżą i Msza św.

2024-04-28 07:12

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek spędzi niedzielę w Wenecji. Odwiedzi więzienie dla kobiet, gdzie znajduje się też pawilon Stolicy Apostolskiej na Biennale Sztuki. Papież przybędzie tuż po wejściu w życie systemu rejestracji wizyt w mieście i opłaty 5 euro, jeśli nie zostaje się na nocleg. Za wstęp zapłaci około 9 tysięcy wiernych.

Podróż Franciszka do miasta nad laguną rozpoczyna się wcześnie rano. Po odlocie śmigłowcem z Watykanu o 6.30 przybędzie do Wenecji około godziny 8.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Wenecji: Młody człowieku - wstań i idź!

2024-04-28 10:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

"Młody człowieku, który chcesz wziąć w ręce swe życie, wstań! Otwórz swoje serce przed Bogiem, podziękuj Mu, przyjmij piękno, którym jesteś; zakochaj się w swoim życiu. A potem idź! Wyjdź, idź z innymi, szukaj samotnych, nadaj barwy światu swoją kreatywnością, pomaluj drogi życia Ewangelią. Wstań i idź" - wezwał Franciszek podczas spotkania z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute w Wenecji. Papież zachęcił: "Weź życie w swoje ręce, zaangażuj się; wyłącz telewizor i otwórz Ewangelię; zostaw telefon komórkowy i spotkaj się z osobami!

Franciszek zachęcił młodych do dzielenia się doświadczeniami, które są tak piękne, że nie można ich zatrzymać dla siebie. "Jesteśmy tu dzisiaj właśnie po to: aby na nowo odkryć w Panu piękno, którym jesteśmy i by radować się w imię Jezusa, Boga młodego, który miłuje młodych i który zawsze zaskakuje" - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję