Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości na legnickim Zakaczawiu

Patrząc na kalendarz i przeglądając kolejne dni miesiąca sierpnia, wspominamy wiele ważnych i świętych osób. Obok św. Augustyna, św. Moniki czy św. Bartłomieja, w tym miesiącu przypada także liturgiczne wspomnienie św. Jacka.

Monika Łukaszów

Św. Jacek Odrowąż to dominikanin, patron Śląska i apostoł Rusi. Jedna z legnickich parafii, po wojnie w przejętym po ewangelikach kościele na Zakaczawiu, wybrała sobie za patrona właśnie tego świętego z XIII wieku. Od tego czasu, co roku 17 sierpnia, kiedy to wspominamy św. Jacka, legnicka parafia przeżywa swoje święto patronalne.

Na przestrzeni lat, organizacja odpustu przebiegała różnie. Zazwyczaj formuła była bardzo rozbudowana, wzbogacona o imprezy towarzyszące, na czele z wielkim festynem i konkursem w lepieniu pierogów. Jednak tegoroczne obchodu odpustowe z powodu pandemii koronawirusa miały charakter nieco skromniejszy.

Reklama

Parafianie do swojego patronalnego święta, przygotowywali się już na wiele dni przed odpustem. Zaczęli od codziennej modlitwy nowenną do św. Jacka, która rozpoczęła się w dzień wspomnienia św. Dominika, tzn. 8 sierpnia. Podczas nowenny wierni codziennie gromadzili się przy relikwiach św. Jacka, aby dziękować za jego wstawiennictwo i wypraszać potrzebne łaski.

Bezpośrednie przygotowania rozpoczęły się natomiast w Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15.VIII) w dzień śmierci świętego Patrona. Wtedy to rozpoczynają się na Zakaczawiu tzw. Dni św. Jacka, które obchodzone są w dniach od 15 do 17 sierpnia. Mają one na celu przygotowanie do właściwego duchowego przeżycia samego parafialnego święta. W sobotę 15 sierpnia, w dzień śmierci św. Jacka, odprawiane zostało specjalne nabożeństwo ku czci tego świętego, a kolejny dzień poświęcony był modlitwie o uchronienie miasta przed klęskami żywiołowymi.

Sam dzień odpustu, 17 sierpnia, jak zawsze zgromadził wielu wiernych, którzy modlili się przy relikwiach Patrona, polecając mu swoje sprawy. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. prof. Sławomir Stasiak. W Eucharystii uczestniczyli licznie kapłani z Legnicy, siostry zakonne oraz tutejsi wierni, a także goście z sąsiednich parafii. Nie zabrakło również członków stowarzyszeń i ruchów działających na terenie parafii. W wygłoszonej homilii, ks. Stasiak przytaczając kolejne wydarzenia z życia Świętego, mówił o św. Jacku jako przykładzie Polaka i Europejczyka, a także o misji Świętego, która dzisiaj jest naszym zadaniem.

Reklama

- Niczym św. Jacek u zarania dziejów naszej Ojczyzny, dziś i my powinniśmy nabrać odwagi, podnieść czoło głosząc Ewangelię. Powinniśmy nabrać odwagi, bo On, Chrystus przychodzi, aby podnieść na duchu zasmuconych, rozweselić płaczących, Bo to nie nasza moc zdecyduje o tym, jaki kształt będzie miało nasze państwo, jaki kształt będzie miała Europa, ale moc Boga, jeśli tylko wpuścimy Go do naszych domów, do naszego narodu. Wpuścimy Go do Europy. Myślę że te sprawy wszystkim nam leżą na sercu. I to, co możemy najlepszego w życiu w tym momencie zrobić, to być świadkami Ewangelii. Nie zarzewiem konfliktów kłótni i sporów, ale świadkami Ewangelii. Świadkami Jezusa przychodzącego do nas w Eucharystii, jako w uczcie i ofierze. Świadkami królestwa Bożego tak w wymiarze rodzinnym, narodowym jak i europejskim - mówił ks. Stasiak

Na zakończenie Mszy św. na pamiątkę cudu dokonanego przez św. Jacka, poświęcono kłosy zboża. Jak podaje historia, za życia św. Jacka w okolicach Krakowa, przed żniwami spadł obfity grad, tak, że zniszczył wszystko zboże. Lud prosił Jacka o modlitwę do Boga i pomoc w tym wielkim nieszczęściu. Święty modlił się usilnie i następnego ranka, zboże na polach powstało. Od tego czasu na tę pamiątkę w dominikańskich kościołach, 17 sierpnia święci się kłosy pszenicy i rozdaje wiernym.

Uroczystość zakończyło błogosławieństwo relikwiami św. Jacka.

Wato dodać, iż przed kościołem na wszystkich wychodzących ze świątyni czekało ciasto i pierogi, które przygotowały miejscowe gospodynie.

Przypomnijmy, Kościół św. Jacka został wybudowany, jako pomnik cesarza Fryderyka III. Poświęcenia dokonano 9 czerwca 1908 r. w obecności cesarza Wilhelma. W 2002 r. został ogłoszony lokalnym sanktuarium, a w roku 2016, kościół stał się miejscem cudu eucharystycznego. W kościele św. Jacka obydwa się wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu

2020-08-20 21:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 32-33

Fot. Graziako

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

W Kościele od początku wyłaniały się przeciwności i wyzwania, którym należało sprostać. W czasach apostolskich jednym z najważniejszych była odpowiedź na pytanie, czy wyznawcy Jezusa Chrystusa, którzy wywodzą się z pogan, muszą przestrzegać wszystkich przepisów Tory Mojżesza, czyli żyć według zasad religii żydowskiej. Gdyby tak, wtedy istniało niebezpieczeństwo, że chrześcijaństwo nie jest niczym więcej niż jednym z ugrupowań w obrębie judaizmu, co znacznie ograniczałoby jego misyjny charakter oraz ewangelizacyjne sukcesy św. Pawła i innych głosicieli Ewangelii. Kilkanaście lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa apostołowie zebrali się więc w Jerozolimie, by rozstrzygnąć ów dylemat. Wspierani przez Ducha Świętego wypracowali odpowiedź, która niosła wielką nadzieję: chrześcijanie pogańskiego pochodzenia nie muszą się poddawać obrzezaniu, natomiast powinni przestrzegać tych zasad moralnych, które wyraźnie odróżniają ich od pogan.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród ukraiński w jego walce o wolność i godność

2022-05-20 13:58

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

św. Jan Paweł II

Karol Porwich

Papież uczył nas dojrzałej wiary i brania odpowiedzialności za Kościół, za przekazywanie wiary nowemu pokoleniu w coraz bardziej trudnym świecie, często obojętnym wobec Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas XIV Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem. Dwudniowe spotkanie poświęcone jest 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu.

Kard. Dziwisz przypomniał w swoim wystąpieniu, że wizyta Jana Pawła II na Podhalu była całymi latami wyczekiwana przez mieszkańców Zakopanego i Podhala, a także przez samego papieża. Z powodów politycznych mogło do niej dojść dopiero w 19. roku pontyfikatu.

CZYTAJ DALEJ

50 lat parafii w Miłkowicach

2022-05-22 19:48

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz 50 lecia

Miłkowice

ks. Piotr Nowosielski

W dniu 18 maja 2022 r., parafia Niepokalanego Poczęcia w Miłkowicach, obchodziła uroczystości z okazji 50 lecia swojego istnienia.

Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a uczestnikami byli parafianie oraz przybyli goście, a wśród nich przedstawiciele władz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję