Reklama

Soczewka, parafia „Piątej Ewangelii”

Jadąc prawobrzeżną stroną Wisły z Płocka do Włocławka, warto zatrzymać się w Soczewce. „Jest to jedna z młodszych i piękniejszych parafii diecezji płockiej” - mówi proboszcz ks. Janusz Ziarko. Wielu przyjeżdża, aby odpocząć w tym malowniczym zakątku, otoczonym lasami i wodą. Warto przy tej okazji bliżej poznać znaki wiary, historii i kultury, jakie odcisnęły się na tym miejscu i w sercach ludzi

Niedziela płocka 48/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Soczewka powstała w wolnej Polsce. W 1921 r. utworzył ją kard. Aleksander Kakowski, wówczas bowiem te tereny należały do archidiecezji warszawskiej. Po zmianie granic diecezji w 1925 r., obecny kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej konsekrował 23 maja 1927 r. bp Antoni J. Nowowiejski. W 1935 r. młodą parafię odwiedził bp Leon Wetmański. Osobliwą pamiątką tamtego wydarzenia jest drewniany krzyż pierwszych misji parafialnych, poświęcony przez błogosławionego biskupa-męczennika, z racji jubileuszowego Roku Odkupienia. Takich krzyży i figur z Jubileuszu Odkupienia Roku 1933 jest rozsianych bardzo wiele po całej diecezji. Natomiast krzyż jubileuszowy bp. Wetmańskiego można do dziś oglądać - jest przymocowany do murów kościoła w Soczewce.
Na początku wojny, 23 września 1939 r., rozstrzelano pierwszego proboszcza parafii ks. Pawła Kwiatkowskigo. Miejsce jego egzekucji upamiętniono krzyżem, a w 2002 r. z inicjatywy ks. prał. Andrzeja Kondrackiego wzniesiono na tym miejscu pomnik kapłana męczennika. Hitlerowcy aresztowali również następcę ks. Kwiatkowskiego, ks. Józefa Kossakowskiego; kościół zaś na czas okupacji zamknięto. Do Soczewki bardzo często i chętnie przyjeżdżał urodzony tu ks. Stanisław Figielski, znany i ceniony kapłan, późniejszy administrator apostolski, kierujący diecezją płocką po męczeńskiej śmierci abp. Nowowiejskiego w 1941 r.

Żywe znaki wiary

Reklama

„Dziś” parafii to piękny kościół, „który nastraja do modlitwy”, z polichromią wykonaną przez Władysława Drapiewskiego. „Niepowtarzalne w tej malaturze są twarze aniołów - mówi ks. prał. Kondracki. - Pamiętam pewną starszą panią z parafii, która jako młoda dziewczyna pozowała do twarzy jednego z aniołów”. „Turystów fascynuje piękno i urok tego miejsca” - dodaje proboszcz ks. Janusz Ziarko. W kościele można zobaczyć 2 stare konfesjonały, które do Soczewki zostały przewiezione z płockiego kościoła farnego.
Parafię tworzy 260 rodzin, zaś liczba wiernych jest szacowana na ok. 1000 osób. Jak mówi ks. Ziarko, „jest sporo rodzin fantastycznie nastawionych do Pana Boga, do Kościoła, do bliźnich, którym chce się żyć Ewangelią i podejmować niełatwe wyzwania «Nowego czasu»”. W parafii działają: Akcja Katolicka, Koło Biblijne - duchowymi inicjatywami tej grupy są ruch ratowania rodzin i duchowa adopcja dziecka poczętego, koło Dzieci Maryi, koło Caritas, ministranci i lektorzy, 6 kół Żywego Różańca. Duchowym śladem pracy poprzedniego proboszcza ks. Andrzeja Maciejewskiego jest codziennie odmawiany w kościele Różaniec.
Warto zaznaczyć, że w tej niewielkiej parafii co tydzień jest rozprowadzanych 25 egzemplarzy tygodnika katolickiego „Niedziela”. Cechą charakterystyczną są coroczne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. Angażuje się w te wyjazdy ok. 100 osób, a więc 1/10 parafii. Inne inicjatywy to opłatek parafialny, loteria czy „festiwal słodkości”. Od niedawna nabożeństwo Drogi Krzyżowej i procesja Bożego Ciała przechodzą ulicami miejscowości. „Sugestywny i pociągający jest obraz modlitwy wplecionej w piękno lasu i jeziora. Tu lepiej można zrozumieć, że natura i jej piękno są jakby Piątą Ewangelią, którą dał nam Stwórca” - mówi Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejsce, które pięknieje

W Soczewce wiele się dzieje pod względem inicjatyw materialnych. W ostatnich latach, gdy parafią kierowali: ks. prał. Andrzej Kondracki, ks. dr Andrzej Maciejewski i obecnie ks. dr Ziarko, podjęto szereg prac. Oto niektóre z nich: adaptacja budynku gospodarczego na mieszkanie dla Księdza Prałata, budowa pomnika ks. P. Kwiatkowskiego, budowa kaplicy cmentarnej, położenie polbruku w alejach cmentarza i uzupełnienie ogrodzenia wokół niego, wymiana nagłośnienia w kościele i instalacja ogrzewania, wymiana okien na plebanii oraz montaż instalacji alarmowej i przeciwpożarowej w świątyni, wymiana oświetlenia w prezbiterium i kinkietów w nawie kościoła, odnowienie drzwi wejściowych do kościoła i ogrodzenia wokół niego. Te dokonania, jak podkreśla Ksiądz Proboszcz, były możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób z parafii, jak również dzięki dobrej współpracy z władzami gminy w Nowym Duninowie.

Spotkanie z bp. Liberą

Reklama

3 września z parafią Soczewka spotkał się bp Piotr Libera. W szkole podstawowej mówił o wspólnej trosce o wychowanie i kształcenie dzieci. Potem odwiedził starszą i chorą osobę, modlił się na cmentarzu parafialnym, spotkał się z przedstawicielami grup działających w parafii, wieczorem zaś odprawił Mszę św. w intencji parafii. W homilii, nawiązując do początku roku szkolnego, przypomniał słowa bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego: „Kościół, rodzina i szkoła mają tworzyć jedną świątynię, poświęconą chrześcijańskiemu wychowaniu. A w tej świątyni róść powinni ludzie o wielkich charakterach, formowani na wzór Chrystusa”. Mówiąc o dokonaniach duchowych i materialnych parafii, Ksiądz Biskup podkreślił: „Nie miejcie kompleksów. Wielkie odkrycia dokonywały się na uboczu. Na uboczu, w ciszy, otoczeniu piękna przyrody dokonują się wielkie rzeczy Boże”.

Rozmowa z wieloletnim proboszczem ks. prał. Andrzejem Kondrackim

- Przeszło 30 lat pobytu w Soczewce czyni z Księdza Prałata żywą historię tej parafii. Jakie wydarzenie szczególnie utrwaliło się w Księdza pamięci?

- To wielka powódź ze stycznia 1982 r. Były to pierwsze miesiące stanu wojennego, kiedy wszelka komunikacja, telefony i możliwości poruszania się były bardzo utrudnione. Chodziłem wtedy „po kolędzie”. Pamiętam Wisłę skutą lodem, która stała się wówczas wielkim zagrożeniem. Pamiętam niepokój ludzi i ich walkę z żywiołem. Ponieważ kościół i plebania są miejscem najbardziej wzniesionym w całej okolicy, pozostały bezpieczne i niezalane. Na plebanię przyjąłem pewną rodzinę, która w powodzi straciła całe gospodarstwo i dobytek. Mieszkali u mnie przez kilka tygodni. A później przyszły dary i pomoc z Polski i z zagranicy, w której rozdzielaniu parafia uczestniczyła. Był to czas wielkiej pomocy i solidarności.

- 17 lat temu Ksiądz Prałat zaprojektował ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił Mszę św. w czasie pielgrzymki do Płocka. Jakie było przesłanie tego dzieła?

- Najważniejszym motywem dla mnie było ukazanie objawienia tajemnicy Miłosierdzia Bożego w Płocku. Sam Papież był przecież darem miłosierdzia dla nas. W centrum projektu był motyw krzyża i wielki obraz Jezusa Miłosiernego, który dziś można zobaczyć w kościele w parafii pw. św. Józefa w Płocku.

Rozmawiał ks. Włodzimierz Piętka

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Soczewce

Patron parafii i kościoła: Matka Boża Częstochowska
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Leonarda
Dekanat: gostyniński
Miejscowości: Brwilno Dolne, Brwilno n. Wisłą, Kamienny Kopiec, Mościska, Soczewka, Wola Brwileńska
Proboszcz parafii: ks. dr Janusz Ziarko
Na terenie parafii mieszka: ks. prał. Andrzej Kondracki
Zakrystian: Józef Maciejewski
Katechetka: Jolanta Kacprzak
Organista: Grzegorz Ciećwierz
Msze św. w niedzielę: 9, 11, 19 (w okresie wakacji, począwszy od lipca)
Strona internetowa parafii: www.parafiasoczewka.livenet.pl

2008-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga nawrócenia św. Augustyna

Niedziela Ogólnopolska 10/2008, str. 4-5

[ TEMATY ]

św. Augustyn

„Św. Augustyn w celi” (klasztornej), fragm. z kościoła Wszystkich Świętych we Florencji , Sandro Botticelli

„Św. Augustyn w celi” (klasztornej), fragm. z kościoła Wszystkich Świętych
we Florencji , Sandro Botticelli
Benedykt XVI w jednym ze swoich rozważań przytoczył wiernym niezwykłą historię nawrócenia św. Augustyna, którego wspomnienie w Kościele obchodzimy 28 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Kto wybierze nowego papieża? Geografia i demografia Kolegium Kardynałów

2025-04-24 15:15

[ TEMATY ]

demografia

kardynałowie

nowy papież

geografia

kolegium

PAP/EPA

Kardynałowie

Kardynałowie

W obliczu zbliżającego się konklawe warto przyjrzeć się strukturze Kolegium Kardynałów, które będzie odpowiedzialne za wybór następcy papieża Franciszka. Analiza pochodzenia i wieku kardynałów-elektorów może rzucić światło na potencjalne kierunki, w jakich może podążyć Kościół katolicki.

Obecnie Kolegium Kardynałów liczy 252 członków, z czego 135 to kardynałowie-elektorzy, czyli ci, którzy nie ukończyli 80. roku życia i mają prawo uczestniczyć w konklawe. Pochodzą oni z 71 krajów.
CZYTAJ DALEJ

ETPC: Polska złamała konwencję o prawach człowieka, nie rejestrując małżeństwa osób jednej płci

2025-04-24 21:59

[ TEMATY ]

homoseksualizm

ETPCZ

Adobe Stock

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uznał w ogłoszonym w czwartek wyroku, że nie rejestrując zawartego w Wielkiej Brytanii małżeństwa osób tej samej płci, Polska złamała artykuł 8. Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Skargę wniósł obywatel RP Bartholomew Kyle Andersen.

Trybunał w Strasbourgu rozpatrywał sprawę zapoczątkowaną w lutym 2017 r., kiedy to w Urzędzie Stanu Cywilnego w Goszczyszynie w powiecie grójeckim na Mazowszu obywatel Polski Andersen złożył wniosek o rejestrację związku małżeńskiego zawartego w Wielkiej Brytanii z osobą tej samej płci. Po późniejszych odwołaniach decyzję USC podtrzymał wojewoda mazowiecki, a także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W lutym 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił natomiast skargę kasacyjną powoda.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję