Reklama

Zagrali pozytywnie

Sześć wyróżnień oraz nagrodę Biskupa Świdnickiego przyznano siedmiu zespołom i solistom, którzy w sobotę 25 października uczestniczyli w IV Wałbrzyskim Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreślają organizatorzy - Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II”, Urząd Miasta Wałbrzycha, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wałbrzychu i Miejski Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. - pomysł zorganizowania imprezy zrodził się po śmierci papieża Jana Pawła II.
- Chcieliśmy oddać mu hołd, a jednocześnie złączyć w jednym śpiewie grupy, zespoły, schole, chóry, solistów i wszystkich śpiewających z Wałbrzycha i okolic - mówili.
W tym roku w szranki stanęło 25 wykonawców.
- W zeszłym roku w naszej diecezji rozpoczęła się i trwa nadal peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego, dlatego tegorocznym hasłem przeglądu było „Miłosierdzie Boże” - wyjaśnia Marzena Todorowska-Kieć, specjalista ds. Marketingu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.
Imprezie, zorganizowanej po raz czwarty, patronowali - bp Ignacy Dec oraz prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski. Patronem medialnym była redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Do przeglądu mogły zgłaszać się zespoły szkolne, schole, chóry, zespoły instrumentalno-wokalne, osoby w różnym wieku, które zaprezentowały słuchaczom bogaty repertuar. Jedną z pieśni wykonywanych podczas przeglądu była pieśń o tematyce Miłosierdzia Bożego. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie kategorie: schole, zespoły, soliści dziecięcy oraz schole, zespoły, soliści młodzieżowi i dorośli.
- Każdy z uczestników otrzymał płytę CD z zarejestrowanymi utworami, których mogliśmy wysłuchać na ubiegłorocznym przeglądzie oraz okolicznościową plakietkę i dyplom - mówi dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury Jarosław Buzarewicz. - Tegoroczny przegląd również zostanie zarejestrowany. Wydamy kolejną już płytę, utwory zostaną zamieszczone na stronie „Pozytywnego Grania”. To duże wyróżnienie dla zespołów biorących udział w przeglądzie, stąd tak duże zainteresowanie naszą imprezą.
Podczas przeglądu odbyły się konkursy związane tematycznie z peregrynacją Obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji świdnickiej.
„Pozytywne Granie” rozpoczęło się uroczystą Mszą św., której przewodniczył bp Adam Bałabuch.
- Bardzo cieszy mnie widok tylu młodych ludzi, zaangażowanych w chrześcijańskie śpiewanie - mówił Ksiądz Biskup do uczestników przeglądu. - Wierzę, że impreza ta z roku na rok będzie się rozwijać.
Prezentacji zespołów przysłuchiwało się jury, które wyłoniło po trzech najlepszych wykonawców w każdej kategorii. Na zwycięzców czekały okolicznościowe statuetki. Swoje wyróżnienia przyznali także: Prezydent Wałbrzycha i Biskup Świdnicki.
- Mamy małą tremę, ale myślimy, że wszystko pójdzie dobrze - mówiły przed swoim występem dziewczęta z zespołu dziecięcego z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 w Wałbrzychu.
- Zaśpiewamy dwie pieśni: „Nie bój się uwierzyć w cud” oraz „Wyrusz w drogę” - zapowiadali członkowie zespołu „Kamyczki”, działającego przy parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu.
Obu zespołom poszło wyśmienicie - zdobyli wyróżnienia.
Jury postanowiło wyróżnić: zespół „Kamyczki” z parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego, chór „Magnificat” z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, scholę „Exaudimus” z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju, zespół dziecięcy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30, scholę przy parafii Świętych Aniołów Stróżów oraz zespół wokalny „Brzdące” z PSP nr 37. Wyróżnienie biskupa świdnickiego Ignacego Deca otrzymał zespół ze szkoły Sióstr Niepokalanek.
Chór „Magnificat” powstał w styczniu 2005 r. Działalność rozpoczął od przygotowań do Triduum Paschalnego, podczas którego śpiewał razem z zespołem „Engaddi”. Do chóru należą osoby z parafii pw. sw. Franciszka z Asyżu, ale nie tylko. Składa się głównie z kobiet (soprany i alty). Chór śpiewa na ważnych uroczystościach parafialnych, co roku przygotowuje wraz z zespołem „Engaddi”, scholą „Vincentem” i parafianami Triduum Paschalne, zawsze śpiewa podczas procesji Bożego Ciała przy poszczególnych ołtarzach, często śpiewa podczas Mszy św. niedzielnych. Chór zawsze bierze też udział w Wałbrzyskim Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie” - w tym roku występował tam z sukcesem.
Wyróżniona schola „Exaudimus” działa przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju, gdzie proboszczem jest ks. inf. Józef Strugarek. Zespół przygotowany przez Izabelę Brodzińską w czasie przeglądu zaśpiewał piosenkę Mieczysława Szcześniaka „Twoje miłowanie” oraz wykonał „Składankę Alleluja”.
Z nagrody cieszyły się też dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 w Wałbrzychu.
- Zespół 37 „Brzdąców” istnieje już bardzo długo, od ponad 7 lat - mówi opiekun, Agnieszka Serafin. - Mamy bardzo zdolne dzieci. Śpiewają u nas uczniowie z klas IV-VI, spotykamy się regularnie na próbach. Zaraziłam ich moją muzyczną pasją i teraz widać tego efekty.
W czasie przeglądu nagrodę zdobyła również schola przy parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów. Grupa kierowana przez Piotra Kwiatkowskiego wykonała wiązankę piosenek do słów i muzyki ks. Pawła Szerlowskiego oraz pieśń „Miłosierdzie jak słońce”.
- Do występu podchodziłem bez tremy, więcej obaw miały dziewczęta z zespołu - śmieje się Paweł Kobiałko, opiekujący się zespołem „Kamyczki”.
Grupa powstała w 1999 r., najpierw jako schola młodzieżowa. Nazwę „Kamyczki” przyjęła w 2001 r., a od 2004 r. do zespołu dołączyły też dzieci. Obecnie w zespole śpiewa 10-12 osób, najmłodsza wokalistka - Patrycja - ma 10 lat.
- To nasz pierwszy sukces na „Pozytywnym Graniu”, dlatego bardzo się cieszymy - mówi Paweł Kobiałko. - Teraz będziemy chcieli przygotować koncert kolęd w naszym kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego.
Z wyróżnienia dumna jest też Marta Przyślewicz-Chruszcz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 30 w Wałbrzychu.
- W szkole nie mamy regularnego zespołu, skład grupy jest płynny - opowiada. - Najpierw musieliśmy znaleźć dzieci, które będą chciały spotykać się, by uczyć się śpiewu, potem dobrać odpowiedni repertuar. Na przegląd przygotowaliśmy rytmiczne piosenki, zdopingowaliśmy też publiczność do tego, by śpiewała razem z nami refren. To przyniosło efekty.
Furorę podczas przeglądu zrobiły dziewczęta z Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.
- Było nam bardzo miło usłyszeć werdykt jury - mówi s. Anna Jarząbek, dyrektor szkoły. - Reprezentowały nas dwie grupy: dziewczęta z gimnazjum oraz z liceum. Młodsze dopiero zaczynają, a licealistki też po raz pierwszy wystąpiły w tym składzie. Sukces zawdzięczają odrobinie talentu i pracy włożonej w przygotowanie piosenek oraz staraniom opiekuna - Anny Mansfeld. Mieć tak utalentowanego człowieka, który potrafi poprowadzić zespół, to prawdziwy dar Boży.
Tegoroczna edycja przeglądu zakończyła się sukcesem. Jej organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną edycję „Pozytywnego Grania”, w październiku 2009 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: stoimy w obliczu epokowych wyzwań kulturowych

2024-05-13 13:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wezwał do dialogu i szczególnej uwagi dla wszystkich cierpiących z powodu "ubóstwa kulturowego i duchowego" lub wykluczenia w obliczu licznych i decydujących wyzwań kulturowych. Ojciec Święty przyjął w poniedziałek na audiencji Szkołę Paleografii, Dyplomatyki i Archiwistyki założoną przez Leona XIII 140 lat temu oraz Szkołę Bibliotekoznawstwa ustanowiona przez Piusa XI 90 lat temu.

Franciszek pochwalił obie instytucje za ich dobre szkolenie i pracę. „Bardzo ważne jest, aby bibliotekarze i archiwiści Kościoła na całym świecie byli dobrze wyszkoleni”, powiedział, ponieważ jest to "szczególnie ważne w czasach, gdy wiadomości są czasami rozpowszechniane bez weryfikacji i badań", aby profesjonalnie wspierać ludzi w "prawidłowych badaniach w każdych okolicznościach".

CZYTAJ DALEJ

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję