Jak wyjaśnił notariusz i archiwista Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej ks. Czesław Chrząszcz, który pracuje w parafii w Lipniku, dokładna lektura lipnickiej Księgi Chrztów ukazuje zaskakujący kontekst chrztu Karola Wojtyły seniora.
„Wśród aktów metrykalnych z roku 1879 na kilku stronach znalazły się adnotacje dotyczące 46 dzieci, które zostały ochrzczone nie w Lipniku, lecz w sąsiedniej parafii w Białej” – podkreślił i zauważył, że ówczesny proboszcz lipnicki, ks. Jerzy Dyczek, sporządzając wykaz ochrzczonych w roku 1879, umieścił spis dzieci ochrzczonych w kościele w Białej od 24 marca 1877 do 10 sierpnia 1879 r. w dodatku „Appendix baptisatorum Bialae” (dodatek ochrzczonych w Białej).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Przy numerze 43 zanotował fakt chrztu Karola Wojtyły oraz podał imię szafarza tego sakramentu: ks. Stanisława Lachmanna, wikariusza parafii w Białej” – zaznaczył ks. Chrząszcz i wytłumaczył, dlaczego mieszkający na granicy Lipnika i Białej rodzice Karola wybrali bialski kościół, choć należeli do lipnickiej parafii.
„Wśród różnych powodów można domyślić się głównego: w dniu urodzenia Karola (18 lipca) od kilku tygodni kościoła w Lipniku po prostu nie było, spłonął on bowiem w nieco tajemniczych okolicznościach w sam dzień Zielonych Świąt” – wytłumaczył archiwista i podkreślił, że chociaż miejscem chrztu Karola Wojtyły, syna Macieja, był kościół Opatrzności Bożej w Białej, to z całą pewnością od dnia narodzin ojciec papieża należał do parafii w Lipniku – jednej z najstarszych w Polsce południowej.