Reklama

Niedziela Kielecka

Otoczmy osoby niepełnosprawne naszą życzliwością i modlitwą

Dziś, 5 maja przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który ma uwrażliwiać społeczeństwo na ich prawa, godność, potrzeby i obecność wśród nas. Ze względu na pandemię nie odbędzie się przemarsz osób niepełnosprawnych z opiekunami przez ulicę Sienkiewicza i modlitwa w katedrze. Bp Marian Florczyk, który co roku sprawuje do nich Mszę św. w tym dniu, zachęca wszystkich do modlitwy i pamięci o osobach zmagających się z niepełnosprawnością intelektualną.

- Każdego roku wspólnie zasobami chorymi i niepełnosprawnymi, ich rodzicami i opiekunami obchodziliśmy ten dzień. Gromadziliśmy się na modlitwie w katedrze, potem był Marsz i radosny piknik w Parku. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, ma inny charakter. Jednak choć nie możemy być wspólnie, pamiętajmy o tych osobach dziś szczególnie w modlitwie – zachęca ks. bp Marian Florczyk, przyjaciel osób niepełnosprawnych i inicjator spotkań Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Masłowie, którym patronuje św. Jan Paweł II. - Otoczmy ich naszą życzliwością i modlitwą. Pamiętajmy także o rodzicach, opiekunach i wychowawcach, którzy się niemi opiekują na co dzień z miłością i poświęceniem - prosił. Zwrócił również uwagę, że izolacja dla osób niepełnosprawnych, brak możliwości kontaktu z innymi, są dla nich ciężkim doświadczeniem. - Zamknięte są placówki opieki dziennej na niepełnosprawnymi, warsztaty terapii, świetlice. Dlatego mogą się czuć dziś szczególnie samotni – zauważa Biskup.

Biskup Marian zapewnia ich o swojej modlitwie. - My w grupie księży codziennie wieczorem w czasie modlitwy różańcowej pamiętamy o wszystkich chorych, modlimy się za niepełnosprawnych, cierpiących i tych, którzy niosą im pomoc – powiedział.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wspólne świętowanie tych uroczystości jest okazją do prezentacji ich talentów, przypomnienia o barierach i trudnościach z jakimi borykają się na co dzień.

2020-05-05 19:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszystkie Anioły Małej Ani 2017

[ TEMATY ]

spotkanie

niepełnosprawni

Michał Szałata

W niedzielę 22 października br. odbyło się w Zielonce koło Warszawy XV Spotkanie Niepełnosprawnych Dzieci „Wszystkie Anioły Malej Ani”.

Doroczny „zlot aniołów” rozpoczął się w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego od uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej ks. Kazimierz Seta. Podczas homilii, sekretarz krajowy Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji ks. Kazimierz Szymczycha, nawiązał do obchodzonej tego dnia „niedzieli misyjnej” przypominając, iż każdy z nas ma do spełnienia jakąś misję. Niepełnosprawne dzieci przyjeżdżają od lat do Zielonki zachęcone misją Małej Ani, która odeszła do nieba zostawiając nam testament wypełniany dziś przez uczestnictwo w Misyjnym Apostolstwie Niepełnosprawnych Dzieci. Podczas ofiarowania, w imieniu niepełnosprawnych dzieci, deklarację przystąpienia do Misyjnego Apostolstwa przeczytała siostra Lidia z prowadzonego przez siostry samarytanki Domu Pomocy Społecznej w Niegowie. Piękną oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił stały duet muzyczny: Adam Kudełka (gitara i śpiew) oraz Alicja Stupniewska-Kowalczyk (skrzypce) a także związana od lat ze „zlotami Aniołów”, kierowana przez kapelmistrza Andrzeja Kalinowskiego, młodzieżowa orkiestra dęta z Pułtuska pod batutą Karoliny Pepłowskiej. Po mszy świętej, pani dyrektor nowo powstałej po reformie oświatowej, Szkoły Podstawowej nr. 4 w Zielonce pani Mirosława Wypchło wyraziła radość, iż może kontynuować piękną tradycję związaną z organizowaniem tych niecodziennych spotkań niepełnosprawnych dzieci. Warto zaznaczyć, że wielki wkład w organizację spotkania mają co roku wolontariusze ze szkoły, wraz swoja opiekunka Sylwią Bodjańską, którzy wspierają harcerzy z 58 Szczepu ZHR Rosa Venti” w przygotowaniu i realizacji spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję