Reklama

Niedziela Kielecka

Otoczmy osoby niepełnosprawne naszą życzliwością i modlitwą

Dziś, 5 maja przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który ma uwrażliwiać społeczeństwo na ich prawa, godność, potrzeby i obecność wśród nas. Ze względu na pandemię nie odbędzie się przemarsz osób niepełnosprawnych z opiekunami przez ulicę Sienkiewicza i modlitwa w katedrze. Bp Marian Florczyk, który co roku sprawuje do nich Mszę św. w tym dniu, zachęca wszystkich do modlitwy i pamięci o osobach zmagających się z niepełnosprawnością intelektualną.

- Każdego roku wspólnie zasobami chorymi i niepełnosprawnymi, ich rodzicami i opiekunami obchodziliśmy ten dzień. Gromadziliśmy się na modlitwie w katedrze, potem był Marsz i radosny piknik w Parku. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, ma inny charakter. Jednak choć nie możemy być wspólnie, pamiętajmy o tych osobach dziś szczególnie w modlitwie – zachęca ks. bp Marian Florczyk, przyjaciel osób niepełnosprawnych i inicjator spotkań Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Masłowie, którym patronuje św. Jan Paweł II. - Otoczmy ich naszą życzliwością i modlitwą. Pamiętajmy także o rodzicach, opiekunach i wychowawcach, którzy się niemi opiekują na co dzień z miłością i poświęceniem - prosił. Zwrócił również uwagę, że izolacja dla osób niepełnosprawnych, brak możliwości kontaktu z innymi, są dla nich ciężkim doświadczeniem. - Zamknięte są placówki opieki dziennej na niepełnosprawnymi, warsztaty terapii, świetlice. Dlatego mogą się czuć dziś szczególnie samotni – zauważa Biskup.

Biskup Marian zapewnia ich o swojej modlitwie. - My w grupie księży codziennie wieczorem w czasie modlitwy różańcowej pamiętamy o wszystkich chorych, modlimy się za niepełnosprawnych, cierpiących i tych, którzy niosą im pomoc – powiedział.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wspólne świętowanie tych uroczystości jest okazją do prezentacji ich talentów, przypomnienia o barierach i trudnościach z jakimi borykają się na co dzień.

2020-05-05 19:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uratowała niejednego kapłana

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Apostolat Margaretka

Katarzyna Dobrowolska

- Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ilu może uratowaliście księży, biskupów, osób. konsekrowanych swoją modlitwą. Nie chodzi o ratunek przed upadkiem, ale również o to, że waszą modlitwą dodajecie nam siły i nadziei – mówił bp Marian Florczyk w kościele na Ślichowicach do Margaretek.

Ks. bp Marian Florczyk dowiedział się, że w parafii bł. bp. Jerzego Matulewicza działa wiele wspólnot Apostolstwa Modlitwy za kapłanów i zapragnął spotkać się i wspólnie pomodlić z nimi – mówił proboszcz ks. kan. Bogdan Pękacki, witając przybyłych przedstawicieli wspólnoty z parafii oraz z sąsiednich, m.in. z parafii św. Franciszka i Hiacynty, katedry, Ducha Świętego, Bożego Miłosierdzia, z Chęcin – modlących się za kapłanów. - Czujemy tę modlitwę, jest ona nam bardzo potrzebna – mówił proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: amerykański augustianin prefektem Dykasterii ds. Biskupów

2023-01-30 15:46

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację przedstawioną, ze względu na osiągnięty limit wieku (78 lat), przez kard. Marca Ouelleta z urzędu prefekta Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Jego następcą mianował biskupa Roberta Francisa Prevosta, dotychczasowego biskupa Chiclayo w Peru, nadając mu jednocześnie tytuł arcybiskupa. Obejmie on urząd 12 kwietnia 2023 r. – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Robert Francis Prevost urodził się w Chicago w USA 14 września 1955 roku. W 1973 roku ukończył niższe seminarium Zakonu Świętego Augustyna. Uzyskał licencjat z matematyki na Villanova University w 1977 r. Wstąpił do augustianów 1 września 1977 r., pierwsze śluby zakonne złożył 2 września 1978 r., a śluby wieczyste 29 sierpnia 1981 r. W następnym roku uzyskał tytuł magistra teologii w Catholic Theological Union w Chicago.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję