Reklama

Polska

23 czerwca uroczyste otwarcie kościoła bł. Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!”

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

Piotr Sionko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół bł. Jana Pawła II w krakowskim Centrum „Nie lękajcie się!” zostanie 23 czerwca poświęcony i otwarty dla wiernych. Uroczystość z udziałem Konferencji Episkopatu Polski będzie połączona z jubileuszem 50-lecia kapłaństwa kard. Stanisława Dziwisza. Pytany o kanonizację Papieża Polaka Metropolita Krakowski stwierdził, że wyznaczenie konkretnej daty należy pozostawić papieżowi Franciszkowi, ale w tej kwestii "Ojciec Święty nie będzie nadużywał cierpliwości".

„Radujemy się z poświęcenia Kościoła bł. Jana Pawła II i z tego, że Kościół i Centrum tak szybko powstało” – mówił kard. Stanisław Dziwisz 18 czerwca podczas konferencji prasowej w krakowskiej Kurii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem hierarchy, w perspektywie kanonizacji, Centrum będzie służyło temu, aby powrócić do wielkiego dziedzictwa Jana Pawła II, które zostawił ludziom i całemu Kościołowi.

Hierarcha podkreślił, że bł. Jan Paweł II dla wielu ludzi pozostał przewodnikiem duchowym i z jego nauczania czerpią natchnienie do dobrego życia. Jak dodał, Kościół został skierowany w stronę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby to ukazywało jedną całość – dwóch Apostołów Bożego Miłosierdzia, św. s. Faustynę i bł. Jana Pawła II. W przyszłości ma powstać także most, który połączy oba miejsca i umożliwi wiernym swobodne poruszanie się. „To Centrum stanowi wielkie ubogacenie miasta Krakowa i całej Polski” – mówił kard. Dziwisz.

Podczas konferencji prasowej dziennikarze pytali kard. Stanisława Dziwisza o niedawną wizytę w Rzymie i możliwy termin kanonizacji Jana Pawła II. Hierarcha powiedział, że spotkanie z papieżem Franciszkiem miało charakter prywatny. Metropolita Krakowski dodał, że formalności związane z uznaniem Jana Pawła II za świętego zakończyły się.

Hierarcha podkreślił, że datę uroczystości należy zostawić papieżowi Franciszkowi. Dodał, że „Ojciec Święty nie będzie nadużywał cierpliwości”.

Reklama

W uroczystej Mszy św. w niedzielę w sanktuarium bł. Jana Pawła II o godz. 10 wezmą udział biskupi, arcybiskupi i kardynałowie zgromadzeni na 362. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski, przybędą także hierarchowie z zagranicy. W tym dniu odbędą się także ważne dla Kościoła krakowskiego jubileusze.

Wydarzeniu towarzyszyć będą obchody 50-lecia kapłaństwa kard. Stanisława Dziwisza, bp. Jana Zająca i bp. Tadeusza Rakoczego oraz 25. rocznicy sakry biskupiej kard. Kazimierza Nycza i bp. Jana Szkodonia. Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich będzie obchodził bp Grzegorz Ryś, zaś 20-lecie kapłaństwa uczci bp Damian Muskus OFM.

Podczas Mszy św. poświęcony zostanie kościół w sanktuarium bł. Jana Pawła II. „Górna część świątyni powstała na planie ośmioboku. Zastosowane przy budowie kościoła rozwiązania zbliżają go do stylu architektury Rzymu i Krakowa” – podkreślił Andrzej Mikulski, architekt budowy Centrum „Nie lękajcie się!”.

W wykończeniach wnętrza dominuje kamień oraz beton architektoniczny. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa - dzieło o. Marko Ivana Rupnika SJ - uznanego w świecie artysty słoweńskiego pochodzenia, twórcy mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech.

Do kościoła prowadzą odlane z brązu drzwi przedstawiające postać bł. Jana Pawła II, któremu towarzyszą święci i błogosławieni wyniesieni przez niego na ołtarze.

Kościół bł. Jana Pawła II zostanie udostępniony wiernym od dnia poświęcenia, po uroczystej Mszy św. z udziałem Konferencji Episkopatu Polski oraz gości z kraju i z zagranicy.

Natomiast w godz. 12-18 odbędzie się Piknik Rodzinny organizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego w ramach III edycji Małopolskich Dni Jana Pawła II. W programie przewidziano koncerty zespołów muzycznych, pokazy jednostek Policji, Straży Pożarnej, Wojska oraz Służby Medycznej, a także wiele atrakcji dla dzieci.

Reklama

Ks. prał. Jan Kabziński, prezes Centrum podkreślił, że Sanktuarium bł. Jana Pawła II stało się miejscem rodzinnym, ponieważ licznie przybywają do niego całe rodziny z małymi dziećmi a jego wnętrze pozwala na swobodne poruszanie się najmłodszych. „To bardzo ważne, ponieważ bł. Jan Paweł II mówił, że fundamentem Kościoła jest rodzina” – powiedział ks. Kabziński.

Około południa w niedzielę zaplanowano także poświęcenie Muzeum Jana Pawła II w budynku „Veritas”, gdzie mieści się siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną pamiątki i osobiste przedmioty Ojca Świętego.

Na placu przed Centrum odbędzie się również pokaz samochodów, którymi podróżował Ojciec Święty. Zainteresowani będą mieli okazję wsiąść do prezentowanych pojazdów i zrobić pamiątkowe zdjęcie. W ciągu dnia będzie można oglądać wystawę fotograficzną pt. „Budujemy Dom Jana Pawła II” przedstawiającą historię budowy Centrum.

Inicjatywa powołania papieskiego Centrum „Nie lękajcie się!” została podjęta w Krakowie 2 stycznia 2006 r. przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Budowa rozpoczęła się jesienią 2008 r. na obszarze dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, w miejscu symbolicznie związanym z latami młodości Karola Wojtyły.

W pierwszym etapie inwestycji, obok Kościoła dolnego powstały dwa inne obiekty: Centrum Wolontariatu oraz Instytut Jana Pawła II - obecna siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego.

Zakończenie prac w Kościele górnym wpisuje się w drugi etap inwestycji, który obejmuje budowę Muzeum Jana Pawła II i wieży widokowej. W przyszłości powstaną kolejne obiekty: Centrum Konferencyjne, Dom Pielgrzyma, Centrum Rekolekcyjne i Rehabilitacyjne oraz hotel.

2013-06-18 13:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z majestatem, powagą i świętością

Niedziela sosnowiecka 20/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

świątynia

Archiwum

Grupa apostołów podczas montażu na wysokości

Grupa apostołów podczas montażu na wysokości

Czytając opisy kościołów ks. Jana Wiśniewskiego z 1936 r. znajdujemy tam następujące stwierdzenie: „Dawne style mają to do siebie, że kościół przebudowany na cerkiew, kirchę lub na budynek świecki po setkach lat, wołał wyglądem swych murów: «jestem zgwałconą świątynią rzymskokatolicką». Kościoły zbudowane w dzisiejszym stylu łatwo dadzą się przerobić na bożnice, kina, teatry, hale, sale sportów itp. Mało mają majestatu, powagi i, jak nowoczesne malarstwo religijne, świętości. Są jakby raptownym zerwaniem z tradycją religijną, katolicką i z tym do czego w ciągu długich wieków spoiły się nasze uczucia religijne i narodowe. Być może, że przyszłe pokolenia nawykną do tego rodzaju budownictwa, jednak dawna architektura kościelna wieczną będzie mieć odrębność i naukową wartość”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję