Reklama

Niedziela Kielecka

Kameralne obchody 3 Maja w całej diecezji

Choć skromnie i w mniejszym gronie, to jednak w Kielcach i w całej diecezji świętowano 229. Rocznicę Konstytucji 3 Maja. Sprawowano Msze św. w intencji Ojczyzny, przypominano zasłużone dla niej postaci, a szczególnie opiekuńczą rolę Maryi w dziejach. Obchodom towarzyszyły biało-czerwone dekoracje, a także konkursy czy koncerty online.

[ TEMATY ]

konstytucja 3 Maja

diecezja kielecka

©simbos - stock.adobe.com,

W Chęcinach sprawowano Mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja. Była możliwość zwiedzania zamku online i wysłuchania w ten sposób patriotycznego koncertu. Z okazji Dnia Flagi chęciński zamek został podświetlony na biało-czerwono.

W Pińczowie z uwagi na obowiązujące obostrzenia nie odbyła się uroczysta sesja, na której co roku gromadzili się nie tylko radni, ale również mieszkańcy. Obchody rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w której mogło uczestniczyć maksymalnie 40 osób. Pozostali musieli pozostać na placu przed kościołem zachowując obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak podkreślał, że obchody kolejnych rocznic uchwalenia konstytucji umacniają w Polakach poczucie tożsamości narodowej i szacunek do tradycji. Na placu przed urzędem miejskim odśpiewano hymn, a następnie przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja złożone zostały biało-czerwone wiązanki.

W ramach obchodów Święta Konstytucji 3-go Maja mieszkańcy Jędrzejowa uczestniczyli we Mszy św. w kościele Trójcy Świętej, transmitowanej na stronie internetowej parafii na Facebooku.

Msza św. w intencji Ojczyzny była także sprawowana w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu. Burmistrz Mariusz Piotrowski zachęcał wiernych do udziału w nabożeństwie online. Transmisja była prowadzona na profilu parafii na Facebooku. Dwuosobowa delegacja gminy złożyła wiązankę przy pomniku Tadeusza Kościuszki, który znajduje się na miejscowym rynku.

W Busku-Zdroju obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która była transmitowana online na stronie internetowej parafii. Burmistrz Waldemar Sikora i przewodniczący rady miejskiej Robert Burchan złożyli wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

W Chmielniku po Mszy św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny złożono kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności. Burmistrz Paweł Wójcik zachęcał do konkursu na Facebooku, w ramach którego każdy, niezależnie od wieku, mógł pokazać, jak świętuje ten dzień w domu. Prace można było sporządzać w dowolnej formie, np. zdjęcia lub filmu. Dla najlepszych przewidziano nagrody.

Reklama

W Kazimierzy Wielkiej delegacje samorządowców złożyły pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki wiązanki biało-czerwonych kwiatów, następnie udano się do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny. Koncelebrze przewodniczył ks. prob. Janusz Mularz. Burmistrz Adam Bodzioch wspomniał m.in. uroczystość sprzed 30 lat, kiedy w kościele były tłumy wiernych i obiecał, że mimo obostrzeń, w tym roku Kazimierza przyjmie patronat św. Rocha.

Podobne obchody, z Mszami św. i przy ograniczonej liczbie osób składających hołd pod pomnikami, odbyły się w całej diecezji.

2020-05-04 16:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Gorzowie

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

konstytucja 3 Maja

Wojewoda lubuski

Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym patriotów walczących o wolną Polskę, który znajduje się przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym patriotów walczących o wolną Polskę, który znajduje się przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie

W Gorzowie uczczono 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wojewódzkie obchody tego wydarzenia odbyły się w Gorzowie. Ze względu na trwającą pandemię miały jednak symboliczny charakter.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję