Reklama

Niedziela Kielecka

Kameralne obchody 3 Maja w całej diecezji

Choć skromnie i w mniejszym gronie, to jednak w Kielcach i w całej diecezji świętowano 229. Rocznicę Konstytucji 3 Maja. Sprawowano Msze św. w intencji Ojczyzny, przypominano zasłużone dla niej postaci, a szczególnie opiekuńczą rolę Maryi w dziejach. Obchodom towarzyszyły biało-czerwone dekoracje, a także konkursy czy koncerty online.

[ TEMATY ]

konstytucja 3 Maja

diecezja kielecka

©simbos - stock.adobe.com,

W Chęcinach sprawowano Mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja. Była możliwość zwiedzania zamku online i wysłuchania w ten sposób patriotycznego koncertu. Z okazji Dnia Flagi chęciński zamek został podświetlony na biało-czerwono.

W Pińczowie z uwagi na obowiązujące obostrzenia nie odbyła się uroczysta sesja, na której co roku gromadzili się nie tylko radni, ale również mieszkańcy. Obchody rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w której mogło uczestniczyć maksymalnie 40 osób. Pozostali musieli pozostać na placu przed kościołem zachowując obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak podkreślał, że obchody kolejnych rocznic uchwalenia konstytucji umacniają w Polakach poczucie tożsamości narodowej i szacunek do tradycji. Na placu przed urzędem miejskim odśpiewano hymn, a następnie przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja złożone zostały biało-czerwone wiązanki.

W ramach obchodów Święta Konstytucji 3-go Maja mieszkańcy Jędrzejowa uczestniczyli we Mszy św. w kościele Trójcy Świętej, transmitowanej na stronie internetowej parafii na Facebooku.

Msza św. w intencji Ojczyzny była także sprawowana w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu. Burmistrz Mariusz Piotrowski zachęcał wiernych do udziału w nabożeństwie online. Transmisja była prowadzona na profilu parafii na Facebooku. Dwuosobowa delegacja gminy złożyła wiązankę przy pomniku Tadeusza Kościuszki, który znajduje się na miejscowym rynku.

W Busku-Zdroju obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która była transmitowana online na stronie internetowej parafii. Burmistrz Waldemar Sikora i przewodniczący rady miejskiej Robert Burchan złożyli wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

W Chmielniku po Mszy św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny złożono kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności. Burmistrz Paweł Wójcik zachęcał do konkursu na Facebooku, w ramach którego każdy, niezależnie od wieku, mógł pokazać, jak świętuje ten dzień w domu. Prace można było sporządzać w dowolnej formie, np. zdjęcia lub filmu. Dla najlepszych przewidziano nagrody.

Reklama

W Kazimierzy Wielkiej delegacje samorządowców złożyły pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki wiązanki biało-czerwonych kwiatów, następnie udano się do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny. Koncelebrze przewodniczył ks. prob. Janusz Mularz. Burmistrz Adam Bodzioch wspomniał m.in. uroczystość sprzed 30 lat, kiedy w kościele były tłumy wiernych i obiecał, że mimo obostrzeń, w tym roku Kazimierza przyjmie patronat św. Rocha.

Podobne obchody, z Mszami św. i przy ograniczonej liczbie osób składających hołd pod pomnikami, odbyły się w całej diecezji.

2020-05-04 16:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śpiewajmy i grajmy Małemu

[ TEMATY ]

Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek

diecezja kielecka

Władysław Burzawa

Zespół Modrzewianki

Zespół Modrzewianki

Tradycja zobowiązuje, więc ani trudności, ani obostrzenia nie powstrzymały organizatorów Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Piotra Klimczyka. Finał festiwalu odbył się tam, gdzie przed piętnastu laty się narodził, w kościele św. Józefa Robotnika na kieleckim Szydłówku – dziś sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny. Był piękny śpiew, barwne stroje, emocje, wybuchy radości, a także wspomnienia, podczas których wracano do minionych lat, przypominając postać nieodżałowanego twórcy festiwalu śp. ks. Piotra Klimczyka.

Okres Bożego Narodzenia to czas, kiedy śpiewamy kolędy. Powstaje jednak pytanie, dlaczego je śpiewamy i kiedy powstały te piękne, świąteczne pieśni. Odpowiedzi na te pytania zna ks. prof. Michał Olejarczyk – wykładowca śpiewu w WSD w Kielcach oraz dyrektor Studium Organistowskiego. - Jak powstały kolędy? Najprawdopodobniej ich znaczenie zmieniło się w wieku XIX. Do XVI kolęda niczym nie różniła się od innych pieśni religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję